apple iphone 8 ne video
Celulare Lajmet e fundit

😍😍 Apple iPhone 8: zbuloni sekretet e iOS 11 😍😍

Një sistem i ri operativ për Apple iPhone 8

Pikërisht pas një javë, në teatrin e ri Steve Jobs, Apple do të hapi perdet për iPhone-in e ri. Ngjarja pritet të jetë shumë spektakolare sepse Apple mbush plot dhjetë vjet. Përveç iPhone 7S dhe 7S Plus, gjithashtu do të propozojë një model të ri për të festuar këtë përvjetor. Apple iPhone 8 do jetë i rinovuar tërësisht me një ekran të ri dhe zgjidhje të tjera të pabotuara. Suksesi global i iPhone është vetëm pjesërisht meritë e materialeve dhe cilësisë së celularit. Në një botë ku produktet tani janë shumë të ngjashme, shërbimet, aplikimet dhe sistemet operative janë elementet që me të vërtetë mund të bëjnë ndryshimin.

Lexo edhe: iOS 11 vs iOS 10 – Krahasim fotografik

iOS 11, është forca e vërtetë e botës mobile Apple dhe krijuesi i pasurisë së kompanisë: lehtësia e përdorimit dhe ndërfaqja e saj e thjeshtë dhe uniforme u lejuan edhe atyre që nuk ishin shumë praktikë e teknologjisë për të arritur qëllime të papritura. Pas një serie versionesh “beta” kushtuar zhvilluesve dhe publikut, Apple tani është gati ta lëshojë atë në formën e saj definitive për një numër të madh të pajisjeve.

apple iphone 8-foto

 

Celularët/tablet që do të marrin iOS 11 janë:

Çfarë ndryshimi ka pasi instalohet iOS 11? Ja kush janë ndryshimet kryesore:

Apple iPhone 8: Qëndra e re e kontrollit

“Qendra e Kontrollit”, ose Control Center, është ndoshta një nga më të përdorur nga pronarët e iPhone. Me një gjest të thjeshtë me gishtin e tij zbuloni një panel me shumë funksione të ndryshme( WiFi / Bluetooth/ Muzikë/ Aplikacione / Alarmi etj). Një panel i vërtetë kontrolli duhet të jetë i thjeshtë dhe me iOS 11 më në fund ju mund të merrni këtë rezultat. Mund të lëvizni grupet kryesore dhe ti përshtatni atë me nevojat tuaja, edhe pse disa karakteristika nuk janë ende të menaxhueshme (GPS nuk mund të fiket direkt nga këtu). Qendra e re e Kontrollit gjithashtu nxit përdorimin e  Touch 3D, me shumicën e ikonave që i përgjigjen me forcën e prekjes. Shtypni ikonën e elektrikut dhe mund të ndryshoni intensitetin e dritës, dhe e njëjta gjë vlen edhe për volumin.

 

apple iphone 8-qendra e kontrollit

 

Apple iPhone 8: Një menaxher i vërtetë i dokumentave

Çdo sistem operativ ka një menaxher të skedarëve: ekziston në Mac OS, ekziston në Windows dhe ekziston edhe në Android. Apple me iOS ka mbajtur gjithmonë anën më konservatore, me ndërgjegjësimin se kurrë nuk ka pasur nevojë reale për përdoruesit për të lëvizur, kopjuar ose fshirë skedarët. Ardhja e shërbimeve cloud, aftësia për të ndarë skedarët nga të gjitha pajisjet Apple të lidhura me të njëjtën llogari iCloud dhe lindja e kategorisë Pro midis tabletëve të iPad, ndoshta ka ndryshuar mendjen. Aplikazioni File, i pranishëm në të dyja iPhone dhe iPad, mund të menaxhojë në mënyrë të sigurt skedarët e krijuar me aplikacione të ndryshme.

 

apple iphone 8-file manager

 

Apple iPhone 8: Më shumë siguri në makinë

Celulari është një nga shkaqer kryesor të aksidenteve rrugore në Shqipëri. Apple përmison funksionin “Mos shqetëso” gjatë drejtimit të automjetit, gjë që pamundëson marrjen e njoftimeve nga mesazhet dhe rrjetet social kur përdoruesi është në timon. Thirrjet telefonike mbërrijnë, por shumë “bip” që raportojnë një mesazh Whatsapp ose Like si Facebook mbahen në “pauzë” derisa të ndalojmë. Asnjë njoftim nuk është humbur, sinjali ndalet vetëm nëse makina po lëviz. Apple për të lehtësuar përdorimin e kësaj zgjidhje ka përfshirë gjithashtu një opsion automatik aktivizimi. Nëse e lidhni iPhone tuaj me sistemin Bluetooth në makinë automatikisht kur automjeti është në lëvizje aktivizohet ky funksion ‘nuk e shqetësojnë “në veprim. Apple do ju sinjalizoj edhe pozicionin e parkimit të automjetit, pa dyshim ky një lajm i mirë.

Apple iPhone 8: Fotografi me kualitet më të lartë

IPhone ka qenë gjithmonë një nga celularët më popullore nga pika fotografike. iOS 11 çon disa përmirësime nga pikëpamja e funksionalitetit. Fotografitë portret më në fund mund të përfitojnë nga të stabilizimi optik i imazhit, HDR dhe flash.

Nëse ne duhet të zgjedhin ndryshimi më i madh për të gjithë sistemin kamera nga Apple është formatin e ri HEIF. Apple në fakt, i jep përdoruesit aftësinë për të zgjedhur këtë format të ri më efikas se JPEG: për të njëjtën madhësi një pamje HEIF duket shumë më mirë. Së fundi, dy gjëra: kamera tani gjithashtu lexon kodet QR dhe tek fotot ju mund të ruani file .gif. Për fat të keq, nuk mund të konvertoni videot e regjistruara në gif animuar.

Më shumë se 200 ndryshime me iOS 11

Karakteristikat e reja të prezantuara nga iOS 11 janë mbi 200, dhe si çdo vit Apple ka mbruajtur diçka të re për javën e ardhshme. Midis tyre do të jenë të gjithë mbështetja e realitetit virtual, kufiri i ri për të eksploruar teknologjinë. iOS 11 integron ARKit, një sistem për zhvillimin e aplikacioneve të thjeshta dhe efektive në botën reale. Gjithmonë në ​​iOS 11 përfshihen edhe përmirësime të tjera në të gjitha aplikacionet: Maps, për shembull, është pasuruar edhe për të lundruar nga një pikë në një tjetër në vende të mbyllura dhe të gjerë si aeroportet apo qendrat tregtare. Ekziston edhe Siri, i cili ka një zë më natyral. Kush ka nevojë për ti treguar një miku se si bëhet një gjë të caktuar, tani mund të përdori një funksion të caktuar “Screen Recorder“. Ky funksion ju lejon për të krijuar një film të çdo gjë që shfaqet në iPhone ose iPad ekranin tuaj. Zhvilluesit më në fund do të jenë në gjendje të përdorin sensorin NFC të përdorur deri tani vetëm për Apple Pay. Për audion, ekziston AirPlay 2, versioni i përmirësuar i sistemit të transmetimit të videos dhe muzikës tek Apple TV dhe pajisjet e pajtueshme.

Nuk na ngelet gjë tjetër të presim prezantimin më datë 12 Shtator.

Shtator 2017 ©ose.al • Shtëpia e teknologjisë

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

12 thoughts on “😍😍 Apple iPhone 8: zbuloni sekretet e iOS 11 😍😍

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.