Apple ngadaleson qëllimisht iPhone (1)
Lajmet e fundit

[ZYRTARE] Apple konfirmon që ngadalëson qëllimisht iPhone-t

Tani është zyrtare, nuk ka më dyshime, Apple ngadaleson iPhone -t. Konfirmimi vjen direkt nga Apple: iPhonet e vjetër të kompanisë vullnetarisht janë ngadalësuar nëpërmjet përditësimeve të softuerit. Ajo që më parë ishte vetëm një hipotezë (bazuar megjithatë në testet e besueshme), është bërë dje një lajm i konfirmuar zyrtarisht nga Apple.

iPhone bllokohet? iPhone i ngadaltë?

Kompania Cupertino ka njoftuar zyrtarisht se në disa raste, nëpërmjet një funksioni të ri të futur me një përditësim softueri, iPhone 6, 6S dhe 7 janë ngadalësuar vullnetarisht. Por le të shohim të gjitha detajet së bashku. Lexo edhe: Skeda teknike i iPhone 7

iPhone i ngadalshëm pas përditësimit

Ka shumë përdorues që gjithmonë kanë pohuar se pas një përditësimi të softuerit, iPhone i tyre ishte ngadalësuar. Fillimisht mendohej se ato ishin përshtypje apo ndjesi, por e gjithë kjo është analizuar dhe konfirmuar nga teste pak a shumë të besueshme. Në javët e fundit janë shfaqur në web diskutime të shumta dhe ankesa nga pronarët e vjetër të iPhone të cilët flasin për ngadalësime të pashpjegueshme në sistem pas përditësimit në iPhone OS 11.2.1 ose 12.0.0 beta.

Situata po merrte një kthesë shumë të keqe dhe po bëhej e pakontrollueshme. Apple u detyrua të merrte një qëndrim mbi këtë situatë dhe lëshoi komunikime zyrtare në lidhje me këtë çështje. Komunikimet erdhën vetëm dje në mbrëmje dhe, siç është parashikuar, konfirmojnë se Apple vullnetarisht ngadalëson procesorin e iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 7, iPhone 8 e 8 Plus nëpërmjet përditësimeve të softuerit.

Pra, nëse edhe ju keni një iPhone 6, 6S apo 7 dhe ju keni përditësuar sistemin tuaj në 11.2.1 ose 12.0 dhe vëreni ngadalësime të pashpjegueshme, mos u shqetësoni. Gjithçka është “normale”: kjo është një zgjedhje e Apple , e cila ka zvogëluar vullnetarisht performancën e smartphone tuaj.

Apple ngadaleson iPhone. Pse?

Zgjedhja e Apple është shumë kurioze. Pse duhet një kompani të ngadalësojë smartphonet e vjetra përmes softuerit, në veçanti nëpërmjet një sistemi që redukton frekuencën e procesorit? Motivimi i dhënë nga Apple është i lidhur me nevojën për të reduktuar ose eliminuar fikjet e padëshiruara të iPhonit me disa vite mbi supe dhe me bateri të degraduara.

Arsyetimi i Apple është aq i thjeshtë sa absurde: iPhonet e vjetër kanë probleme me bateri, të cilat me kalimin e kohës do të konsumohen, shkatërrohen (siç është normale) dhe ulen në performancë. Prandaj, për të shmangur problemet e çdo lloji në lidhje me bateritë (përfshirë shutdowns të papritur dhe reboots në disa smartphone), kompania preferon të reduktojë në masë të madhe fuqinë e procesorit iPhone në mënyrë që të mos “peshoj” mbi baterinë.

Më pak energji për procesorin do të thotë më pak ndikim në bateri, gjë që do të thotë më pak gjasa që të hasen probleme. Klientët nuk do hasen me rinisjet e menjëhershme dhe të pakuptimta të celularit. Megjithatë, kjo gjithashtu rezulton në ngadalësime të iPhone: një procesor që punon në gjysmën e fuqinë e saj, padyshim konsumon më pak bateri, por edhe performanca e smartphonit tuaj do të vuajë më shumë!

Apple ngadaleson iPhone. Performanca

Fjalimi pjesërisht do të kishte kuptim nëse do të ishte e kufizuar në iPhone 6 dhe 6S (megjithatë erdhën në treg 2-3 vjet më parë), por ajo bëhet e pakonceptueshme për iPhone 7 përditësuar të iPhone OS 11.2. Si është e mundur që një smartphone që doli në treg vetëm 1.5 vite më parë tashmë ka probleme me baterinë?

  • Por mbi të gjitha, pse Apple merr guximin të ngadalësojë smartfonët e përdoruesve të tij kur bateria fillon të bjerë në performancë?
  • A nuk mund thjesht të rekomandojë klientët e saj për të ndryshuar baterinë?
  • Ose nuk mund ta ofronte këtë funksion si një opsion i zgjedhur nga përdoruesi?

