ceo geekbench
Lajmet e fundit

CEO Geekbench: iPhone “nxin” Android per shpejtesi >ose.al<

Pergjate viteve Apple ka investuar gjithmone tek procesoret e dispozitiveve te saj. Qe ne gjeneraten e pare te dispozitiveve Apple, vihej re nje gap i rendesishem performance me konkurentet.

Me hedhjen ne treg te iPhone 8, iPhone 8 Plus dhe iPhone X, Apple prezantoi dhe procesorin e ri A11 Bionic.

Testet mbi kapacitetin dhe performancen e procesoreve dhe celulareve te rinj behen ne benchmark Geekbench. Kjo e fundit eshte sot per sot platforma me e besueshme per testet e dispozitiveve elektronik.

CEO i Primate Labs dhe Geekbench, mister John Poole u shpeh se fundmi se A11 Bionic i mundeson iPhone nje rekord pikesh 50% me te larte se flagshipet Android te muajve te fundit.

The thing that I don’t fully understand is why performance has seemed to stagnate on the Android side. Where you don’t see these big leaps forward. I don’t understand what’s happening there. At this point, you’ve got desktop-class performance in a handset. There’s no way of looking at it any other way. I wouldn’t have thought to use my first-generation iPhone to edit video. I would’ve thought you were crazy.”-John Poole, founder, Primate Labs.

 

(Gjeja qe nuk kuptoj eshte arsyeja se perse kapaciteti performant duket se ka mbetur ne vend per Android. Ne Android nuk shikoj keto hapa te medha perpara persa i perket performances. Nuk arrij te kuptoj çpo ndodh atje. Ne kete pike, ne duhet te kemi performance te stilit desktop ne duar. Nuk do ta medoja kurre se do te arrija te perdorja iPhonin tim te gjenerates se pare per te modifikuar video. Do te mendoja se kjo do te ishte nje çmenduri)

Vendimi qe dikur mori Apple per te prodhuar vete procesoret e saj mund te thuhet se eshte vendimi i duhur. Kompanite me te medha qe perdorin Android, siç jane Samsung dhe Huawei, kane filluar ndertimin dhe zhvillimin e procesoreve te tyre, perkatesisht Exynos dhe Kirin. Duket se rezultatet jane te pelqyeshme, por duhet akoma kohe per te arritur Apple ne kete aspekt.

Gjithesesi mezi presim zbulimin e procesorit Kirin 970….

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.