Guida

[Test në Tiranë] Shpejtësia e internetit Vodafone 3G / 4G

Përshëndetje miq. Që sot e tutje Shtëpia e teknologjisë do realizoj disa teste në Tiranë dhe nëpër rrethe të ndryshme për të testuar shpejtësinë e internetit në Shqipëri. Fillojmë sot duke testuar rrjetin Vodafone 3G dhe 4G në Tiranë.

Vodafone në Shqipëri trasmeton në frequencën 2100MHz për bandën 3G.

Shpejtesia e internetit Vodafone 3G

Rezultatet e arritura janë:

Ping: 19 ms

Download: 4 Mbps

Upload: 1.58 Mbps

Shpejtesia e internetit Vodafone 4G

Rezultatet e arritura janë:

Ping: 27 ms

Download: 9.45 Mbps

Upload: 2.77 Mbps

 

[ms_alert icon=”fa-star” background_color=”#f5f5f5″ text_color=”” border_width=”0″ border_radius=”0″ box_shadow=”no” dismissable=”no” class=”” id=””]Siç mund të shikojmë nga rezultatet si në Download si në Upload shpejtësia në 4G është më e shpejtë se ajo në 3G. [/ms_alert]

Duke u bazuar tek websiti i njohur ndërkombëtar maps.mobileworldlive.com paraqesim më poshtë hartën e Vodafone Albania mbi territorin shqiptar për sinjalin 3G. Përsa i përket sinjalit 4G nuk kemi të dhëna të sakta mbi mbulimin e terrorit.

Po zona juaj është e mbuluar me sinjal 3G? Po sinjali 4G arrin?

Vodafone 3G

 


Për të parë shpejtësinë e rrjetit tuaj nga celulari mund të shkarkoni aplikacionin e mëposhtëm për iOS/Android.

‎Speedtest by Ookla
‎Speedtest by Ookla
Developer: Ookla
Price: Free+
Speedtest by Ookla
Speedtest by Ookla
Developer: Ookla
Price: Free+

 

ose.al – Shtepia e teknologjise

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

41 thoughts on “[Test në Tiranë] Shpejtësia e internetit Vodafone 3G / 4G

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.