galaxy x samsung
Lajmet e fundit

GALAXY X Samsung ne 2018 sjell zyrtarisht celularin qe “paloset”

Deri pak kohe me pare mendohej si diçka e paaritshme. Por tashme duhet ta dime qe nuk ka te paaritshme per Samsung.

Lajmet per nje teknologji qe mundeson palosjen e ekraneve te smartphone ka kohe qe rikthehet ne vemendjen e publikut te apasionuar pas teknologjise. Aq me teper i ashtuquajturi projekti Galaxy X Samsung, i cili mendohej se bazohej mbi kete teknolgji. Por gjithçka dukej si gojedhene ose legjende.

Presidenti i Samsung, mister Ko Dong-jin deklaroi pak jave me pare se kompania e tij po planifikon lançimin e nje smartphoni te perthyeshem ne vitin 2018. Lajmi u konfirmua dhe ne ditet e fundit nga fakti qe Samsung patentoi nje ekran qe mund te perthyhet deri ne granden 1.0R. Praktikisht perthyerja ne kete grade do te thote palosje totale ashtu si nje flete leter.

Foto koncept Galaxy X Samsung:

galaxy x samsung

Opinioni i teknikeve dhe inxheniereve deri tani eshte qe Samsung do te perdore materiale plastifikuese per te mundesuar kete palosje te ekranit. Por gjithesesi nuk ka nje teori shkencore te percaktuar, e cila eshte natyrisht vetem ne mendjen e super-inxheniereve te Samsung.

Por kujdes, Galaxy X Samsung kerkon ta prezantoje ne vitin 2018 per ti paraprire konkurences se Apple dhe LG. Dy superkompanite rivale gjithashtu kane aktivizuar burimet e tyre ekonomike dhe njerezore per arritjen e nje ekrani te perthyeshem.

Ne aspektin e rivalitetit ne fakt duhet thene qe informacionet jo zyrtare nga LG flasin per patentimin e nje teknologjie qe mundeson perthyrje ne grade 2.5R😵😵. Pra 2.5 here me te larte se teknologjia qe patentoi Samsung.

Mezi presim te shohim se si do te zhvillohet kjo “lufte” mbi ekranin e perthyeshem😍😍

LEXO EDHE: Samsung prodhon ekranin e perthyeshem.

 

copyright©ose.al

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

One thought on “GALAXY X Samsung ne 2018 sjell zyrtarisht celularin qe “paloset”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.