snapdragon 845
Lajmet e fundit

[Android] Kush eshte procesori me i mire ne treg (Janar 2018)

Procesori me i mire ne tregun nderkombetar (Janar 2018): Nëse marrim parasysh tregun e smartfonëve Android, Samsung Exynos 9810, Qualcomm Snapdragon 845 dhe Kirin 970 janë procesorët më të mirë të njoftuar në muajt e fundit.

 Exynos 9810 do të fuqizojë ardhjen e Samsung Galaxy S9 në versionin e saj evropian, Kirin 970 është në bordin e Huawei Mate 10 dhe 10 Pro dhe gjithashtu do të jetë në bordin e Huawei P20, ndërkohë që Qualcomm Snapdragon 845 do të pushtojë telefonat më të rëndësishëm të vitit 2018.

Kush është SoC më e mirë? Këtu mund të shihni Exynos 9810 vs Snapdragon 845 vs Kirin 970 me karakteristikat e tyre.

[supsystic-tables id=1 ]

 

Secila nga këto SoCs kanë arkitekturë okta-core dhe ka një çip të dedikuar për inteligjencën artificiale. Dallimi i parë që mund të vërehet është frekuenca e orës. Exynos 8910 ka frekuencën maksimale më të lartë, por Snapdragon 845 ka një frekuencë maksimale prej 2.8 GHz për secilën prej bërthamave të saj, ndërsa Exynos 9810 ka një frekuencë 2.9 GHz vetëm për 4 bërthama. Kirin 970 ka frekuencën më të ulët me 2.4 GHz.

procesori me i mire-foto

Çdo SoC ka një modem që mund të arrijë shpejtësinë e shkarkimit prej 1.2 Gbps, por Exynos 9810 ka shpejtësinë më të lartë të ngarkimit me 200 Mbps.

Procesori me i mire – Përmbledhja

Nga ana tjetër, Snapdragon 845 ka një GPU që ka gjasa më të mira: Adreno 630. Më tej, Snapdragon 845 ndoshta do të ofrojë më shumë modding. Nëse do të kisha zgjedhur një, personalisht do të zgjidhte Snapdragon 845 nga Qualcomm, por kjo është më së shumti për detyra personale, pasi Samsung Exynos 9810 është aq i shkëlqyer sa kundërshtari i saj. Unë e përcaktoj Kirin 970 pak më të ulët se të dy kundërshtarët e saj, por vini re se pajisjet Huawei me këtë procesor janë më të mirat për momentin.

ose.al – shtepia e teknologjise

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.