google
Guida

Si te pershpejtoni procesin e ngarkimit te faqeve ne Chrome !

Testimi  “Ngarkim i ngadalte” nga Google Chrome per shpejtuar procesin e ngarkimit ne rrjet.

Duke qene se interneti eshte bere nje rutine e zakonshme ne perditshmerine e gjithesecilit prej nesh, krijuesit e internetit dhe krijuesit e shfletuesve po perpiqen ta bejne punen tuaj akoma me te shpejte. Google Chrome, ne vecanti, po punon shume fort per te shpejtuar kohen e ngarkimit. Google madje pretendon se ka arritur te ngarkoje faqet 10 deri ne 20 here me te shpejta se vitin e kaluar. Permiresimi i kesaj perpjekjeje, njihet tashme si nje tipar i quajtur ‘Ngarkim i ngadalte’ i bere per Chrome ne Android. Tashme eshte zbatuar edhe ne Canary te Chrome per desktop. Ajo ne thelb perpiqet te shpejtoje procesin e ngarkimit duke ngarkuar vetem nje pjese te faqes qe eshte ne funksion.

Ajo cfare ‘ngarkimi i ngadalte’ ben eshte se ngarkon vetem faqen ne pjesen ne te cilen e kemi hapur, e me pas ngarkon pjesen tjeter derisa ju shkoni poshte. Kjo vecori mund te jete e dobishme per faqet e internetit me detyra te veshtira, me grafike te medhenj qe kerkojne nje kohe per tu ngarkuar, edhe ne nje lidhje te shpejte te te dhenave. Kjo mund te ndihmoje ne ruajtjen e te dhenave te rendesishme gjithashtu, per ngarkim te faqeve me shpejte. Ne thelb, imazhet dhe kornizat qe nuk jane te dukshme per ju nuk jane te ngarkuara derisa te jene te dukshme. Pra, sapo te filloni te shkoni poshte, pjesa tjeter e faqes ne pamje do ta ngarkoje ne ate kohe.

chrome

Per te perdorur ‘ngarkimin e ngadalte’, perdoruesit do te duhet te aktivizojne ‘two flags’ ne Chrome – chrome: // flags / # enable-lazy-image-loading dhe chrome: // flags / # enable-lazy-frame-loading. Ne testetimet e bera te Google, raporti thote se permiresimet e ngarkeses se faqes ishin 18 deri 35 % me shume se me pare, ne varesi te konfigurimit te rrjetit dhe lidhjes ne Internet.

Kjo vecori e re u be ne menyre specifike per perdoruesit e Android per te ruajtur te dhena te rendesishme ne celular dhe per te rritur shpejtesine e ngarkeses se faqes. Tani, pas testimit te suksesshem, kjo vecori eshte zbatuar edhe ne kanalin e Chrome te Kanadase.

Nuk do te humbni asgje nese ju do e provoni dhe te ndani me ne mendimet tuja !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.