apple iPhone 8 Plus-iphone X-apple iphone 8-logo-iOS 10
Celulare Lajmet e fundit

Apple iPhone 8 Plus dhe iPhone 8: foto, çmimi dhe detajet

Apple iPhone 8 Plus dhe iPhone 8 janë më në fund zyrtare. Gjatë ngjarjes shumë të pritur Apple ngriti perden në gjeneratën e tetë të pajisjes që revolucionarizoi tregun e telefonit dhjetë vjet më parë.

[ms_button style=”3d” link=”https://ose.al/recensione-ose-al/iphone-x-edition/” size=”medium” shape=”rounded” shadow=”no” block=”no” target=”_blank” gradient=”no” color=”” text_color=”#ffffff” icon=”” icon_animation_type=”shake” border_width=”0″ class=”” id=””]Foto, detaje dhe çmimi i iPhone X Edition 😍[/ms_button]

 

IPhone 8 dhe 8 Plus janë një përditësim në rritje i gjeneratës së mëparshme: stili në thelb është i njëjtë, por ka risi në materiale. Prapa është bërë prej qelqi, për shembull, dhe korniza është bërë prej alumini (një aliazh me porosi). Shasia e brendshme është bërë prej çeliku dhe bakri. Xhami është bërë nga shtatë shtresa, ndërsa pajisja është ende rezistente ndaj ndërhyrjes së lëngjeve dhe pluhurit. Kasat e rinj stereo ofrojnë një volum 25% më të lartë se gjenerata e mëparshme.

Diagonalja e ekranit mbetet e njëjtë – 4.7 dhe 5.5 inç, edhe rizolucioni (Retina HD) mbetet i pandryshuar, por risi e vërtetë është mbështetja e teknologjisë True Tone, si iPad Pro, e cila përshtat temperaturën dhe shkëlqimin e ekranit me dritën e mjedisit.

[ms_button style=”3d” link=”https://ose.al/recensione-ose-al/iphone-x-edition/” size=”medium” shape=”rounded” shadow=”no” block=”no” target=”_blank” gradient=”no” color=”” text_color=”#ffffff” icon=”” icon_animation_type=”shake” border_width=”0″ class=”” id=””]Foto, detaje dhe çmimi i iPhone X Edition 😍[/ms_button]

 

Njësia e re është Apple A11 Bionic me gjashtë bërthama (dy bërthama me performancë të lartë, 25 për qind më e fuqishme se Apple A10 dhe katër bërthama të efikasitetit prej 70 për qind më të shpejtë se ato të mëparshme). GPU i integruar është më i fuqishëm se 30 përqind në krahasim me gjeneratën e mëparshme. Por kjo nuk është e gjitha këtu: chipi i ri përfshin gjithashtu një procesor të ri të imazhit dhe një ISP, i cili na ndryshon shumë edhe kamerën.

iPhone 8 ka një sensor të vetëm 12MP, i aftë për të mbledhur 83 për qind më shumë dritë; dhe, më e rëndësishmja, stabilizimi optik gjithashtu vjen në iPhone 8.

Në Apple iPhone 8 Plus, në vend të kësaj do kemi konfigurimin e dyfishtë të kamerës të ngjashëm me atë të gjeneratës së mëparshme, por me të gjithë sensorët e rinj.

Të dyja janë 12 MP, dhe kanë aperture fokale f/1.8 dhe f/2.8. Gjithashtu rrit mënyrën e portretit, me aftësinë për të përshtatur ndriçimin e skenës – për shembull, sfondin ose fytyrën. Kamerat e reja garantojnë video 4K deri në 60 fps dhe 1080p FHD në një lëvizje super të ngadalshme në 240 FPS, falë një ISP-je të ri që mund të përpunojë deri në 2 milionë sektorë për sekondë. Në të dyja pajisjet, blici është quad-LED.

 

 

IPhone 8 (dhe 8 Plus) është gjithashtu smartphone i gjeneratës së parë i projektuar për AR: kamerat janë kalibruar posaçërisht, ka sensorë të rinj të dedikuar; madje edhe të gjithë procesorët kryesorë të SoA Apple A11 Bionic, CPU, GPU dhe ISP, janë hartuar me AR në mendje.

Dhe këtu është arsyeja kryesore për praninë e qelqit prapa: mbështetja, më në fund, për karikimin wireless duke përdorur standardin Qi.

Ngjyrat janë tre: Argjend, Gri Hapësirë dhe Ar. Blerjet realizohen nga data 15 shtator, disponueshmëria efektive nga 22 shtatori. Këtu janë çmimet për tregun Europian:

Apple iPhone 8 – LINK

  • 839 euro për versionin me 64 GB
  • 1.009 euro për versionin me 256 GB

Apple iPhone 8 Plus- LINK

  • 949 euro për versionin me 64 GB
  • 1.119 euro për versionin me 256 GB

 

©ose.al • Shtëpia e teknologjisë

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

11 thoughts on “Apple iPhone 8 Plus dhe iPhone 8: foto, çmimi dhe detajet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.