Android Pie 9 - foto
Celulare Lajmet e fundit

[Prill 2019] Android Pie 9.0: lista e plotë e celularëve

Mars 2019: Android Pie 9  u paraqit më në fund dhe imazhet e fabrikës për GooglePixel dhe Nexus janë tashmë në dispozicion. Po përsa i përket përditësimeve zyrtare të prodhuesve? Në këtë artikull do paraqesim se cilat smartphone do të marrin përditësimin në Android Pie 9. Lista, sipas rendit alfabetik bazuar tek marka, do mbahet e përditësuar në bazë të informacionit të ofruar nga prodhuesit në javët dhe muajt e ardhshëm.

Lexo edhe: Krahasim: Android O vs Android Nougat

Android Pie 9.0 : lista e celulareve

Sa i përket lançimit të smartfonëve të rinj, mund të jetë LG V30 dhe Sony Xperia XZ1, të cilat mund ta shohin dritën tashmë me Oreo. Galaxy Note9, që u paraqit edhe në Shqipëri doli Android 8.0 Oreo . Nëse nuk e gjeni celularin tuaj në këtë listë mos u dëshpëroni, nuk është e thënë që domosdoshmërisht nuk do të marrë versionin e ri.

Android Pie 9 – Alcatel

Asgjë zyrtare nuk kemi deri më tani por besojmë se celularët e mëposhtëm do marrin përditësimin e fundit.

 • Alcatel 5
 • Alcatel 5V
 • Alcatel 3V
 • Alcatel 1X (me Android Go)

Android Pie 9 – Asus

Edhe Asus ka heshtur deri tani dhe kjo nuk është një shenjë e mirë. Mendojmë se gama e Zenfone 3 nuk ka shumë shpresë kështu që ngelen vetëm celularët e mëposhtëm.

 • Asus ROG Phone: Lajmi eshte zyrtar
 • Asus ZenFone 4 Max: Lajmi eshte zyrtar
 • Asus ZenFone 4 Selfie: Lajmi eshte zyrtar
 • Asus Zenfone 5: Perditesimi ka filluar
 • Asus Zenfone 5 Lite: Lajmi eshte zyrtar
 • Asus ZenFone 5Q: Lajmi eshte zyrtar
 • Asus Zenfone 5Z: Perditesimi ka filluar
 • Asus ZenFone Live: Lajmi eshte zyrtar
 • Asus ZenFone Max (M1): Lajmi eshte zyrtar
 • Asus ZenFone Max Plus (M1): Lajmi eshte zyrtar
 • Asus ZenFone Max Pro: Lajmi eshte zyrtar

Android Pie 9 – Acer

Acer është zhdukur nga bota e celularëve (asnjë celular në 2017) dhe mendojmë se asnjë nga celularët e saj do azhornohen në Android Pie. I vetmi që mund të ketë mundësi është ACER Liquid Z6 Plus. Ka shumë mundësi që Acer të shtojë edhe këto modele:  Acer Iconia Talk S | Acer Liquid X2 | Acer Liquid Z6 | Acer Liquid Zest | Acer Liquid Zest Plus

Android Pie 9 – BlackBerry

I vetmi celular që shtëpia kanadeze ka konfirmuar që do azhornohet është:

Nuk kemi asnjë informacion përsa i përket familjes DTEK dhe celularit top BlackBerry DTEK60

Android Pie 9 – BQ

Vetëm disa ditë më parë u konfirmua përditësimi për modelet e mëposhtëm:

 • BQ Aquaris X2 Pro
 • BQ Aquaris X2
 • BQ Aquaris X Pro
 • BQ Aquaris X
 • BQ Aquaris U2
 • BQ Aquaris U2 Lite
 • BQ Aquaris V
 • BQ Aquaris V Plus
 • BQ Aquaris VS
 • BQ Aquaris VS Plus

Android Pie 9 – Chuwi

 • Chuwi Hi9 Air: Lajmi eshte zyrtar​
 • Chuwi Hi9 Plus: Lajmi eshte zyrtar​
 • Chuwi Hi9 Pro: Lajmi eshte zyrtar​
 • Chuwi HiPad: Lajmi eshte zyrtar​

Android Pie 9 – Essential

Essential, kompania e re e Andi Rubin do përditësojë patjetër celularin e saj të vetëm nëse dëshiron të ruaj premtimet që bëri para daljes në treg.

