Shkarkoni te dhenat e Facebook
Guida

Shkarkoni te dhenat e Facebook

Shkarkoni te dhenat e Facebook! Me të gjitha lajmet e fundit që u shfaqën mbi Facebook në ditët e fundit, ndoshta po pyesni se çfarë saktësisht Facebook njeh mbi ju. Një mënyrë për të gjetur është të shkarkoni te dhenat e Facebook mbi profilin tuaj. Kjo nuk është një mundësi e re, por jo shumë përdorues e njohin atë dhe vetëm në disa minuta mund ta realizoni. Ja cilat janë hapat që duhet të ndiqni.

KLIKO KETU: Whatsapp – Lexoni mesazhet e dikujt tjetri

Shkarkoni te dhenat e Facebook

1.       Shkoni në faqen tuaj të Facebook dhe klikoni në shigjetën poshtë në këndin e sipërm të djathtë. Ajo gjendet pranë ikonës së Ndihmës së Shpejtë(?) (Aiuto (ITA) – Help (ENG)).

2.       Klikoni mbi Cilesimet/ Impostazioni / Settings dhe do të futeni në seksionin e përgjithshëm të llogarisë suaj. Pika e fundit është shkarkimi i një kopje të të dhënave tuaja në Facebook. Klikoni mbi të.

3.       Faqja tjetër që shfaqet do të ketë header Download information. Klikoni në butonin e gjelbër dhe filloni te shkarkoni te dhenat e Facebook.  Me shumë mundësi do të shihni një njoftim që tregon se mund të duhen disa minuta për të krijuar arkivin në varësi të të dhënave që keni në profilin tuaj. Në këtë pikë do të dërgohet një email në adresën që keni në profilin tuaj për të ju informuar se të dhënat tuaja janë kërkuar për tu shkarkuar. Më vonë do ju arrijë një tjetër email për të ju informuar se të dhënat tuaja janë gati për shkarkim.

4.       Kontrolloni email-in tuaj për njoftimimin mbi arkivin. Do të ketë brenda një lidhjeje në të cilën duhet të klikoni. Ky hap është bërë për të siguruar që kërkesa e të dhënave të jetë e ligjshme.

5.       Pas klikimit në linkun në email, shfletuesi do të kthehet në faqen e informacionit të Shkarkimit të Facebook, por tani ekziston lidhja Download Archive. Klikoni dhe shkarkoni te dhenat e Facebook.

6.       Do të shfaqet një dritare që kërkon fjalëkalimin për të hyrë në llogarinë tuaj. Shkruani atë dhe klikoni Submit për të vazhduar.

7.       Shkarkimi do të fillojë. Madhësia e skedarit ndryshon në varësi të sasisë së informacionit që keni futur në profilin tuaj me kalimin e kohës. Sa më shumë keni qenë aktiv në Facebook, aq më e madhe do të jetë sasia e shkarkimit.

Si të lexoni të dhënat tuaja në Facebook

Facebook siguron të dhënat tuaja si një faqe interneti mini lokale. Të gjitha dosjet janë brënda në skedarin index.htm. Hapni atë dhe ajo do të fillojë në shfletuesin(browserin) tuaj. Faqja e parë që hapet është ajo e profilit tuaj që ofron një përmbledhje të informacionit personal. Kliko në njërën nga lidhjet poshtë imazhit të profilit tuaj për të parë se çfarë tjetër gjëndet në të dhënat e shkarkuara.

Këtu janë disa nga interesat që ju duhet të kontrolloni sa më shpejt që të jetë e mundur:

1.       Mesazhet kanë një histori të të gjithë mesazheve që keni dërguar

2.       Security/Sicurezza shfaq që kur ke qenë në Facebook.

3.       Zona e njoftimit tregon se cilat reklama në Facebook keni klikuar dhe cilat reklamues janë me informacionin tuaj të kontaktit.

4.       Pika e aplikacioneve tregon një listë të aplikacioneve dhe shërbimeve që përdoren së bashku me Facebook.

Nëse shihni informacionine që dëshironi të modifikoni ose fshini, nuk mund ta bëni atë përmes arkivit, por direkt nga llogaria juaj.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.