iphone ne tirane bateria performanca
Lajmet e fundit

[ZYRTARE] iPhone ne Tirane – Ja lajmi i fundit nga Apple

Në dhjetor 2017, Apple u pushtua nga skandali që lidhet me zvogëlimin e performancës së iPhones së saj në praninë e një baterie të konsumuar. Qe nga atehere nuk mendohet gje tjeter pervec faktit qe Apple ngadaleson iPhone qellimisht per te shitur produktin e radhes. Edhe pse kompania Cupertino e ka zbatuar këtë praktikë me qëllim që të shmangë mbylljet e papritura, i gjithë çështja e shkaktoi shumë probleme Apple, pasi gjithçka ndodhi pa njohurinë e përdoruesit, pa pasur një mënyrë për të kuptuar se çfarë ishte shkaku i ngadalësimit. Duke patur parasysh dhe pranine e madhe te iPhone ne Tirane, jemi te detyruar te tregojme edhe pjesen e mire qe Apple po mendon te sjelli se shpejti me versionin e ri iOS 13.

 

Sot problemi është tejkaluar falë integrimit të një sistemi të monitorimit të shëndetit të baterisë që ofron indikacione mbi gjendjen dhe praninë ose jo të masave kufizuese që kufizojnë punën e smartphonit. Megjithatë duket se Apple po përgatitet të jetë madje edhe më transparente, të paktën në Mbretërinë e Bashkuar (se shpejti ne te gjithe Boten).

BBC në fakt ka raportuar se CMA (Autoriteti i Konkurrencës dhe Tregjeve) dhe Apple kanë nënshkruar një dokument që kërkon që kompania Cupertino të informojë qartë përdoruesit nëse një përditësim iOS fut funksione që mund të çojnë në një performance te reduktuar te pajisjes suaj.

Në këtë mënyrë pronari i pajisjes do të vendosë nëse përditësimi është me vlerë apo jo, pasi ai do të jetë në gjendje të bëjë një zgjedhje duke qene më i informuar.

 

Natyrisht Apple ka këtë detyrim vetëm në lidhje me tregun e Britanisë së Madhe, por është e sigurt se mund ta shtrijë këtë praktikë në të gjitha tregjet e tjera në të cilat është e pranishme. Kush e di: do të zbulojmë vetëm me përditësimin e ardhshëm por nderkohe eshte nje lajm fantastik per te gjithe ata qe kan iPhone ne Tirane dhe ne te gjithe Shqiperine.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.