Android Pie 9- General Mobile

Edhe dy celularët Android Plus do përditësohen direkt me Android Pie 9.0

 • General Mobile 8
 • General Mobile 8 Go
 • General Mobile 6
 • General Mobile 5 Plus

Android Pie 9 – Google

Për momentin celularët Google janë të përditësuar me imazhet e Android Pie 9.0 që janë online. Gjithsesi mendojmë që shumë shpejtë do vijë dhe azhornimi OTA.

 • Google Pixel
 • Google Pixel XL
 • Google Pixel 2
 • Google Pixel 2 XL
 • Google Pixel 3: Eshte i instaluar
 • Google Pixel 3 XL: Eshte i instaluar

Android Pie 9 – Huawei e Honor

 • Huawei Mate 9: Perditesimi ka filluar
 • Huawei Mate 9 Pro: Perditesimi ka filluar​
 • Huawei Mate 9 Porsche Design: Perditesimi ka filluar​
 • Huawei Mate 10 Lite: Mundet
 • Huawei Mate 10: zyrtare
 • Huawei Mate 10 Pro: Perditesimi ka filluar
 • Huawei Mate 10 Porsche Design: zyrtare
 • Huawei Mate 20 Lite: Perditesimi ka filluar ne Kine
 • Huawei Mate RS Porsche Design: Perditesimi ka filluar
 • Huawei P10: Perditesimi ka filluar ne Kine
 • Huawei P10 Plus: Perditesimi ka filluar ne Kine
 • Huawei P20: Perditesimi ka filluar
 • Huawei P20 Lite: Mundet
 • Huawei P20 Pro: Perditesimi ka filluar
 • Huawei P Smart+: Perditesimi ka filluar ne Kine
 • Huawei Nova 2: Perditesimi ka filluar ne Kine

Android Pie 9 – HTC

Zyrtare është fakti që HTC do përditësojë deri tani vetëm këto 5 modele:

 • HTC U12 Plus
 • HTC U11
 • HTC U11 Plus
 • HTC U11 Life (Android One)
 • HTC U12 Life

Por besojmë se shumë shpejt lista do të rritet me shumë modele të tjera si U Play.

Android Pie 9 – Lenovo e Motorola

Lista e celularëve Lenovo që do përditësohen në Android Oreo.

 • Motorola Moto Z3
 • Motorola Moto Z3 Play
 • Motorola Moto Z2 Force Edition
 • Motorola Moto Z2 Play
 • Motorola Moto X4
 • Motorola Moto G6 Plus
 • Motorola Moto G6
 • Motorola Moto G6 Play
 • Motorola Moto E5 Play (Android Go)
 • Lenovo Z5 (Kina)
 • Lenovo S5 (Kina)

Sipas informacioneve të fundit celularët e mëposhtëm nuk do të përditësohen ne Android Pie 9 :

 • Lenovo K5 Note
 • Lenovo K4 Note 
 • Lenovo K3 Note
 • Lenovo Vibe K5
 • Lenovo Phab 2 Pro
 • Lenovo Phab 2
 • Lenovo Phab 2 Plus

Android Pie 9 – LG

Sic e përmëndëm në fillim të artikullit LG mund të jetë prodhuesi i parë që të nxjerr në treg një celular me Android Pie 9.0. Përsa i përket listës të azhornimeve ja celularët që deri më tani janë konfirmuar:

 • LG G7 ThinQ
 • LG V30
 • LG V35 ThinQ
 • LG G6
 • LG Q8 (2018)
 • LG Q7
 • LG K8 (2018)
 • LG K10 (2018)

Sipas informacioneve të fundit celularët e mëposhtëm nuk do të përditësohen:

 • LG G4
 • LG G4 Beat
 • LG Ray
 • LG K8
 • LG K5
 • LG K3
 • LG G3
 • LG G2
 • LG V10(H960, H960A, H960AR)

Android Pie 9 – Nokia

Edhe Nokia nuk don të ngeli mbrapa me përditësimet tani që sapo ka filluar të fitoj pak terren në treg. Më poshtë lista e celularëve që deri më tani janë konfirmuar:

