Facebook Down
Lajmet e fundit

14 Prill 2019: Facebook dhe Instagram jane DOWN. Woow 😱😱

Facebook dhe Instagram jane DOWN. Woow

Raport i problemeve te Familjes Facebook. ‘Outage’ me e gjate ne historine e Facebook. 

Instagram duket se është rikthyer të enjten në mëngjes ndërsa kompania e tij mëmë, Facebook, shkon në ditën e dytë të problemeve rreth platformës së mediave sociale. Downdetector.com, një website raportimi te problemece ndërprerjet e internetit, tregoi një përqendrim të ndërprerjeve të Facebook që nga e merkura në pasdite.

Platforma përjetoi një nga ndërprerjet më të mëdha të saj në histori të mërkurën kur përdoruesit në bregun lindor dhe perëndimor dhe në juglindje te Amerikes, si dhe në Evropë, raportuan çështje me ngarkimin e fotove ose postimeve ose pamundësinë për të hyrë brenda në aplikacionet.

Instagram dhe Whatsapp në pronësi të Facebook kanë përjetuar probleme të ngjashme. Platforma e reklamave në Facebook, Messengeri i Facebook ishte gjithashtu i dobët. Instagram ka postuar një mesazh Twitter të enjten duke njoftuar se platforma e saj është restauruar.

Të mërkurën, Facebook mohoi se ndërprerja ishte për shkak të një sulmi kibernetik, edhe pse disa kanë vënë në pikëpyetje nëse nuk ishte një ndërprerje e shkaktuar nga një haker. Sipas BBC, ndërprerja është më e keqja në historinë e Facebook.

Herën e fundit, rrjeti i mediave sociale ka pasur një ndërprerje të tillë në vitin 2008, kur ajo kishte 150 milionë përdorues, krahasuar me 2.3 miliardë përdorues të saj mujor sot.

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.