facebook
Lajmet e fundit

Arsyeja pse Facebook humbi shume perdorues ne SHBA

Pas skandalit Facebook humbet shume perdorues ne SHBA  !

 

Nje numer i madh amerikane po terhiqen nga Facebook pas skandaleve te fundit mbi trajtimin e te dhenave private te rrjetit social, tregoi nje studim te bere javen e kaluar.

 

Raporti i Qendres Kerkimore Pew zbuloi se 42 % e perdoruesve te Facebook ne SHBA thane se kishin “marre nje pushim” nga platforma gjate 12 muajve te fundit dhe 26% thane se kishin fshire aplikacionin Facebook nga telefoni i tyre.

MES ATYRE NE GRUPMOSHAT 18-29, “PUSHIMI” NE FACEBOOK U SHFAQ ME I THEKSUAR, ME 44 % QE PRETENDONIN SE E KISHIN FSHIRE APLIKACIONIN E FACEBOOK. 

Megjithese anketa nuk tregonte se sa perdorues po terhiqnin teresisht Facebook-un, perfundimet theksojne nje veshtrim te zymte per kompanine e cila eshte ngritur nga lajmet per marrjen e te dhenave private nga firma politike Cambridge Analytica dhe shqetesimet e fushatave te ndikimit te huaj ne platforme.

 

“Aksione te rendesishme te perdoruesve te Facebook kane ndermarre hapa  vitin e kaluar per te riformuar marredheniet e tyre me platformen e mediave sociale”, – u shpreh studiuesi Andrew Perrin ne nje postim ne blogun e tij.

 

Sipas sondazhit te Pew, 3/4 e perdoruesve te Facebook ne SHBA kane ndermarre disa hapa per te ndryshuar menyren se si ata nderveprojne me Facebook, duke perfshire me shume se gjysmen e atyre qe kane ndryshuar cilesimet e tyre te privatesise.

“SONDAZHI ZBULOI SE PJESA E MADHE E DEMOKRATEVE DHE REPUBLIKANEVE (DUKE PERFSHIRE EDHE TE PAVARUR POLITIK TE CILET MBESHTESIN TE DYJA PARTITE) PERDORIN FACEBOOK,” U SHPREH PERRIN.

“Republikanet e demokratet behet e dukshme te kene marre nje pushim nga Facebook ose ta kene fshire aplikacionin nga telefoni i tyre gjate vitit te kaluar.”

 

Raporti u bazua ne nje ankete mes 29 majit dhe 11 qershorit duke perfshire 3,413 perdorues te Facebook te moshes 18 vjec e lart.

 

facebook

 

Sondazhi vjen perpara nje seance te kongresit mbi fushatat e ndikimit te huaj ne mediat sociale, ku do te deshmonte shefi i operacionit te Facebook Sheryl Sandberg.

DHE VJEN ME PRESIDENTIN DONALD TRUMP QE SHTON SULMET E TIJ NE PLATFORMAT E INTERNETIT ME KUNDERSHTIMIN E TIJ TE PAVERIFIKUAR SE PO SHTYPIN KONSERVATORET DHE REPUBLIKANET.

 

Facebook tashme ka humbur terren ne Shtetet e Bashkuara ne mesin e adoleshenteve dhe perdoruesve te rinj, duke humbur perdorues sidomos ne Snapchat, por me disa nderrime ne Instagram qe gjithashtu qendron ne pronesi te Facebook.

 

Por Facebook mbetet rrjeti me i madh social ne bote me mbi dy miliarde perdorues ne mbare boten.

 

Ju ftojme te ndani mendimin tuaj me ne !

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.