10 vjet
Lajmet e fundit

Ja e vërteta që fshihet pas #10yearsChallenge. Do të tronditeni!

Pa diskutim qe Instagrami dhe Facebook jane rrjetet sociale me te perdorura jo vetem ne bote por edhe ne Shqiperi. Duke qene te tille shume here jane bere shkak per kryerjen dhe postimin e sfidave te ndryshme. Me siguri kemi pare shume te ndryshme por viti 2019 nisi me nje “challenge” (sfide) krejt momentale. Pas sfides se “VEZES” (@World_Record_Egg) e cila vendosi nje rekord te ri boteror me 47mln pelqime (numer i cili vazhdon te rritet 😛 ) ne nje postim tani eshte rradha e #10yearsChallenge (Sfida e 10 vjet diference).

(Per te gjithe ato qe nuk e dine se cfare eshte) #10YearChallenge eshte praktikisht nje sfide e cila ne nje fare menyre ju “detyron” qe te postoni nje foton tuajen te shkrepur 10 vjet me pare. Kjo sifde eshte e perhapur jashtezakonisht shume edhe ne Shqiperi ku menjeher VIP-ave te estrades shqiptare.

View this post on Instagram

#10yearchallenge 2008 Vs 2018 ✌🏻

A post shared by Bleona (@bleona) on

BLEONA – 2008vs2018

Cdo perdorues i rrjeteve sociale padyshim qe e ka vene re postimin e ketyre fotove te cilat dite pas dite vazhdojne te postohen. Deri ketu nuk ka asgje te keqe duke qene se qellimi kryesor i rrjeteve sociale si Instagrami eshte postimi i fotove dhe ndarja se saj me miqte apo ndjekesit tuaj. 

Per nje arsye apo tjeter ka disa persona te cilet nuk mendojne keshtu per arsye te ndryshme krejtesisht te drejta per tu menduar dhe llogjikuar. 

#10YearChallenge kritika per stervitje te AI

Kritika më e përhapur e Sfidës 10-vjeçare, megjithatë, sugjeron se kjo është në fakt një dredhi e krijuar nga Facebook për të ndihmuar në trajnimin e algoritmeve të njohjes së fytyrës në përparimin e moshës. Shkrimtarja e teknologjisë Kate O’Neill e shtriu teorinë në një postim ne Twitter që u be viral viral, e cila më vonë u zgjerua.

Postimi i Kate O’Neill ne Twitter rreth #10YearChallenge

Në të, O’Neill argumenton se Facebook ndoshta perhapi kete meme, sepse duke pasur dy fotografi te  një periudhe të caktuar kohe, keto foto do mund të përdoreshin për të trajnuar software-n e tij te njohejes se fytyrave për të kuptuar se si njerëzit kane ndryshuar. Kjo, atëherë, mund të jetë e dobishme për të përmirësuar softuerin e njohjes së fytyrës, i cili në një nivel mesatar përdoret për të shfaqur reklamat tek njerëz të caktuar dhe e keqja e saj është se mund te përdoret nga zbatuesit e ligjit për të ndjekur qytetarët mesatarë që ata e konsiderojnë të dyshimtë, si per shembull protestuesit.

Megjithatë, ideja që Facebook “filloi” (perhapi) kete meme gjithashtu mund te rrezohet. Arsyeja më e mundshme që ajo po përhapet eshte se: Njerëzit me të vërtetë pelqejne të ngarkojne fotot e tyre, veçanërisht ato që jane shkrepur vite me pare. Kjo nuk bën “sfidën 10-vjeçare” më pak të keqe kur dihet se cfare mediat sociale tashmë janë: një vlerë dhjetëvjeçarëshe që kontribuon gjithashtu në mbikeqyrjen e shtetit.

Personalisht medoj se nuk ka asjge te keqe ne histori duke qene se ne vazhdimisht postojme foto nga me te ndryshmet ne rrjetet sociale pa e ditur se ku shkojne per duke marre parasysh artikullin e fundit disa persona mund te reflektojne lidhur me kete fenomen

ME POSHTE JANE DISA NGA POSTIMET E VIPAVE SHQIPTARE NEN HASHTAGUN #10YearChallenge

Po ju cfare mendoni? Presim komentet tuaja ne seksionin e meposhtem.

View this post on Instagram

#10yearchallenge

A post shared by Julian Deda (@juldeda) on

Julian Deda – 2009-2019

View this post on Instagram

#10yearschallenge challenge

A post shared by Olti Curri 🧿 (@olticurri) on

OLTI CURRI – 2009 vs 2019

View this post on Instagram

my 10 year challenge… well almost 🤣

A post shared by Dua Lipa (@dualipa) on

Copyright© @shtepia_e_teknologjise

Klevis
Student ne degën inxhinieri Kompjuterike, gjithmonë i fiksuar pas lajmeve te fundit rreth botës së teknologjisë. Dëshira për të informuar shqiptarët rreth këtyre lajmeve më bëri që të jem pjesë e ose.al.

2 thoughts on “Ja e vërteta që fshihet pas #10yearsChallenge. Do të tronditeni!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.