router
Guida Tutorial

Router Wi-Fi 2.4GHz ose 5GHz. Kush është më i miri?

Nëse bleni sot një router wireless të ri do të gjeni se ajo mbështet dy rrjete. I pari është në frekuencën 2.4 GHz dhe tjetri në atë 5 GHz. Ata që kanë pasur një router të mëparshëm janë mësuar vetëm në 2.4 GHz kështu që mund të mendojnë se rrjeti 5 GHz është më i fuqishëm, më i shpejtë ose përhap më mirë sinjalin. Në të vërtetë, kjo nuk është çështje shpejtësie, por ka të bëj më shumë me bandën e trasmetimit.

Lidhja Wi-Fi në 2.4 GHz është “më e ngushtë”, pra më shumë lidhje janë aktive (më shumë celular/tablet/PC janë të lidhur në rrjetin Wi-Fi), aq më shumë këto do të transmetojë në rrugët e afërta mes tyre dhe do ndikojnë negativisht tek njëra tjetra.

Lidhja Wi-Fi në 5 GHz është “më e gjerë” dhe lë hapësirë ​​të mjaftueshme për çdo transmetim.

router-5ghz-WiFi-versus-24ghz

Pra, çfarë do të thotë kjo? Çfarë ndryshimesh dhe çfarë përfitime ka të përdorin bandën Wi-Fi 5 GHz ose atë 2.4 GHz në një router?

Bandën wireless 2.4 GHz duhet ta imagjinoni si një rrugë shumë të zënë (autostrada TR -DR), sepse përdoren pothuajse nga shumica e pajisjeve si laptopë, telefona dhe tableta. E njëjta bandë e trasmetimit përdoret edhe nga  telefonat pa tela (cordless), nga garazhet hapës, monitorat e fëmijëve dhe nga shumë produkte të tjera.

Telefona ne shitje
Jeni duke kerkuar telefona ne shitje? Nxitoni dhe perfitoni nga ofertat me te mira te momentit, deri ne 50% ulje cmimi. Klikoni tek butoni i meposhtem per tu drejtuar tek artikulli qe permban te gjithe ofertat :)!  

Në anën tjetër, brezi 5GHz mund të transmetojë më shumë të dhëna dhe natyrisht është më pak i mbushur plot. Ky ndryshim shihet në sasinë e kanaleve në dispozicion në të cilat janë ndarë spektri i të dy grupeve.

Në thelb, në brezin 2.4 GHz, ka 13 kanale të cilat janë aq afër së bashku sa vetëm tre kanale nuk janë të mbivendosura, pikërisht: 1, 6 dhe 11. Në brezin 5 GHz ka 23 kanale që nuk ndërhyjnë me njëra-tjetrën.

Të zgjedhim bandën 5 GHz është pra zgjidhja për të eliminuar ndërhyrjen në rrjetet e afërta WiFi.

Pse atëherë nuk janë të gjitha router vetëm 5 GHz dhe pse vazhdojnë të shesin ato 2.4GHz?

Sepse është edhe ana tjetër e medaljes. Problemi i rrjetit 5GHz është se ajo është më pak në gjendje të depërtojë muret dhe objektet e forta. Sinjali është më i shkurtër dhe nuk mund të arrij jashtë apo në dhomat më të largëta.

Telefona ne shitje
Jeni duke kerkuar telefona ne shitje? Nxitoni dhe perfitoni nga ofertat me te mira te momentit, deri ne 50% ulje cmimi. Klikoni tek butoni i meposhtem per tu drejtuar tek artikulli qe permban te gjithe ofertat :)!

 

Banda 5 GHz është e përdorura për lidhjet WiFi në hapësira të vogla apo vende të hapura.  Gjithashtu merrni parasysh se kompjuteri juaj duhet të ketë një kartë wireless 802.11 A për të parë rrjetin 5GHz.

 Pra, për të përmbledhur, brezi 2.4GHz, edhe pse shumë i mbushur plot dhe për këtë arsye ngadalëson transmetimin,  është më e përshtatshme në qoftë se ju keni një shtëpi të madhe, ose në qoftë se ju keni një kopsht ose tarracë.

Grupi 5 GHz, nga ana tjetër, duhet ta merrni si një rrjet “të brendshëm”, ideale për pajisjet në shtëpi ku do keni më shumë shpejtësi dhe pa ndërhyrje. 

Në qoftë se ju mund të përdorni vetëm rrjetin 2.4GHz, duhet të zgjidhni kanalin më pak të mbushur që të keni një sinjal të fortë. Nëse jetoni në vend në një zonë të mbushur me njerëz, dhe shumë fqinj kanë gjithashtu një router wireless të tyre, ia vlen të blesh një router wifi me band të dyfishtë.

Në një router me dy banda ju mund të aktivizoni të dy rrjetet në të njëjtën kohë.

Gusht 2017 ©ose.al • Shtëpia e teknologjisë

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

10 thoughts on “Router Wi-Fi 2.4GHz ose 5GHz. Kush është më i miri?

    1. Genti, per fat te keq ose.al nuk ofron per momentin sherbime shit blerjeje dispositivesh. Shpresojme ne te ardhmen e afert te mund ti ofrojme dhe keto sherbime me çmime interesante. Po punojme edhe per ate obiektiv. nese deshiron informacione professionale mbi çdo dispozitiv elektronik 😊😊 Ne këtu jemi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.