ekskluzive
Lajmet e fundit

EKSKLUZIVE: Ja modeli i pare i nje smartphone “vetem” ekran! • ose.al

Dihet se cila eshte moda e vitit 2017 persa i perket design-it te smartphoneve.

Te gjithe Top Class-et e botes jane prezantuar tashme me modelin “near bezel-less display“. Pra me ekranin qe mbulon thuajse totalisht pjesen e perparme te smarpthonit.

Jo te gjithe e dine, por pioneri i ketij designi ishte Xiaomi, me celularin e vitit 2016 Xiaomi Mi Mix. Revolucionar dhe teper i bukur, ai pati nje sukses te papare.

Rrjedhimisht edhe kompanite e tjera filluan te perdorin ekrane pa korniza “bezel-less”. Suksesin e arriti Samsung me S8 dhe S8+. Ndersa grupit ju shtua dhe Apple me iPhone X.

Pritet tashme qe dhe Huawei, siç ju kemi informuar, do te dale me Mate 10 ne versionin thuajse pa korniza.

ekskluzive

Problemi kyresor qe qendron nga prodhimi i nje smartphoni “totalisht” pa korniza, pra me ekranin qe mbulon te gjithe pjesen e perparme, eshte i thjeshte. Ai ka lidhje me vendndodhjen e fotokamerse selfie, aurikolarit te telefonatave dhe sensorit te drites.

Siç mund te vihet re dhe tek fotoja e mesiperme 👆, si Iphone X ashtu dhe S8, te cilet jane ato qe kane ekranin me te madh, kane nje hapesire kornize mbi ekran ne te cilen praktikisht vendosen fotokamera selfie, aurikolari dhe sensori i drites.

Problemi i kompanive prodhuese te celulareve eshte i thjeshte: si te arrijme te krijojme nje celular funksional me te gjithe pjesen e perparme ekran ???🙇🙇🙇

Pergjigjen e pare e ka dhene nje nga ekspertet me te medhenj te teknologjise ne bote. Ai eshte Steve H. drejtuesi i faqes @OnLeaks.

Ai ka arritur te siguroje nje video nga nje inxhenier elektronik shume i rendesishem qe punon per nje kompani te madhe boterore. Shini me vemendje kete video:

Video Ekskluzive:

Si mendoni, do ju pelqente nje bukuri e tille ne duar ?? 😍😍😍😍

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.