Facebook Down
Lajmet e fundit

Facebook dhe Instagram jane DOWN. Woow 😱😱

Facebook dhe Instagram jane DOWN. Woow

Raport i problemeve te Familjes Facebook. ‘Outage’ me e gjate ne historine e Facebook. 

Instagram duket se është rikthyer të enjten në mëngjes ndërsa kompania e tij mëmë, Facebook, shkon në ditën e dytë të problemeve rreth platformës së mediave sociale. Downdetector.com, një website raportimi te problemece ndërprerjet e internetit, tregoi një përqendrim të ndërprerjeve të Facebook që nga e merkura në pasdite.

Platforma përjetoi një nga ndërprerjet më të mëdha të saj në histori të mërkurën kur përdoruesit në bregun lindor dhe perëndimor dhe në juglindje te Amerikes, si dhe në Evropë, raportuan çështje me ngarkimin e fotove ose postimeve ose pamundësinë për të hyrë brenda në aplikacionet.

Instagram dhe Whatsapp në pronësi të Facebook kanë përjetuar probleme të ngjashme. Platforma e reklamave në Facebook, Messengeri i Facebook ishte gjithashtu i dobët. Instagram ka postuar një mesazh Twitter të enjten duke njoftuar se platforma e saj është restauruar.

Të mërkurën, Facebook mohoi se ndërprerja ishte për shkak të një sulmi kibernetik, edhe pse disa kanë vënë në pikëpyetje nëse nuk ishte një ndërprerje e shkaktuar nga një haker. Sipas BBC, ndërprerja është më e keqja në historinë e Facebook.

Herën e fundit, rrjeti i mediave sociale ka pasur një ndërprerje të tillë në vitin 2008, kur ajo kishte 150 milionë përdorues, krahasuar me 2.3 miliardë përdorues të saj mujor sot.

 

Perditesim: 10:10 / 14 Mars 2019

Instagram njofton nepermjet Twitter qe pas problemeve ato jane perseri online dhe pa probleme.

Perditesim: 18:33 Facebook njofton rreth problemit

Lajmet me te fundit nga Facebook tregon qe Facebook eshte ne proces (maintenance) mirembajtjeje. Edhe Instagram gjithashtu.

Sipas raportimeve me te fundit nga shume perdorues Facebook dhe Instagram jane te paksesueshme qe do te thote qe ju nuk mund te postoni apo te flisni me miqte tuaj. Shtepia e Teknologjise gjithmone e para per te njoftuar ndjekesit dhe fansat tone dhe per tju kujtuar qe ekziston edhe Twitteri. 😛 😛

U konstatua nga ndejkesit ne Telegram fillimisht ku filluan dhe raportimet e para dhe pas disa perpjekjesh dhe kerkimesh zbuluam qe ky eshte nje porblem global.

 

 

 

Keshtu qe nese edhe ju nuk mund te perdorni Facebook apo Instagram cdo gje eshte ne rregull. 😉

Meqe nuk futemi dot ne Intagram shikoni disa nga tweet-s me gjigande te momentit rreth kesaj qe eshte duke ndodhr momentalisht. 😛

 

Klevis
Student ne degën inxhinieri Kompjuterike, gjithmonë i fiksuar pas lajmeve te fundit rreth botës së teknologjisë. Dëshira për të informuar shqiptarët rreth këtyre lajmeve më bëri që të jem pjesë e ose.al.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.