Huawei dhe Google termet
Lajmet e fundit

Huawei dhe Google: Nje tjeter raund sapo u mbyll 💣

Departamenti i Tregtisë ka dhënë një licencë të përkohshme 90-ditore që do të lejojë Huawei të blejë mallra amerikane për të mirëmbajtur rrjetet dhe për të kryer përditësime për linjën e saj të smartfonëve, raporton Reuters. Huawei dhe Google arriten te gjeni edhe nje marreveshje.

Kompania do të jetë në gjendje të ofrojë përditësime softuerike për Huawei për telefonat e saj Android, ndërsa furnizuesit e komponentëve të pajisjeve do të jenë në gjendje të kompletojnë dërgesat për Huawei për produktet e prodhuara dhe të porositura më parë. Kjo periudhë 90 ditore do të lejojë kompanitë e telekomunikacionit që varen nga infrastruktura dhe produktet Huawei që të kenë kohë për të gjetur zgjidhje alternative.

Deklarata e Google
Mbajtja e celulareve të azhurnuar dhe të sigurtë është në interesin e të gjithëve dhe ky autorizim i përkohshëm na lejon të vazhdojmë të sigurojmë modelet ekzistuese me azhornime/perditesime softuerësh dhe arna të sigurisë për 90 ditët e ardhshme.

Artikulli origjinal i shkruar me 20/05/2019

Reuters ka rrahur disa më parë orë një lajm që, nëse konfirmohet, mund të ketë pasoja shumë të rëndësishme. Sipas njoftimeve të agjensisë së shtypit, pas ndalimit të imponuar nga Trump, Google do të kishte vendosur të heqë licencat e softuerit dhe hardware nga Huawei, me përjashtim të atyre me burim të hapur. Huawei dhe Google një bashkëpunim që ka mundësi të mbaroj këtu!

Huawei Technologies Co Ltd, njofton Reuters, “do të humbasë menjëherë aksesin në përditësimet për sistemin operativ Android dhe versionet e ardhshme të smartfonëve të saj të tregtuara jashtë Kinës (përfshirë Evropën) gjithashtu do të humbasin aksesin në aplikacione dhe shërbime duke përfshirë Dyqani i Google Play dhe Gmail “.

Sipas burimit, detajet e shërbimeve specifike do të ishin akoma në procesin e vendimit të brendshëm nga Google. Huawei do të vazhdojë të ketë qasje në versionin AOSP të sistemit operativ Android në dispozicion përmes një licence me kod të hapur, lirisht të qasshme për këdo që dëshiron ta përdorë atë. Google, nga ana tjetër, nuk do të ofrojë më mbështetje teknike dhe bashkëpunim për shërbimet Android për Huawei.

 

Ndikimi pritet të jetë minimal në tregun kinez. Në të vërtetë, shumica e aplikacioneve mobile të Google tashmë janë të ndaluara në Kinë, ku alternativat janë ofruar nga konkurrentët vendas si Tencent dhe Baidu.

Për momentin nuk ka asnjë deklaratë zyrtare nga Huawei, ndërsa Google ka njoftuar se do të jetë në përputhje me të gjitha masat e miratuara nga qeveria amerikane dhe se në çdo rast shërbimet siç janë Google Play dhe shërbimet e lidhura me sigurinë, siç është Google Play Protect, do të vazhdojnë të punojnë në pajisjet Huawei. ekzistuese. Megjithatë, asgjë nuk thotë për të ardhmen.

Huawei dhe Google – Shtohen edhe Intel, Qualcomm dhe Broadcom

Intel, Qualcomm dhe madje edhe Broadcom bashkohen me Google duke pezulluar kontratat e furnizimit me Huawei, pas ndalimit të vendosur nga qeveria amerikane. Lajmi nuk ka ende karakterin zyrtar, por raportohet nga Bloomberg i cili i referohet pezullimit me efekt të menjëhershëm të marrëveshjeve ekzistuese. Sipas burimit, punonjësit e tre kompanive u njoftuan për ndalimin e marrëveshjeve të lartpërmendura deri në njoftimin e mëtejshëm.

Huawei i pergjigjet SHBA-se dhe qeteson klientet e saj

Huawei has made substantial contributions to the development and growth of Android around the world. As one of Android’s key global partners, we have worked closely with their open-source platform to develop an ecosystem that has benefitted both users and the industry. Huawei will continue to provide security updates and after-sales services to all existing Huawei and Honor smartphone and tablet products, covering those that have been sold and that are still in stock globally. We will continue to build a safe and sustainable software ecosystem, in order to provide the best experience for all users globally.”Huawei

 

Perkthimi: Huawei ka dhënë një kontribut të konsiderueshëm në zhvillimin dhe rritjen e Android në mbarë botën. Si një nga partnerët kryesorë global të Android, ne kemi punuar ngushtë me platformën e burimit të hapur për të zhvilluar një ekosistem ku kan përfituar si përdoruesit ashtu edhe industria.

Huawei do të vazhdojë të ofrojë përditësime të sigurisë dhe shërbime pas shitjes për të gjitha produktet ekzistuese Huawei dhe Honor, smartphone dhe tabletë, duke mbuluar ato që janë shitur dhe që janë akoma në stok global.

Ne do të vazhdojmë të ndërtojmë një ekosistem të sigurtë dhe të qëndrueshëm të softuerit, në mënyrë që të sigurojmë përvojën më të mirë për të gjithë përdoruesit globalisht.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.