apple iPhone 8 Plus-iphone X-apple iphone 8-logo-iOS 10
Celulare Lajmet e fundit

200.000 aplikacione nga App Store do fshihen dhe motivi eshte

Nuk ka ngelur edhe shume kohe qe Apple te prezantoje versionin e ri iOS11 (mendohet gjate inaugurimit te kampusit te ri ne Kalifoni). Nga ajo dite rreth 200.000 applikacione në App Store nuk do jene te mundura te perdoren mbi telefonat e rinj.

Lexo edhe: Skeda teknike e iPhone 7

I gjith ky problem lind nga procesori i ri 64-bit, dhe te gjithe ato aplikacione qe nuk jan te perditesuara per te funksionuar me kete procesor do te fshihen nga App Store.

 

32bitapp-ios11

 

Duke u bazuar tek adresa e internetit SensorTower, eshte gati 8% e paketes se plote te aplikacioneve se App Store qe nuk jan te perditesuara nga 20 Shtatori 2013. Nga gjithe ky numer i madh pjesa me e madhe jane lojra dhe aplikacione mbi edukimin. Me poshte eshte edhe grafiku qe paraqet ne menyre te qarte kategorite qe do humbasin nje pjese te konsiderueshme te aplikacioneve.

App Store-ios-32bit-suporti-perditesim-aplikacionet32-bit-ios-apps-kategoria-apple

Ekosistemi iOS

Po perse gjithe ky “fiksim” mbi perditesimin per te funksionuar edhe me procesorin 64bit? Apple ka si baze te strategjise se saj eko-sistemin e perbashket midis te gjithe produkteve te saj. Qe nga Iphone5S, Shtator 2013, te gjithe produktet e saj jane me procesor 64bit dhe kane kaluar me shume se 3 vite per te perditesuar cdo aplikacion. Apple ka derguar email te gjithe programatoreve per te perditesuar app-et e tyre. Nese jeni edhe ju nje programator app iOS nxitoni te perditesoni app-in tuaj.

Si ti dallojmë aplikacionet 32 bit ne App Store?

Shkoni tek Settings ▶General ▶ About ▶ Applications. Ketu do shihni cilat jane aplikacionet me 32-bit. Ne rast se keni shpenzuar leke per ndonje aplikacion qe eshte ne liste atehere duhet te kontaktoni zhvilluesin e app.

 

 

©ose.al

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.