apple kerkon te bleje nje
Lajmet e fundit

Apple kerkon te bleje modem 5G, Huawei e gatshme per shitje

Huawei deklarkohet e gatshme te furnizoje me Modemi 5G nje tjeter kompani: Apple. Fakti eshte qe Apple aktualisht nuk eshte ne gjendje te prodhoje Modem 5G ndersa Huawei ka prodhuar tashme te parin te cilin po e vendos ne dispozitivet e saj smart. Prandaj Apple kerkon te bleje nje pajisje cilesore dhe funksionale, me objektiv prodhimin e iPhone-ve te pare 5G sa me pare.

Zbulo cili eshte celulari i pare 5G ne bote – kliko ketu.

Per Apple situata 5G eshte e komplikuar, per te perdorur nje eufemizem. Kompania e Silicon Valley gjendet ne gjyq ne lidhje me furnizuesit historik, Qualcomm, per çeshtjet e shpenzimeve “royalties”, qe jane shume te larta. Ndersa eshte ne tratativa edhe me Intel, por duket se modeli iPhone me 5G nuk mund te jete i gatshem deri ne vitin 2020. Apple, sipas informacoineve, ka provuar te flirtoje me Samsung dhe MediaTek, por ato nuk kane rene dakort ne çmime dhe sidomos aktualisht nuk kane modem-in 5G me te fuqishem ne treg.

apple kerkon te bleje

Apple kerkon te bleje Modem 5G Huawei, i prodhuar nga kompania e dedikuar Balong 5000, i cili eshte tashme i gateshm.

Ne te vertete jane tashme te pajisur me Modem 5G  celuaret e rinj Mate 20X dhe Mate X “i perthyeshmi”. Por aktualisht marredheniet midis kompanise kineze dhe Apple jane mjaft te nderlikuara. Huawei eshte akuzuar se fundmi nga Departimenti Amerikan i Shtetit per prodhimin e softuereve spiun dhe per infiltrimin e punonjesve dhe inxheniereve spiun ne fabrikat e Apple.

Data e prezantimit te celularit te pare Samsung me teknologji 5G – kliko ketu.

Huawei do te kete nje burim te ri te ardhurash nga nje klient i famshem, modele Apple gati per perdorim qe mund te bejne me shume konkrete mundesine e nje iPhone 5G ne 2020. Sappiamo qe Apple po pershpejton mbi prodhimin e modemit te pronareve, por nuk duket se do te jete e gatshme te jete gati per vitin e ardhshem. Nga ana tjeter, Qualcomm ka thene tashme se Apple deshiron te beje modemin e vet vetem per nje telefonate.

Andi
Interesi për teknologjinë futuriste dhe ndikimin real që kjo e fundit mund të ketë mbi jeten e njeriut, më ka shtyrë të bëhem pjese e "ose.al - Shtëpia e Teknologjisë". Objektivi është të ndaj informacionet dhe njohuritë e detajuara mbi botën mobile, tablet, tv, personal pc etj. Teknologjia dhe shkenca janë besimet e mia.