fotocamera galaxy s9
Celulare Lajmet e fundit

Ja perse Fotokamera Galaxy S9 dhe S9 Plus do te “thyej” konkurencen.

Arsyeja perse fotokamera Galaxy S9 dhe S9 Plus do te thyej konkurencen fshihet pas nje tog fjaleshi te ri dhe inovativ ne boten e smartphone:

VARIABLE APERTURE

Por cila eshte teknologjia qe qendron pas shprehjes “Variable Aperture” edhe perso kjo teknologji do te mund te beje qe Samsung te thyej konkurencen per fotokameren? Pergjigja eshte shume e thjeshte. Sensoret e ri optik te fotokameres qe Samsung po zhvillon ne studiot e saj jane me te vertete mbreslenes. Jo vetem ata jane sensoret fotokamer me te vegjel te prodhuar ndonjehere, por kane dhe nje karakteristike teper te veçante.

behu pjese e shtepia e teknologjise

Sensori i fotokameres kryesore te Galaxy S9 do kete mundesine e ndryshimit te hapjes se objektivit nga f/1.5 ne f/2.4 gjate kohes se shkrepjes. Variabiliteti i hapjes se objektivit qendron pas teknologjise “Variable Aperture”. Ky inovacion, nese konfirmohet, eshte jashtezakonisht i rendesishem. Jo vetem ndikon ne kualitetin e fotografise, duke patur mundesine e rregullimit te ndriçimit qe sensori perthith ne baze te ambjentit, por permireson sidomos nje aspekt tejet interesant. Behet fjale per regjistrimin e videove “Super Slow-Mo”.

Shumica e celulareve regjistrojne video ne “Slow Motion” me nje frekuence nga 120 fps deri ne 240 fps. Imagjinoni qe fotokamera e S9 me teknologjine Variable Aperture do te jete ne gjendje te regjistroje video “Slow Motion” me frekuence 1000 fps! 

Si funksionon Variable Aperture:

fotokamera galaxy s9

Nderkohe qe ndryshimi ne kohe reale i hapjes se objektivit do te mundesoje shkrepje fotografishe teper kualitative ne kushte ndriçimi te uleta. Sensori automatikisht do te rregulloje hapjen e objektivit ne baze te ndriçimit ambjental. 

Mendoni se Samsung Galaxy S9 dhe S9+ do te jene celularet me fotokameren me te mire te vitit 2018 ? 

Kur del Galaxy S9? –> “KLIKO KETU

Behu pjese e ose.al –> “KLIKO KETU

  

ose.al – shtepia e teknologjise

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.