Na duket me të vërtetë absurde që Apple ka zgjedhur në diskrecionin e saj të kufizoj kërkesat e energjisë dhe të zvogëloj frekuencën orën CPU. E gjithë kjo pa dhënë asnjë komunikim, paralajmërim ose sqarim për përdoruesit, që nga një ditë në tjetrën gjejnë një smartphone të ngadalësuar në duart e tyre pa ndonjë arsye të dukshme. Atëherë vetëm zëvendësoni baterinë për të zgjidhur problemet. Ju mund të mendoni se ajo që është thënë deri më tani është vetëm rezultat i supozimeve dhe testeve të pavërteta, por jo. Të gjithë përdoruesit që vunë re rënien e performancës së iPhone-it pas një përditësimi të softuerit, pasi ndryshuan baterinë vunë re se problemet u zhdukën.

Për më tepër, duke analizuar shpejtësinë e funksionimit të CPU, arrihen konfirmime të tjera: kur bateria e iPhone fillon të jetë e vjetër dhe mosfunksioj, CPU ngadalësohet edhe më shumë se 50%! Është e qartë se atëherë iPhone bëhet i ngadalshëm nëse procesori është shumë i kufizuar nga softueri.

Këtu është një analizë e Geekbench lidhur me pikat e performancës së iPhone me një bateri të vjetër. Siç mund ta shihni, një iPhone 6 me një bateri të vjetër ka CPU të kufizuar në 600MHz, ndërsa frekuenca kthehet në 1,400MHz kur bateria ndryshohet. Absurde!

Apple ngadaleson iPhone: PARA NDRYSHIMIT TE BATERISE

Apple ngadaleson iPhone-iphone bateria

Apple ngadaleson iPhone: PAS NDRYSHIMIT TË BATERISE

Apple ngadaleson iPhone-iphone bateria foto 1

Apple ngadaleson iPhone: Konfirmim nga Apple

Siç pritej, në mbështetje të gjithë kësaj, disa orë më parë Apple ndërhyri me një deklaratë që sqaron dhe konfirmon futjen e sistemit për të kufizuar kërkesat e energjisë kur bateritë janë në një gjendje të caktuar, duke përfshirë plakjen.

Kjo është deklarata zyrtare e shtëpisë Cupertino:

Qëllimi ynë është të ofrojmë klientëve përvojën më të mirë, e cila përfshin performancën e përgjithshme dhe zgjatjen e jetës së pajisjeve të tyre. Bateritë me litium-jon bëhen më pak të aftë të sigurojnë performancë në temperatura të ulëta, kur kanë një ngarkesë të ulët ose me kalimin e kohës dhe kjo mund të shkaktojë që pajisja të ndalojë papritur në mënyrë që të mbrojë komponentët e saj elektronikë. Vitin e kaluar kemi vënë në dispozicion një veçori për iPhone 6, iPhone 6s dhe iPhone SE për të qetësuar sistemi kur kjo është e nevojshme për të parandaluar mbylljen e papritur të pajisjes në këto kushte. Me softuerin 11.2 kemi ne plan për të shtuar mbështetjen për produktet e tjera në të ardhmen si iPhone 7.

Një sistem që “kujdeset” për përdoruesit

Siç është përmendur tashmë, ideja e Apple mund të jetë gjithashtu e arsyeshme, por është propozuar plotësisht në mënyrë të gabuar për përdoruesit. Një përdorues “normal”, në fakt, e di se ai ka në duart e tij një iPhone të vjetër, bateria e të cilit zgjat më pak se sa pritej. Një pajisje që pas përditësimit të softuerit bëhet më i ngadalshëm dhe plot me vonesë.

Çfarë bën? Natyrisht, mendoni se duhet të blini një smartphone të ri për të zgjidhur të gjitha problemet, kur do të ishte e mjaftueshme për të shpenzuar disa euro për të blerë një bateri të re dhe për të zgjidhur të gjitha problemet.

Por Apple është shumë më e përshtatshme për të shitur një iPhone të ri në vend të një baterie të re, apo jo? Në këtë mënyrë një problem “normal” (bateria) zgjidhet në mënyrën e gabuar të mundshme nga këndvështrimi jonë. Për më tepër, Apple është e gatshme ta shtrijë sistemin në modele të tjera smartphone, të cilat pastaj do t’i nënshtrohen të njëjtit trajtim.

Apple ngadaleson iPhone: Kontrolloni shëndetin e baterisë së iPhonet.

Përfundimisht, nëse pas një përditësimi të softuerit shihni se iPhone juaj bëhet i ngadaltë, përpiquni të kontrolloni baterinë: një zëvendësim mund të jetë i mjaftueshëm për ta kthyer celularin tuaj më të shpejtë se më parë!

Artikull i plotë: TheVerge

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

12 thoughts on “[ZYRTARE] Apple konfirmon qĂ« ngadalĂ«son qĂ«llimisht iPhone-t

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do tĂ« bĂ«het publike. Fushat e domosdoshme janĂ« shĂ«nuar me njĂ« *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.