android oreo-android nougat 7.0
Celulare Lajmet e fundit

[Prill 2019] Android Oreo 8.0: lista e plotë e celularëve

PRILL 2019: Android Oreo 8  u paraqit më në fund dhe imazhet e fabrikës për GooglePixel dhe Nexus janë tashmë në dispozicion. Po përsa i përket përditësimeve zyrtare të prodhuesve? Në këtë artikull do paraqesim se cilat smartphone do të marrin përditësimin në Android Oreo 8. Lista, sipas rendit alfabetik bazuar tek marka, do mbahet e përditësuar në bazë të informacionit të ofruar nga prodhuesit në javët dhe muajt e ardhshëm.

Lexo edhe: Krahasim: Android O vs Android Nougat

Android Oreo 8.0 : lista e celulareve

Sa i përket lançimit të smartfonëve të rinj, mund të jetë LG V30 dhe Sony Xperia XZ1, të cilat mund ta shohin dritën tashmë me Oreo. Nëse nuk e gjeni celularin tuaj në këtë listë mos u dëshpëroni, nuk është e thënë që domosdoshmërisht nuk do të marrë versionin e ri.

Android Oreo 8 – Asus

ASUS ka njoftuar zyrtarisht se do të azhornoj gamën ASUS ZenFone 3 dhe gamën e re ZenFone 4 për Android Oreo 8.0. Versioni i ri do të sjellë gjithashtu përditësimin e ndërfaqes në ASUS ZenUI 4.0. Shtëpia Taiwanese po planifikon të përfundojë azhornimet deri në gjysmën e dytë të vitit 2018 duke u dhënë përparësi modeleve të reja. Ja dhe lista e celularëve që është konfirmuar deri në këtë moment.

Sipas informacioneve të fundit celularët e mëposhtëm nuk do të përditësohen ne Android Oreo 8 :

 • Asus Zenfone 2
 • Asus Zenfone 2 Laser
 • Asus Zenfone Zoom
 • Asus Zenfone 2 Deluxe
 • Asus Zenfone Go (T500)
 • Asus Live (G500TG)
 • Asus Zenfone Pegasus 3

Android Oreo 8 – Acer

Acer është zhdukur nga bota e celularëve (asnjë celular në 2017) dhe mendojmë se asnjë nga celularët e saj do azhornohen në Android Oreo. I vetmi që mund të ketë mundësi është ACER Liquid Z6 Plus. Ka shumë mundësi që Acer të shtojë edhe këto modele:  Acer Iconia Talk S | Acer Liquid X2 | Acer Liquid Z6 | Acer Liquid Zest | Acer Liquid Zest Plus

Android Oreo 8 – BlackBerry

I vetmi celular që shtëpia kanadeze ka konfirmuar që do azhornohet është:

Nuk kemi asnjë informacion përsa i përket familjes DTEK dhe celularit top BlackBerry DTEK60

Android 8.0 Oreo – Essential

Essential, kompania e re e Andi Rubin do përditësojë patjetër celularin e saj të vetëm nëse dëshiron të ruaj premtimet që bëri para daljes në treg.

Android 8.0 Oreo – General Mobile

Edhe dy celularët Android Plus do përditësohen direkt me Android Oreo 8.0

 • General Mobile 6
 • General Mobile 5 Plus

Android 8.0 Oreo – Google

Për momentin celularët Google mund të përditësohen me imazhet e Anroid 8.0 që janë online. Gjithsesi mendojmë që shumë shpejtë do vijë dhe azhornimi OTA.

 • LG Nexus 5X
 • Huawei Nexus 6P
 • Nexus Player
 • Google Pixel
 • Google Pixel XL
 • Google Pixel C
 • Google Pixel 2
 • Google Pixel 2 XL

Nuk do të përditësohen këto celularë:

 • Google Nexus 5
 • Google Nexus 4
 • Google Nexus 3

Android Oreo 8 – Huawei e Honor

 • Huawei P9
 • Huawei P9 Lite
 • Huawei P10
 • Huawei P10 Plus
 • Huawei P10 Lite
 • Honor 7X
 • Honor 8
 • Honor 8 Pro
 • Honor 9
 • Honor 9 Premium
 • Huawei P8 Lite 2017
 • Huawei Nova 2
 • Huawei Nova 2 Plus
 • Huawei Mate 10
 • Huawei Mate 10 Pro
 • Huawei Mate 9
 • Huawei Mate 9 Pro
 • Huawei Mate 9 Porsche Design
 • Huawei Y7 Prime

Ka shumë mundësi që edhe Honor 6A e Honor 6A Pro të marrin Android Oreo por nuk kemi akoma konfirmime nga Huawei.

Android Oreo 8 – HTC

Zyrtare është fakti që HTC do përditësojë deri tani vetëm këto 3 modele:

Por besojmë se shumë shpejt lista do të rritet me shumë modele të tjera si U11 dhe U Play.

Android Oreo 8 – Lenovo

Lista e celularëve Lenovo që do përditësohen në Android Oreo.

