android nougat-statistika-shperndarja (1)
Lajmet e fundit

Android 📱: Si te perditesojme celularin me versionin e fundit

Një nga kërkesat më të shpeshta është si te perditesojme celularin tonë Android. Kjo duhet të bëhet rregullisht, si për të marrë karakteristika të reja, por më së shumti për përditësime sigurie. Në këtë menyrë mbajmë celularin tonë të sigurt nga çdo sulmues. Ne do të shohim në këtë artikull se si rinovohet (axhornohet) versioni Android në mënyrën më të thjeshtë të mundshme.

Duhet të dini që versionet Android janë përshtatur pothuajse gjithmonë nga prodhuesi i smartphonit/tablet. Në varësi të markë e pajisjes tuaj, ju duhet të prisni për lirimin zyrtar të versionit të ri. Versionet origjinale të bëra nga Google janë quajtur “vanilla (vanilje)”, duke treguar se është një sistem operativ i “pastër”. Përditësimet kanë kohë shumë të ndryshme që varet nga prodhuesi.

Si të gjejmë versionin Android të celularit

Duhet të shkojmë tek Settings ➡ Info mbi celularin. Tek e njejta faqe gjejme si vesionin e celularit si dhe te software-t.android-perditesim

 

Si te perditesojme celularin Android (mënyra e thjeshtë) – OTA

Flasim për përmirësimin e firmware direkt nga pajisja, dhe pa kaluar nëpër një kompjuter desktop. Ky lloj i përditësimit quhet OTA (Over The Air). Është gjithmonë e rekomanduar të bëhet backup të dhënave tuaja përpara një axhornimi.

android-perditesim-1

Shkoni tek Settings

➡ Rreth telefonit ➡ System Update (ose Software Update) -> Update dhe verifikoje.

Ju gjithashtu mund të krijoni përditësimin automatik nëpërmjet rrjetit Wi-Fi (e rekomanduar, në qoftë se ju nuk doni të konsumojnë trafikun e të dhënave).

Nëse aktivizoni përditësimin automatik, pajisja automatikisht dhe shpesh do të kontrojë për përditësime dhe do të ju informojë nëpërmjet një njoftimi të thjeshtë të pranisë së një version të përditësuar të firmware që ju mund ta instaloni.

Nëse keni vështirësi në gjetjen e një version të përditësuar të Android (dhe sidomos në qoftë se ju jeni të sigurt se prodhuesi ka lëshuar versionin e veçantë për pajisjen tuaj) dhe ende nuk ka asnjë përditësim nga ekrani i mëparshëm, ju mund të provoni një reset në parametrat e fabrikës .

⛔ Procedura fshin të gjitha aplikacionet dhe të dhënat që ju keni në telefonin tuaj ose tabletë dhe absolutisht duhet së pari të ruani të dhënat.

 

Si te perditesojme celularin Android (mënyra e thjeshtë) – PC

Disa prodhues celularësh, të tillë si Samsung, gjithashtu ju lejojnë të rinovoni nëpërmjet PC. Çfarë duhet të bëni është të instaloni një software zyrtare për të menaxhuar pajisjen tuaj në kompjuterin tuaj (p.sh. Smart Switch për pajisje Samsung), të lidhni smartphone tuaj ose tabletë në PC tuaj nëpërmjet USB dhe të pranoni shkarkimin e versionit të ri të Android.

 

android-perditesim-pc  

Si update OTA, por nëpërmjet PC, nëse axhornimi kryhet me software zyrtare, nuk do të fshijë të dhënat në smartphone tuaj. Gjithsesi ne ju këshillojmë gjithmonë që të bëni backup-in e të gjithë datave që ju duhen.

 Nëse celulari juaj nuk ka më përditësime mos u demoralizoni. Mund të bëni gjithmonë instalimin e një versioni Android me ROM të personalizuar. Së shpejti do shkruajmë një artikull se si të installojmë ROM të personalizuar mbi një celular Android të vjetër.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

4 thoughts on “Android 📱: Si te perditesojme celularin me versionin e fundit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.