google
Lajmet e fundit

Google përballet me një shumë të madhe gjobe nga Brukseli për Android

Google do te preket nga gjoba me e madhe qe ka pasur ,te merkuren,ndersa Brukseli imponon nje ndeshkim multimillion-euro mbi grupin amerikan te teknologjise per abuzim me pozicionin dominant ne sistemet e operimit te telefonave cellulare.

Ndeshkimi multibillion-euro vjen si pasoje e abuzimit te pozicionit dominant ne sistemet opearative te levizshme.

Android eshte sistemi i operimit qe perdoret ne mbi 80% te smartphone-ve te botes..

Perfundimi i Komisionit Europian eshte vazhdimi me i rendsishem i bere e betejen  e saj tetevjecare antitrust ndaj kompanise.

Njerezit e njohur me kete rast u shprehen se gjoba do te tejkalonte dukshem detyrimin prej 2.4 miliarde eurosh qe Brukseli i imponoi Kompanise vitin e kaluar per favorizimin e faqes se vet ne krahasim me kerkimet e blerjeve.

                           google

                             

Vendimi synon nje pjese thelbesore te strategjise se bisnesit te Google gjate dhjetevjecarit te kaluar duke nxjerre jashte ligjit kualifikimet ne systemin aparativ Android duke pretenduar se ka mbizoteruar dominimin e Google-it ne kerkimin ne internet ne “nje kohe” kur konsumatoret po leviznin nga desktop paisjet mobile.

Android eshte sistemi operativ i perdorur ne me shume se 80% te smartphone-ve te botes dhe eshte jetike per te ardhurat e ardhshme tegrupit,nderkohe qe me shume perdorues mbeshteten ne paisje te levizshme per sherbimet e kerkimit. Google ka mohuar “keqberjen”.

Margarethe Vestager ,komisionere e konkurences se BE-se,ka dale ne perfundimin se Google ka perdorur metoda te paligjshme “lidhese” per tedetyruar perdoruesit e telefonave te instalojne paraprakisht sherbimet dhe aplikacionet Google,si dhe kerkimi dhe Chrome,si kusht per perdorimin e Google play,dyqan i aplikacioneve smartphone.

Rrjetet operative te telefonise celulare dhe perdoruesit e paisjeve u jane paguar gjithashtu stimuj financiere anti-konkurues nese ata para instaluan klikimin ne google dhe nuk ofruan sherbime te tjera rivale – u shpreh zonja Vestager.

Nje pale e trete e ceshtjes lidhet me kufizimet kontraktuale qe ndaluan perdoruesit nga shitja e telefonave duke perdorur sisteme operative rivale te zhvilluara ne kodin e hapur te Android.

Sipas vendimeve te tilla antitrust ,Google do te pritej ti jepete fund praktikave te paligjshme ,duke detyruar ndryshime ne operacionet e saj qe mund te kishin implikime per poziten e  saj te ardhshme ne treg per paisje te levizzshme dhe te tjera.

Ata u perpoqen per nje rishikim.

Komisioni arriti ne perfundimin se veprimet e Google ilegale kufizuan aftesine  e rivaleve te tyretelefonike per te konkuruar me Chrome browser dhe pengoi shfaqjen e sistemeve te tjera operative – u shprehen personat e informuar mbu vendimin.

Google pranoi komisioni ka keqkuptuar sjelljen dhe kerkesen e konsumatorit dhe gabimisht percaktoi tregun duke perjashtuar Apple ,si rivaline tij konkurues.

“Ceshtja e komisionit eshte e bazuar ne idene qe Android nuk konkurone dot me Apple iOs. Ne nuk e shohim ne ate menyre.”  – u shpreh Kent Walker, konsulenti i Google.

“Ne nuk mendojme qe dhe Apple e sheh ne ate menyre,ose prodhuesit e telefonave , ose developers sikurse dhe perdoruesit.”

Google gjithashtu ra dakort se aplikacionet rivale jane thjesht nje hap larg ta bejne ate te mundur per mbyllur konkurentet dhe kur aplikacionet  e Google jane te lidhura me telefonin. Pershkruan kushtet e licenses si minimunin e kerkesave per te siguruar punen qe Android punon pa probleme ne paisje te ndryshme.

                          google                           

Ceshtja e Androidit esht nje nder investigimet antitrust e ndjekur nga Z Vestager. Kjo filloi rreth 8 vite me pare me njeinvestigim ne krahasim me blerjet ,e cila eshte nje pjese relativisht e ngushte ne internet.

Ceshtja perfundoi me 2.4 bilion euro dhe Google eshte duke u perpjekur te bind Z Vestager per ndryshimet qe ai beri per te perfunduar problemet e konkurences.

Nje hetim i trete eshte duke u ekzaminuar nese kompania denuar ne menyre te padrejte nga rivalet e saj nga websidet qe perdoren search bar-in e saj dhe reklamat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.