huawei mate 20 pro
Celulare Lajmet e fundit

[ZYRTARE] Prezantohen Huawei Mate 20 dhe Mate 20 Pro

Gjatë një ngjarje të mbajtur në Londër, dje u njoftuan zyrtarisht Huawei Mate 20 dhe Mate 20 Pro, dy smartphone që do të plotësojnë familjen Mate 20. Huawei Mate 20 Pro është ylli i ri i gamës së Huawei dhe përmban të gjitha më të mirët që mund të dëshironi: një dizajn të këndshëm, shumë energji dhe karakteristika unike.

Dizajni karakterizohet në pjesën e përparme nga një ekran i madh OLED me madhësi 6.39 inç me një rezolucion prej 3120 x 1440 piksele në një raport 19.5: 9, skajet pak të lakuar dhe mbështetjen e HDR. Ka notch me një kamera prej 24MP me f / 2.0 aperture dhe kënd të gjerë optikë, por edhe një projektor të pikave, një illuminator dhe një kamera infra të kuqe, të gjitha të dobishme për sistemin tre-dimensional të njohjes së fytyrës, të shpejtë, të sigurt dhe të aftë për të punuar edhe në errësirë.

Skeda teknike e Huawei Mate 20 Pro

Ekrani: OLED 6.39 “(19.5: 9) (18.7: 9) QHD+, 3120 x 1440px, 538ppi

Procesor: Kirin 980 Octa-core 7nm

Arkitektura: 2 x Cortex-A76 (2.6 GHz) + 2 x Cortex-A76 (1.92) + 4 x Cortex-A55 (1.8 GHz)

Karta grafike: Mali-G76 GPU 720MHz

Memoria: Brendshme: 6GB RAM, 128GB ROM (mund të zgjerohet deri në 512GB me NanoSD)

Kamera e pasme: Kamera Triple Leica me 40MP f / 1.8 RGB + 20MP f / 2.2 lente me kënd të gjerë + 8MP f / 2.4 telefoto lente

Kamera e përparme: 24MP f / 2.0

Bateria: 4200mAh me 40W SuperCharge dhe ndarjen e ngarkuar

Lidhshmëria: Dual SIM 4G LTE Cat.21, banda e dyfishtë WiFi 802.11a / b / g / n / ac, BT 5.0, USB 3.1 Tipi C, GPS Glonass / Galileo

Përmasat: 157.8 x 72.3 mm x 8.6 mm

Pesha: 189 gram

Ngjyrat: E zezë, Midnight Blue, Emerald Green dhe Twilight

Të tjera: Modaliteti Wireless me anë të Wi-Fi, Certifikimi IP68, Sensor gjurmët e gishtave të integruar në ekran, Zhytja e Fytyrës 3D.

Zhbllokimi i celularit

Përveç këtij sistemi të zhbllokimit, Huawei ka integruar edhe në ekran një sensor për njohjen e teknologjisë gjurmë gishtash me DPS (Sensor të Presionit Dinamik), më shpejt i se rreth 20% në krahasim me atë të përdorur në Mate RS. Përveç lejimit të pajisjes për t’u hapur, këto sisteme gjithashtu ju lejojnë të bllokoni përdorimin e skedarëve, aplikacioneve dhe të futni shpejt fjalëkalimet.

Materialet perfekte të Huawei Mate 20 Pro

Profili i Huawei Mate 20 Pro është në metal dhe gjithashtu mbrapa është bërë prej qelqi me një cilësi të veçantë me linja paralele që ju lejon të keni një aderencë më të mirë në përmirësimin e ergonomisë së dorës. Paraqitja e tre kamerave dhe blic LED, që formojnë një lloj katrori, gjithashtu është rinovuar.

Reparti fotografik –> SPEKTAKOLAR!

Sektori fotografik është zhvilluar gjithmonë në bashkëpunim me Leica, por tani nuk ka më sensorin monokromatik. Në të vërtetë, të tre sensorët janë RGB dhe kanë lente SUMMARIT që ofrojnë një fushë të ndryshme të vizionit.

Pranë flashit Dual Tone është sensori kryesor 40MP me aperturë f / 1.8 dhe lente me kënd të gjerë. Ky sensor ju lejon për të kapur imazhe me një sasi të madhe të detajeve. Më poshtë ka një sensor 20MP me aperture f / 2.2 dhe optikë të gjerë ultra të dobishëm si për të marrë fotografi me një fushë më të madhe shikimi dhe foto në regjimin makro, tashmë nga një distancë prej 2 cm e gjysmë. Së fundi, sensori i tretë është një lente me telefoto 8 megapikselë me aperturë f / 2.8 dhe stabilizim optik.

Proçesori Kirin 980

I gjithë sektori fotografik menaxhohet nga inteligjenca artificiale e motorit dual nervor të procesorit të ri Kirin 980, Huawei së pari me një proces prodhimi prej 7nm. Përveç lejimit të njohjes automatike të skenave dhe subjekteve, edhe inteligjenca artificiale më e detajuar, më e detajuar ofron një fokus më të shpejtë parashikuese, stabilizim më të mirë të imazhit dhe madje edhe një sërë efektesh video në kohë reale, madje edhe në raport 21:9.

