apple
Lajmet e fundit

Apple zyrtarisht kompania e pare ne nje vlere rreth 1 trilion dollare !

Apple eshte kompania e pare Amerikane qe ka nje vlere rreth 1 trilion dollare: A mund te jete bitcoin tjetra?

 Aksionet e Apple u rriten mbi 207.05 dollare te enjten, duke e ndihmuar te godiste magjine e 1 trilione dollare. Apple eshte kompania e pare Amerikane qe vlen me shume se 1 trilione dollare ne nje burse publike – por a mund te jete bitcoin tjetra, pyetja qe shume persona i mundon?

Analistet besojne se bitcoin mund te rritet ne 20,000$ ose 50,000$ para perfundimit te 2018. Sigurisht qe bitcoin mund te bjere nen 1,000$ – nuk dime asgje te sigurte. Ajo qe ne dime eshte se kapaku i tregut i te gjithe industrise se kripto-jve arriti kulmin prej rreth 800 miliarde dollare ne dhjetor 2017 – ku vetem nje sasi e vogel e ndante nga  1 trilion $. Nuk eshte e cuditshme te besohet se tregu i krip-tit mund ti afrohej serish asaj shifre prej 1 trilion$ , ose se vete bitcoin mund te shkele nje vleresim prej 1 trilion dollaresh.

 Apple eshte kompania e pare Amerikane qe vlen me shume se 1 trilione dollare ne nje burse publike.

Miratimi i nje bitcoin ETF mund te dergoje lehte bitcoin e ri te gjitha nivelet e kohes, duke vene kapak te tregut mbi  1 trilion$ .

Sidoqofte, aksionet e Apple u rriten me 5% te merkuren, dhe se tubimi vazhdoi te enjten. Ndersa shkojme ne shtyp ne raportin  e tyre, Apple (AAPL) eshte rritur 3.21% ne dite, aktualisht eshte ulur ne 207.97 $ per aksion.

Gjate kater dekadave te fundit, Apple ka vazhduar te perterij; e thene kjo nga disa kompani te tjera ne histori. Pas themelimit te kompanise se tij ne nje garazh ne Kaliforni, Steve Jobs u rrit nga Apple ne nje gjigand  ne informatike. Apple me vone lancoi iPhone dhe iPad, duke hapur rrugen per industrine e ardhshme smartphone dhe tablete.

Sot, Apple ka vazhduar te perterij. Ndersa shitjet e pajisjeve Apple kane marre nje backseat, Apple ka udhehequr rrugen ne kategorine e sherbimeve te jo-hardware. Sic njoftoi Apple diten  e marte, Apple Services, e cila perfshin App Store dhe Apple Music, pane nje rritje prej 31% te te ardhurave.

Qe nga IPO e saj ne vitin 1980, cmimi i aksioneve i Apple eshte rritur rreth 40,000 %.

Shenja prej 1 trilion dollaresh eshte e rendesishme per nje numer te madh arsyesh. Per kontekstin qe Apple me vlere mbi 1 trilion dollare do te thote se vlera e tij eshte me e madhe se produkti i brendshem bruto i te gjitha vendeve, pervec 26 vendeve te medha. 1 trilion$ eshte me e larte se GDP e Argjentines, Suedise, Zvicres, Holandes dhe shumices se vendeve te botes.

Qe nga IPO e saj ne vitin 1980, cmimi i aksioneve i Apple eshte rritur rreth 40,000 %.

Asnje kompani publike amerikane nuk ka arritur asnjehere vleren e vleresimit prej 1 trilion dollaresh. Megjithate, kjo nuk eshte hera e pare qe nje kompani e tregtuar publikisht e ka kaluar ate kufi. PetroChina ishte shkurtimisht me vlere me shume se 1 trilione dollare ne nentor 2017, megjithese ajo qendroi ne ate vlere per me pak se nje dite. Sot, PetroChina vleresohet ne rreth 500 miliarde dollare, me e ulet se kinezi gjigand i teknologjise Alibaba.

Nderkohe, sauditi Aramco, nje kompani tjeter shteterore e naftes, thuhet se po shqyrton nje oferte publike qe do te vleresonte kompanine ne mbi 1 trilion$ .

Shtetet e Bashkuara, kompanite si Amazon, Microsoft dhe Alfabeti jane gjithashtu ne gare per te kapur 1 trilion$ . Amazon eshte konkurrenti me i afert, i ulur ne nje shume tregu prej rreth 872.5 miliarde dollare.
Nderkohe, Apple nuk tregon shenja te ngadalesimit. Analistet besojne se Apple do te arrije nje cmim prej rreth 213 dollare, duke e vendosur vleren ne $ 1.05 trilion.

apple

Cfare duhet te ndodhe qe Bitcoin te arrije nje shume tregu prej 1 trilion dollaresh?

Sot,bitcoin ulet ne nje shume te tregut prej rreth 130 miliard dollare me nje cmim prej rreth 7500 dollare. Shuma e tregut total i industrise cryptocurrency , nderkohe eshte 266 miliarde dollare.

Kjo eshte nje rruge e gjate larg nga 1 trilione dollare. Tregjet e kripto-jve do te duhej te katerfishohen ne vlere per te thyer marken  1 trilion$, ndersa vete bitcoin do te duhet te shumefishoje shumen e saj te tregut 8 here.

Nje bitcoin ETF mund te jete faktori qe shtyn bitcoin ne nje shume te tregut prej 1 trilion dollaresh.

Analistet besojne se miratimi i KSHZ-se per nje ETF bitcoin do te nxiste goditjen me te gjate te demit ne historine e bitcoin. Do te ishte hera e pare qe nje agjenci e madhe rregullatore e SHBA do ta miratonte bitcoin si nje produkt financiar. Do te transformonte menyren se si e shohim bitcoin brenda nates. Ajo gjithashtu do te hape rrugen per investitoret institucionale qe te permbyten ne hapesire.

Nese nje ETF bitcoin eshte aprovuar, atehere duket se bitcoin do te godase nje shume te tregut prej 1 trilion dollaresh – dhe mund te arrije ate shume te tregut 30 vjet me shpejt se Apple.

Se cfare do te ndodhe me vone ne ju ftojme te qendroni te informuar ne faqen tone si dhe te komentoni duke ndare me ne mendimet tuaja per kete ngjarje .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.