kur del playstation 5
Lajmet e fundit

Kur del PlayStation 5 ? Informacionet e para…

PlayStation 5 kthehet ne vemendjen e fansave ne te gjithe boten jo per shkak te thashethemeve dhe leaks, por ne saje te deklaratave te bera nga Mark Cerny, Lead System Architect per  PS4, ne Wired USA. Per kete arsye informacionet qe sjellim ne kete artikull jane zyrtare. Mund te thuhet qartazi qe pajisja e re e PlayStation nuk do te jete nje perditesim i PS4 Pro, por do te jete nje pajisje teresisht e re dhe ri-dizenjuar nga kompania e famshme. Natyrisht nje nga pyetjet kryesore qe ju bene Mr. Mark Cerny ishte se kur del Play Station 5. Pergjigja nuk ishte perfundimtare dhe e qarte, ai dha vetem disa informacione.

Lajmet e fundit mbi PlayStation 5

Në një video të shkurtër të ndarë në Twitter nga gazetari i The Wall Street Journal, Takashi Mochizuki, në fakt, shohim një krahasim midis konsolës së re dhe misterioze dhe një PS4 Pro. Objekt i përplasjes është Spider-Man i Marvel-it dhe në veçanti koha e ngarkimit të lojës. Kjo referencë teknike është përdorur nga vetë Sony ku parashikon detajet e para teknike në lidhje me harduerin e ardhshëm të konsolës së gjeneratës.

Performanca, siç pritet, është e një niveli më të lartë se gjenerata aktuale. Në video mund të shohim se si një skenë që kërkonte një ngarkesë prej rreth 8 sekondash në PS4 Pro, është ngarkuar në më pak se një sekondë në PlayStation 5. Performanca në drejtim të rrjedhshmërisë është gjithashtu e shkëlqyeshme.

Ajo që Sony donte të shfaqte me këtë “test” është ndryshimi – sigurisht i lehtësuar nga miratimi i një SSD për konsolën tjetër – në kohën e ngarkimit të lojërave të hapura botërore.

Video PlayStation 5 vs PlayStation 4

 

Kur del PlayStation 5 – Disa info:

Zemra e platformes se PlayStation 5 do te kete nje CPU  octa-core AMD Ryzen te gjenerates se trete (arkitektura 7-nanometer Zen 2) e kombinuar me nje GPU me porosi te bazuar ne hardware AMD Radeon Navi. Komponentet qe, sipas menaxhuesit, do te lejojne te mbeshtesin rezolucionin deri ne 8K dhe, per here te pare ne kontekstin e konsoles, kapacitet “ray-tracing“.

Vemendje e veçante do t’i kushtohet sistemit “Sound“, i cili do jete i pasuruar nga prania e nje chipi AMD shtese te dizajnuar per Audio 3D. Ndersa Hard Disk mekanik do ti lere hapesire ​​tashme Hard Diskut SSD me avantazhe te dukshme per kohen “loading“.

Per te patur nje pike referimi ne kete aspekt, mjafton te themi qe ne Spider-Man nje “loading” qe ne PS4 kerkon 15 sekonda per te arritur ne fund, me Hard Disk SSD do te jete vetem 0.8 sekonda.

PlayStation 5 do te kete perputhje te padiskutueshme me lojrat e PlayStation 4 qe ndajne pjeserisht arkitekturen e ketij te fundit. Kjo do te lejoje, nder te tjera, nje proces tranzicioni me pak te dhimbshem ndermjet dy gjeneratave te konsolave: ne kete faze, ne te vertete, titujt per te dy do te vazhdojne te publikohen dhe pastaj gradualisht do te perqendrojne prodhimin ne modelin me te fundit.

Per shperndarjen e lojrave do te vazhdojne te perdoren kanalet fizike te dyqaneve (Sony ende nuk ka specifikuar llojin e cd: Blue Ray ose diçka tjeter) dhe gjithashtu shkarkimet nga interneti. Pajtueshmeria e lojrave gjithashtu do te zgjerohet tek PSVR. Ende nuk dihet nese Sony do ta riperterije kete teknologji, por eshte e garantuar qe modeli tashme ne treg mund te perdoret edhe me tastiere te re.

Menaxheri Mark Cerny konfirmoi se lançimi i PlayStation 5 nuk do te ndodhe brenda vitit, duke vene ne dukje se zhvilluesit tashme kane nisur punen per implementimin e lojerave – keshtu qe hipoteza e arritjes ne 2020 nuk eshte e pamundur.

Duke pasur parasysh se Cerny ka filluar te jape informata me te hollesishme per shtypin, eshte e arsyeshme te supozohet se Sony mund te nxjerre detaje te metejshme te konsoles, duke perfshire lojerat, ne javet e ardhshme me rastin e eventit E3 i cili do te zhvillohet nga 11-14 qershor.

Do te ndjekin pa tjeter perditesime per ti dhene pergjigje pyestjes se kur del PlayStation 5!

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.