Kirin 980 është zemra e këtij Mate Pro 20, një okta-core me dy core Cortex-A76 në 2.6GHz, për operacionet më të kërkuar, 1.92GHz 2-core gjithmonë A76 dhe katër Cortex-A55 core 1.8GHz. GPU është Mali-G76 i ri. Pjesa e lidhjes mbështet LTE në Cat.21 në të dyja kartat SIM me një shpejtësi maksimale shkarkimi prej 1.4Gbps. Mate 20 Pro ka 6GB RAM LPDDR4X dhe 128GB memorie që mund të zgjerohet përmes një kartele të re NM kartelash që mund të ofrojë një shpejtësi prej 90 MB / s.

Karakteristika të tjera

Huawei Mate 20 Pro është i qëndrueshëm ndaj ujit dhe pluhurit me certifikim IP68 dhe integron një bateri 4200mAh me një ngarkesë të shpejtë SuperCharge 40W që mund ta sjellë atë në 70% në rreth 30 minuta.

Ngarkesa me shpejtësi të shpejtë 15W mbështet gjithashtu dhe një funksion interesant të ngarkimit të kundërt që ju lejon të përdorni Mate 20 Pro për të ngarkuar pajisje të tjera me valë. Funksionalitet shumë unik.

 

Skeda teknike e Huawei Mate 20

Ekrani: LCD FHD + 6.53 “(18.7: 9) rezolucion 2244 x 1080px, 381ppi

Procesor: Kirin 980 Octa-core 7nm

Arkitektura: 2 x Cortex-A76 (2.6 GHz) + 2 x Cortex-A76 (1.92) + 4 x Cortex-A55 (1.8 GHz)

Karta grafike: Mali-G76 GPU 720MHz

Memoria: Brendshme: 4GB RAM, 128GB ROM (mund të zgjerohet deri në 512GB me NanoSD)

Kamera e pasme: Kamera Triple Leica me lente me kënd të gjerë 12MP f / 1.8 RGB + 16MP f / 2.2 + 8MP f / 2.4 telefoto lente

Kamera e përparme: 24MP f / 2.0

Bateria: 4000mAh me SuperCharge në 22.5W

Lidhshmëria: Dual SIM 4G LTE Cat.16, banda e dyfishtë WiFi 802.11a / b / g / n / ac, BT 5.0, GPS Glonass / Galileo, fole audio 3.5mm, USB 3.1Type C

Përmasat: 158.2 x 77.2 mm x 8.3 mm

Pesha: 188 gramë

Ngjyrat: E zezë, Midnight Blue dhe Twilight

Të tjera: Modaliteti Wireless me Wifi, Certifikimi i IP53

Të dy kanë versionin Android 9.0 Pie me ndërfaqen EMUI 9.0, e cila ofron menyra të riorganizuara, më pak dispersive dhe ju lejon të keni një reagim më të madh të sistemit dhe aplikime më të shpejta në fillimin dhe përdorimin. Mos e humbisni modalitetin e punës që tani punon pa nevojën e përdorimit të kabllit.

[artikull i shkruar me 10 Tetor]

Me zbulimin e datës të prezantimit të Huawei Mate 20 dhe Mate 20 Pro, rrjedhja e informacioneve për të dyja variantet vazhdon çdo ditë. Kompania vetë nuk duket se kujdeset me këtë rrjedhje masive dhe mban vazhdimisht të ngacmuar aftësitë e smartfonëve. Sot kompania po fokuson aftësitë e Kirin 980 përmes një video të re.

Video Kirin 980 – Huawei Mate 20 dhe Mate 20 Pro

Shpejtësia e proçesorit Kirin 980

Siç  u zbuloa në fund të muajit Tetor, të dy Huawei Mate 20 dhe Mate 20 Pro do të paraqesin chipsetin Kirin 980. Chipset-ido të ndjekë Apple A12 Bionic dhe do të jetë një nga të pkatët procesorë 7nm tashmë të disponueshëm në treg.

Sipas prodhuesit kinez, chipi i tyre është 37% më i fuqishëm dhe 32% më efikas se Qualcomm Snapdragon 845.

Gjithashtu, kompania konfirmoi se chipset e saj do të jetë më e fortë se chipset i fundit i Apple, i cili aktualisht është procesori më i shpejtë në treg.

Kirin 980 do të debutojë në Huawei Mate 20 dhe Mate 20 Pro, për më shumë detaje ne do të duhet të presim deri në ngjarjen e 16 Tetorit. 

Skeda teknike e Huawei Mate 20/Mate 20 Pro

Karakteristika kryesore, e cila është e njohur tashmë, është përdorimi i tre kamerave të pasme pozicionuar në një mënyrë të ndryshme në krahasim me P20 Pro të njëjtës kompani: në një shesh që përmban, përveç tre module të përmendura më lart, edhe klasikun LED flash. Për momentin, megjithatë, karakteristikat teknike nuk janë të njohura, përtej markës Leica që garanton një nivel spektakolar të cilësisë.

Më shumë informacion në lidhje me specifikimet e tjera, : Mate Pro 20 do të ketë një ekran 6.3” OLED me eliminimin e kornizave. Ndryshe nga zgjidhja krejtësisht pa kufij, të tilla si se miratuar nga Oppo dhe pak nga Xiaomi, këtu është qartazi e dukshme “notch-i” i bërë i famshëm nga iPhone X. Për sa i përket pjesës tjetër, flitet për 6GB RAM dhe sensori biometrik i integruar në ekran që e bën Mate 20 Pro një perlë të vërtetë teknologjike. Së fundi, le të flasim për një bateri prej 4,200 mAh dhe 128 GB hapësirë ​​ruajtëse, të gjitha në ndërfaqen e Android 9 dhe EMUI. Njëzet ditë dhe ne gjithashtu do të zbulojmë çmimin …

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.