 • Nokia 3
 • Nokia 5
 • Nokia 6
 • Nokia 8
 • Nokia 3.1
 • Nokia 5.1
 • Nokia 6.1
 • Nokia 6.1 Plus (Android One)
 • Nokia 7 Plus (Android One) – beta
 • Nokia 8 Sirocco

Sot, vjen konfirmimo nga CEO i Nokia se të gjithë celularët Nokia të HMD do të përditësohen me Android 8.0 Oreo. https://twitter.com/sarvikas/status/903867368052490240

Android Pie 9 – OnePlus

OnePlus tashmë ka deklaruar zyrtarisht se OnePlus 3 dhe 3T do të marrin Oreo deri në fund të vitit, kështu që ne duhet të jemi të qetë (duke shpresuar që të mos përsërisim atë që ndodhi me OnePlus 2 dhe Nougat). Do të marrin përditësimin:

Android Pie 9 – OPPO

Ja dhe lista e plotë e celularëve OPPO që do azhornohen në Android Oreo:

 • OPPO F3 Plus
 • OPPO F5
 • OPPO F3
 • OPPO R11
 • OPPO R11S
 • OPPO R11 Plus
 • OPPO A77
 • OPPO R9S
 • OPPO R9S Plus

Android Pie 9 – Samsung

Natyrisht, celularet e fundit të Samsung Galaxy S8 dhe Galaxy S8 Plus do të përmirësohen (plus Galaxy Note 8). Ende nuk ka konfirmim zyrtar, por bazuar në sjelljet e fundit nga gjigandi i Koresë së Jugut, ne mund të themi se nuk duhet të ketë probleme edhe për Galaxy S7 dhe S7.

 • Samsung Galaxy Note 9
 • Samsung Galaxy S9
 • Samsung Galaxy S9 Plus
 • Samsung Galaxy S8
 • Samsung Galaxy S8 Plus
 • Samsung Galaxy Note 8
 • Samsung Galaxy A8 (2018)
 • Samsung Galaxy A8 Plus (2018)
 • Samsung Galaxy A6
 • Samsung Galaxy A6 Plus
 • Samsung Galaxy J4 (2018)
 • Samsung Galaxy J6 (2018)
 • Samsung Galaxy J8 (2018)
 • Samsung Galaxy S10e
 • Samsung Galaxy S10
 • Samsung Galaxy S10+

Android Pie 9 – Sony

 • Sony Xperia XZ1
 • Sony Xperia XZ1 Compact
 • Sony Xperia XZ2
 • Sony Xperia XZ2 Compact
 • Sony Xperia XZ2 Premium
 • Sony Xperia XZ Premium
 • Sony Xperia XA2
 • Sony Xperia XA2 Ultra
 • Sony Xperia XA2 Plus

Sipas informacioneve të fundit këto celularë nuk do të azhornohen ne Android Pie 9:

 • Sony Xperia M5
 • Sony Xperia Z5
 • Sony Xperia Z5 Premium
 • Sony Xperia L1
 • Sony Xperia E5
 • Sony Xperia XA
 • Sony Xperia C5 Ultra
 • Sony Xperia Z4v
 • Sony Xperia Z3+
 • Sony Xperia Z4
 • Sony Xperia Z3
 • Sony Xperia M4 Aqua
 • Sony Xperia E4

Android Pie 9 – Xiaomi

Xiaomi zakonisht nuk i liron përditësimet shumë shpejt, kështu që do të duhet të presim disa muaj para se të mund ta shohim atë në smartfonët e saj.

 • Xiaomi Mi A2 (Android One)
 • Xiaomi Mi A2 Lite (Android One)
 • Xiaomi Mi A1 (Android One)
 • Xiaomi Mi MIX 2S – beta
 • Xiaomi Mi MIX 2
 • Xiaomi Mi 8
 • Xiaomi Mi 8 SE
 • Xiaomi Mi 6
 • Xiaomi Redmi Note 5
 • Xiaomi Redmi Note 5 Pro

Shtator 2018 ©ose.al • Shtepia e teknologjise

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

4 thoughts on “[Prill 2019] Android Pie 9.0: lista e plotë e celularëve

  1. Teorikisht po, Xhonaldo. Por skan dalur akoma datat e sakta. Na ndiq neper social, Facebook dhe Instagram, dhe patjeter do informohesh sapo te dali online!

   Stafi i ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.