google nis blerjen
Lajmet e fundit

Google nis blerjen e HTC: 1.1 miliarde dollare vetem per nje pjese • ose.al

Vjen lajmi qe Google nis blerjen e HTC, gjigandi i teknologjise me qender ne Taiwan.

Te dy kompanite dekraluan sot arritjen e nje marreveshjeje me vlere 1.1 miliarde dollare. Me kete shume Google nis blerjen e nje pjese te HTC qe lidhet ekskluzivisht me prodhimin e smartphoneve. Ne kete pjese te kompanise perfshihen pra te gjithe punetoret dhe patentat e prones intelektuale te HTC ne lidhje me celularet.

Ky fakt ka nje kuptim mjaft interesant, sidomos kur e lidhim me prodhimin e serise Google Pixel.

Me shume mundesi Google do te jete ne gjendje te prodhoje dhe hardwarin e saj per telefonet celulare duke e nisur punet ne vitin 2018.

Nderkohe lajmi qe Pixel XL 2 do te mund te kete nje teknologji inovative te HTC, qe quhet Edge Sense, merr nje konfirmim te rendesishem nga kjo marreveshje.

Ndiqni ose.al per perditesime mbi Pixel dhe Pixel XL 2….

[Pedtiestim] Pixel XL 2 sjell dhe “Edge Sense”

Ne pritje te 4 tetorit, vazhdojne te dalin informacione impresionuese per celularin e ri te kompanise se Kupertinos: Google Pixel XL 2.

Tashme dihet qe Pixel XL 2 do te prodhohet materialisht nga kompania e njohur HTC. Gjate muajve te pare te vitit, HTC hodhi ne treg smartphonin e saj Top Class te quajtur HTC U 11. Ky i fundit cilesohet ende sot si nje nder smartphonet me te mire ne treg.

Rrealisht HTC U 11 eshte smartphoni i pare, deri me sot, qe ka sjelle nje inovacion te vertete ne boten teknologjike te smartphone. Ky invoacion e ka emrin “Edge Sense”.

Behet fjale per sensoret e padukshem anesor te U 11, te cilet funksionojne me presionin e duarve. Pra duke ushtruar presion anesor mbi U 11 mund te komandosh aplikacione dhe shume funksione te celularit pa patur nevoje te besh levizje te tjera. “Edge Sense” e kemi provuar dhe eshte i mrekullueshem. Megjithese mbetet per tu thene qe ne vitet e ardhshme duhet te zhvillohet me shume koncepti fantastik.

Ajo qe bie menjhere ne sy eshte fakti pra qe Pixel XL 2 do te prodhohet nga HTC. Ne nje nga publicitetet “teaser” te saj, Google hodhi nje shprehje mjaft interesante:

“To change settings for the squeeze gesture, go to your phone’s Active Edge settings

“Per te nderruar konfiguracionin e gjestit te presionit, shko ne menune Active Edge”

Mendohet me te drejte pra qe Pixel XL 2, duke qene se prodhohet nga HTC, do te kete dhe funksionin “Edge Sense”. Ka shume mundesi qe Google dhe HTC te kene arritur nje marreveshje komerciale ne kete pike.

Imagjinoni se si do te jete Pixel XL 2 me Google Lens dhe Edge Sense 😍😍😍

Video mbi funksionimin e Edge Sense:

[ms_youtube link=”https://www.youtube.com/watch?v=p7Q6c0q99VU” width=”100%” height=”100%” mute=”no” autoplay=”no” loop=”yes” controls=”yes” class=”” id=””][/ms_youtube]

Nderkohe per te kuptuar se ç’eshte teknologjia Google Lens, hidhi nje sy artikullit tone duke klikuar 👉 KETU 👈

[ms_countdowns type=”circle” nowtime=”1505762704″ endtime=”2017-10-04 16:00″ day_field_text=”Days” hours_field_text=”Hours” minutes_field_text=”Minutes” seconds_field_text=”Seconds” fontcolor=”” backgroundcolor=”” google_fonts=”” class=”” id=”” circle_type_day_color=”#1abc9c” circle_type_hours_color=”#2980b9″ circle_type_minutes_color=”#8e44ad” circle_type_seconds_color=”#f39c12″]
Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.