apple wwdc-mbledhja-ios-apple-ipad-tablet
Celulare Lajmet e fundit PC

Apple behet gati per surprizen e madhe ne WWDC 2017

Afrohet gjithmonë e më shumë 5 qershori, data e zgjedhur nga Apple për konferencën e saj. Ky është viti i 28 që zhvillohet, i njohur më mirë për publikun e gjerë me emrin WWDC (Worldwide Developers Conference) 2017. Ngjarja do të mbahet në San Jose, Kaliforni, 15 vjet më vonë nga hera e fundit të mbajtur në këtë qytet dhe do të zhvillohet në skenën e Qëndrës McEnery.

Ngjarja këtë vit është padyshim shumë e rëndësishme. Duhet të jetë një nga konferencat Apple më të pasur dhe më të dendur në vitet e fundit, por edhe një pikë kthese në lidhje me të ardhmen e shumë prej produkteve. Produktet Apple mund të dalin të transformuara në mënyrë të konsiderueshme nga kjo konferencë.

WWDC është e fokusuar zakonisht në software, dhe të gjithë sytë do të përqendrohen kryesisht në iOS 11. Këtë vit duhet të ketë hapësirë ​​për të folur për të paktën edhe për tre produkte. Flasim për iPad dhe MacBook Pro dhe një produkt krejtësisht i ri, autoparlanti inteligjent i bazuar në Siri. Pra, le të fillojmë të flasim në mënyrë të veçantë nga produktet më interesante dhe propozimet e pritshme ose të mundshme për hardware Apple.

apple wwdc-mbledhja-ios-software-hardware-apple-ipad-tablet

Apple WWDC 2017: Hardware

Apple do të zbulojë dy iPad të ri. Me shumë mundësi do të jenë të dy “Pro”. I pari do të jetë krejtësisht i ri me një ekran 10.5″ që dërgon në pension versionin 9.7″. Tjetri do të jetë modeli 12.9″. Këtu do të gjeni një procesor të ri dhe një GPU të ri. Ata do të jetë më të fuqishëm, më të shpejtë, më të hollë dhe ndoshta me një dizajn që do të kujtoj iPhone 7, të paktën në ana e pasme. Prezantimi gjatë WWDC 2017 mund të jetë fakti se iPad janë gjithnjë më të dobishme në edukim dhe në biznes, me software profesional të bërë nga IBM.

[ms_button style=”dark” link=”https://ose.al/produkti/apple-ipad-pro-9-7/” size=”medium” shape=”rounded” shadow=”no” block=”no” target=”_blank” gradient=”no” color=”” text_color=”#ffffff” icon=”fa-search” icon_animation_type=”” border_width=”3″ class=”” id=””]iPad Pro 9.7[/ms_button]

[ms_button style=”dark” link=”https://ose.al/produkti/apple-ipad-9-7/” size=”medium” shape=”rounded” shadow=”no” block=”no” target=”_blank” gradient=”no” color=”” text_color=”#ffffff” icon=”fa-search” icon_animation_type=”” border_width=”4″ class=”” id=””]Ipad 9.7[/ms_button]

Apple do të prezantoj dhe një tastierë të re për iMac, Mac Mini, dhe Mac Pro. Tastiera e re thjesht mund të ndryshojë formë dhe është e mundshme që të fitojë ekranin OLED si ajo e MacBook me TouchBar-in e famshëm.

Më në fund ajo do të paraqitet Siri Speaker, një pajisje që duhet të jetë e kontrollueshme me anë të komandave zanore, por që, të paktën teorikisht, duhet të paraqesë një ekran. Apple kërkon të ndalojë Echo Amazon, e cila shet vërtetë mirë në Amerikë. Apple do të zbulojë diçka të ngjashme, por me karakteristika të tjera. Patjetër çmimi i shitjes në krahasim me Echo do të jetë më i lartë. Duhet të gjejnë brënda sensorë shtesë për të matur dhomën dhe për të rregulluar automatikisht volumin ose teknologji për audion më të fuqishëm dhe të qartë.

Karakteristikë e veçantë e këtij produkti, ndryshe nga të gjitha të tjera të prodhuara nga Apple, është se ai do të jet plotësisht të hapur. Zhvilluesit do të jenë në gjendje për të integruar aplikacionet e tyre dhe komandat e tyre. Siri Speaker mund të bëjë dhe si një portë për HomeKit, duke na lejuar për të kontrolluar pajisjet tona smart edhe kur ne jemi larg nga shtëpia nëpërmjet internetit.

Ekosistemi Apple është më e madhi dhe më i strukturuar se sa kompanitë e tjera. Prezantimi në WWDC do të japë kohë për zhvilluesit për të bërë krijuar aplikacionet kryesore dhe për të shpjeguar funksionimin e sistemit operativ.

 

Apple WWDC 2017: Software

Përsa i përket iOS 11, këtë vit të rejat e fundit lidhen me përdoruesit e iPad. Apple reklamon iPad si një kompjuter, dhe kanë nevojë për të shtuar disa karakteristika për të bërë atë sa më të ngjashëm me një PC.

apple wwdc-mbledhja-ipad-ios-apple-ipad-tablet

  • Mënyra Multi-User: duke lejuar një hyrje të diferencuar me emër tjetër të përdoruesit për të gjetur ekranin me ikonat, aplikacionet, fotografitë dhe parametrat e personalizuara. Një tipar i ngjashëm  sapo është shtuar në Apple TV.
  • Tema e errët: për të lehtësuar nga punën nga shtëpia gjatë orëve të natës në natën pa lodhur vështrimin e syve.
  • Grupi FaceTime: telefonata dhe videotelefonata me shumë persona në të njëjtën kohë, në mënyrë që të krijojë konferenca reale, të dobishme gjatë periudhes të punës por edhe me miqtë.
  • Mbështetje dhe Menaxhimi nga larg: Applikacioni iMessage në Mac, ju lejon të menaxhoni nga larg PC Mac të tjerë, ashtu si bën dhe TeamViewer dhe programe të tjera të ngjashme. Në këtë mënyrë ju mund të shikoni ekranin e një personi tjetër dhe të lëvizni mousen e tij për ta ndihmuar atë për të kryer një operacion që vetëm nuk është në gjendje për të kryer. Me iOS 11 ky funksion mund të jetë i aktivizuara në iPad, në mënyrë që ta kthejë atë gjithnjë e më shumë në një kompjuter.
  • Apple File System: iOS 11 do të ketë një app që lejon ruajtjen e vetëm një kopje të çdo file për ta bërë më pas në dispozicion në të gjitha aplikacionet. Do të zhduket kështu Sandbox. Rritet mundësia që të kemi edhe opcionin drag & drop për të spostuar imazhe, tekste dhe çdo gjë tjetër nga një aplikacion në tjetrin, sidomos kur përdorim multitasking.
  • Tastiera e re dhe Magic Mouse që do të kishin kuptim nëse ne vendosim iPad-in në tavolinë.

Më poshtë dhe një koncept i mundshëm mbi iOS 11.

Ndryshimet e reja dhe thelbësore në iOS 11 do të jenë të pranishëm por do të jenë të fshehura për shkak se janë të rezervuara për iPhone 8, me ekranin e tij të veçantë.

iOS 11 mund të kontribuojë edhe në zhvillimin dhe përhapjen të Apple Pay me pagesa midis edhe dy personave nëpërmjet iMessage.

Presim të gjithë së bashku 5 Qershorin për më shumë informacione dhe detaje.

©ose.al

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.