 • Lenovo Zuk Edge
 • Lenovo K8 Note
 • Lenovo K6 Note
 • Lenovo K6 Power
 • Lenovo Zuk Z2 Pro
 • Lenovo A6600 Plus
 • Lenovo K6
 • Lenovo P2
 • Lenovo Zuk Z2 
 • Lenovo Zuk Z2 Plus

Sipas informacioneve të fundit celularët e mëposhtëm nuk do të përditësohen ne Android Oreo 8 :

 • Lenovo K5 Note
 • Lenovo K4 Note 
 • Lenovo K3 Note
 • Lenovo Vibe K5
 • Lenovo Phab 2 Pro
 • Lenovo Phab 2
 • Lenovo Phab 2 Plus

Android Oreo 8 – LG

Sic e përmëndëm në fillim të artikullit LG mund të jetë prodhuesi i parë që të nxjerr në treg një celular me Android Oreo 8.0. Përsa i përket listës të azhornimeve ja celularët që deri më tani janë konfirmuar:

Sipas informacioneve të fundit celularët e mëposhtëm nuk do të përditësohen:

 • LG G4
 • LG G4 Beat
 • LG Ray
 • LG K8
 • LG K5
 • LG K3
 • LG G3
 • LG G2
 • LG V10(H960, H960A, H960AR)

Android 8.0 Oreo – Motorola

Motorola sapo publikoi sot më datë 15/09 listën e plotë e celularëve që do të azhornohen. Përditësimet do fillojnë nga fundi i muajit tetor. E gjithë seria G4 mendojmë se nuk do të azhornohet më shumë se Android 7.1.1

Sipas informacioneve të fundit celularët e mëposhtëm nuk do të përditësohen:

 • Moto G3
 • Moto E4 Plus
 • Moto C Plus
 • Moto E4
 • Moto G4 Play
 • Moto X Play
 • Moto X Style
 • Moto G Turbo
 • Moto Droid Maxx 2
 • Moto Droid Turbo 2
 • Moto X-Force
 • Moto G2

Android 8.0 Oreo – Nokia

Edhe Nokia nuk don të ngeli mbrapa me përditësimet tani që sapo ka filluar të fitoj pak terren në treg. Më poshtë lista e celularëve që deri më tani janë konfirmuar:

Sot, vjen konfirmimo nga CEO i Nokia se të gjithë celularët Nokia të HMD do të përditësohen me Android 8.0 Oreo. https://twitter.com/sarvikas/status/903867368052490240

Android 8.0 Oreo – OnePlus

OnePlus tashmë ka deklaruar zyrtarisht se OnePlus 3 dhe 3T do të marrin Oreo deri në fund të vitit, kështu që ne duhet të jemi të qetë (duke shpresuar që të mos përsërisim atë që ndodhi me OnePlus 2 dhe Nougat). Do të marrin përditësimin:

Android 8.0 Oreo – OPPO

Ja dhe lista e plotë e celularëve OPPO që do azhornohen në Android Oreo:

 • OPPO F3 Plus
 • OPPO F5
 • OPPO F3
 • OPPO R11
 • OPPO R11S
 • OPPO R11 Plus
 • OPPO A77
 • OPPO R9S
 • OPPO R9S Plus

Android 8.0 Oreo – Samsung

Natyrisht, celularet e fundit të Samsung Galaxy S8 dhe Galaxy S8 Plus do të përmirësohen (plus Galaxy Note 8). Ende nuk ka konfirmim zyrtar, por bazuar në sjelljet e fundit nga gjigandi i Koresë së Jugut, ne mund të themi se nuk duhet të ketë probleme edhe për Galaxy S7 dhe S7.

 • Galaxy Note 8
 • Galaxy S8
 • Galaxy S8+
 • Galaxy Tab S3
 • Galaxy S7
 • Galaxy S7 Edge
 • Galaxy A3 (2017)
 • Galaxy A5 (2017)
 • Galaxy A7 (2017)
 • Galaxy A8 (2017)
 • Samsung Galaxy J7 Pro (2017)
 • Samsung Galaxy J7 Prime
 • Samsung Galaxy A9 (2016)
 • Samsung Galaxy A7 (2016)
 • Samsung Galaxy A5 (2016)
 • Samsung Galaxy A8 (2016)
 • Samsung Galaxy Note FE
 • Samsung Galaxy J5 – Sapo ka filluar
 • Samsung Galaxy J7 (2016)( J710F, J710FN, J7108)
 • Samsung Galaxy J6 (2018)

Sipas informacioneve të fundit këto celularë nuk do të azhornohen ne Android Oreo 8:

 • Samsung Galaxy J3(2016)
 • Samsung Galaxy J5(2016)
 • Samsung Galaxy J2(2015)
 • Samsung Galaxy J2 Ace
 • Samsung Galaxy J2(2016)
 • Samsung Galaxy On5
 • Samsung Galaxy On8
 • Samsung Galaxy Note 5
 • Samsung Galaxy Galaxy A8
 • Samsung Galaxy S6
 • Samsung Galaxy S6 Edge
 • Samsung Galaxy S5
 • Samsung Galaxy Note 4

Android 8.0 Oreo – Sony

Sipas informacioneve të fundit këto celularë nuk do të azhornohen ne Android Oreo 8:

 • Sony Xperia M5
 • Sony Xperia Z5
 • Sony Xperia Z5 Premium
 • Sony Xperia L1
 • Sony Xperia E5
 • Sony Xperia XA
 • Sony Xperia C5 Ultra
 • Sony Xperia Z4v
 • Sony Xperia Z3+
 • Sony Xperia Z4
 • Sony Xperia Z3
 • Sony Xperia M4 Aqua
 • Sony Xperia E4

Android 8.0 Oreo – Xiaomi

Xiaomi zakonisht nuk i liron përditësimet shumë shpejt, kështu që do të duhet të presim disa muaj para se të mund ta shohim atë në smartfonët e saj.

Android 8.0 Oreo – ZTE

ZTE akoma nuk ka konfirmuar asgjë, por fjalët e korridorit flasin që së shpejti do vijnë azhornimet në Android Oreo për:

 • ZTE Axon 7
 • ZTE Axon 7 Mini
 • ZTE Blade V8
 • ZTE Blade V7
 • ZTE Axon Pro
 • ZTE Axon 7s
 • ZTE Nubia Z17
 • ZTE Max XL
 • ZTE Axon Elite
 • ZTE Axon Mini

MARS 2019 ©ose.al • Shtepia e teknologjise

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.