intel core i9-intel-processore-procesor-spektakel-kompjuter-laptop
Lajmet e fundit PC

Intel Core i9: prezantohet procesori i ri

Ndërsa përdoruesit “Pro” të Apple ankohen, duke pretenduar se kompania i ka harruar, Intel zbuloi procesor i ri Intel Core i9 (serie-X), që mund të mbështesi deri në 18 core dhe 36 thread.
intel core i9-intel-processore-procesor-spektakel-kompjuter-laptop-1

Ky përbindësh i vërtetë i shpejtësisë dhe i fuqisë, është në gjendje  të sigurojë performancën maksimale e lojrave më të avancuar me realiteti virtual dhe rendering.

U prezantuan gjithashtu edhe procesoret e ri i7 dhe i5 me performancë deri në 30% të përmirësuar se sa më parë.

Si për procesorët i9 dhe ata i7, Intel ka zhvilluar një sistem të ri ftohës. Me këtë Intel është përsëri në krye të performancës dhe ndan më tej nga AMD që duket gjithnjë e më e ashpër me versionin Ryzen.

Apple është gati për të nxjerrë Mac-un ri, aktualisht i bazuar në gjeneratën e gjashtë e procesorëve Intel. Ndoshta do të shpallet në WWDC 2017, dheështë shumë e vështirë për ta tashmë të inkorporojnë procesorët e rinj.

Laptop juaj ka procesor Intel apo AMD? Shkruani tek komentet.

©ose.al

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

3 thoughts on “Intel Core i9: prezantohet procesori i ri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.