Facebook Messenger-foto1
Lajmet e fundit

Facebook Messenger – Ja lajmet e fundit

Muajt ​​e ardhshëm pritet të jenë të mbushura me lajme për Facebook Messenger: në prag të konferencës vjetore F8 2019, gjigandi i rrjeteve sociale njoftoi ardhjen e një aplikacioni të ri për macOS dhe Windows 10. Karakteristikat sociale “private” në përputhje me versionin e ri vizion i “dhomës digjitale të jetesës” (në krahasim me “piazza” aktuale) e shprehur nga Mark Zuckerberg disa muaj më parë, dhe Project LightSpeed, i cili premton një aplikacion të plotë mobil që përmban më pak se 30 MB dhe shumë më reaktive.

 

Njoftimi ishte zyrtar për disa momente, pastaj postimi u hoq (Ketu mund te gjeni versionin origjinal, por, tani në kohën e shkrimit, duke marrim një gabim 404). Është e mundshme që dikush ka kohë ose datë të publikimit të gabuar; ne nuk e dimë kur do të kthehet në internet, por F8 zyrtarisht ka filluar sot, kështu që ndoshta do dali shpejt.

Facebook Messenger dhe detajet kryesore

  • Projekti LightSpeed ​​përfaqëson një ri-shkrim nga e para të platformës, e cila premton një shpejtësi më të madhe dhe lehtësi. Facebook thotë se aplikacioni i ri do të hapet në më pak se dy sekonda, pa hequr dorë nga veçoritë dhe veçoritë (ndryshe nga Messenger Lite aktualisht në dispozicion). Reduktimi i madhësisë është i konsiderueshëm, duke pasur parasysh se aktualisht një instalim peshon vetëm 100 MB. Nuk kemi detaje mbi kohën, thjesht konsiderojeni se “do të duhet kohë”.
  • Messenger Desktop do të arrijë në MacOS dhe Windows 10 deri në vitin 2019, dhe sipas toneve të artikullit do të jetë në këtë rast një aplikacion i plotë me të gjitha veçoritë, duke përfshirë thirrjet video dhe bisedat në grup. Nuk është e qartë nëse do të bazohet në kodin e ri të LightSpeed; Megjithatë, Facebook ka thënë se testet e para tashmë janë duke u zhvilluar.
  • Shikimi i videove së bashku me miqtë përmes internetit është një funksion që tashmë është diskutuar në të kaluarën. Google e kishte paraqitur atë në Uptime, një aplikacion eksperimental i krijuar nga zona e brendshme e inkubatorit 120. Ideja është që, përveç videos, do të ketë një kuti më të vogël në pjesën e poshtme që tregon bashkëbiseduesin, me mundësinë e komentimit në kohë e vërtetë se çfarë ndodh në video dhe chat. Nëse edhe ju keni një motër që jeton larg, me të cilët keni një farë obsesion me Game of Thrones, atëherë nuk do ta gjeni të vështirë në këtë kohë për të kapur potencialin e funksionalitetit. Edhe në këtë rast, koha është e paqartë: Facebook thjesht thotë se funksioni është duke u testuar dhe se do të lançohet më vonë këtë vit.

Facebook pastaj rinovon angazhimin e tij për të bërë encryption end-to-end opsion default në Messenger – një ndryshim që, përveç natyrisht rritjen e sigurisë së platformës, do të ketë vlerën e shtuar të përmirësimit të integrimit me produktet e tjera të kompanisë.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.