Facebook
Lajmet e fundit

[FACEBLOCK] Facebook bojkotohet me 11 Prill 😱😱

Të mërkurën me 11 Prill themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg do të dali para kongresit Amerikan për shkak të skandalit të privatësisë.

Shkarko te dhenat e profilit nga Facebook

Operacioni kundër Facebook : “Faceblock”

Po në këtë ditë operacioni Faceblock do të mbahet. Ky do të jetë një bojkot një ditor i Facebook. Gjithashtu do të prekë dhe programet e tjera nga kjo kompani si Messenger, WhatsApp dhe Instagram.

Arsyeja e këtij bojkoti është përdorimi i të dhënave të 87 milion pëRdoruesve pa lejen e tyre nga kompania Cambridge Analytica.

facebook

 

Një ndër krijueset e këtij bojkoti Laura Ullman, është shprehur se duhet ti jepet një mesazh i fortë rrjeteve sociale përsa i përket sigurisë së përdoruesëve. Ajo ka thënë gjithashtu se ky bojkot nuk bëhet për të mbyllur këtë rrjet. Arsyeja është për të përmirësuar sigurinë që këto rrjete ofrojnë.

 Në qoftë se doni ti bashkoheni këtij bojkoti mund të shkoni tek:

www.facebookblackout.org

Megjithatë mbetet për tu parë se sa njerëz do tu bashkohen këtij grupimi. Kjo pasi rrjete si WhatsApp, Instagram janë kthyer në pjesë të përditshmërisë sonë.

Enes Karini
Student i informatikës në Gjermani dhe prej më shumë se 5 vitesh lexues i rregullt i çdo lajmi mbi botën e teknologjisë. Tek "Shtëpia e teknologjisë" mu dha mundësia të shkruaj rreth pasionit tim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.