rizolucion-foto-informacione)
Guida

Rizolucion: 4K, FHD, QHD, 8K etj.

Rizolucion: Cili është rizolucioni i celularit tuaj? Dhe monitori i PC çfarë rezolucioni ka? Dhe çfarë do të thojnë ato shkurtime të çuditshme që kam gjetur në dyqanet elektronik? Pra, shumë pyetje janë pyetur nga përdoruesit e websitit tonë. Çfarë janë këto akronime të çuditshme shoqëruese të smartphoneve, monitor dhe TV?

Cilat janë dallimet midis rizolucioneve të ndryshme apo shkurtimeve të paraqitura?

Lista e plotë: Le të fillojme nga ato më të ulëta deri tek rezolutat më të fundit të futura në treg.

Rizolucionet

 • QVGA: 320 x 240 pixels
 • HVGA: 480 x 320 pixels
 • WVGA: 800 x 480 pixels
 • FWVGA: 854 x 480 pixels
 • q-HD: 960 x 540 pixels (një e katërta e FullHD)
 • WSVGA: 1024 x 600 pixels
 • XGA: 1024 x 768 pixels
 • HD / WXGA: 1280 x 720 pixels (hapi i parë i HD, i identifikuar gjithashtu si HD Ready)
 • WXGA: 1280 x 800 pixels (16:10, për tableta)
 • FHD: 1920 x 1080 pixels (definicion i lartë, i njohur edhe si FullHD)
 • WUXGA: 1920 x 1200 pixels (variant në 16:10 të FHD, përdoret në tableta)
 • QHD: 2560 x 1440 pixels (dy herë FullHD)
 • WQXGA: 2560 x 1600 pixels (rezolucion në 16:10, për tableta)
 • UHD: 3840 x 2160 pixels (përkufizim ultra i lartë, i identifikuar si 4K)
 • WQUXGA: 3840 x 2400 pixels (4K në 16:10 për tableta)
 • 4K Kinema: 4096 x 2560 pixels (4K për projektuesit)
 • UHD +: 5120 × 2880 pixels (5K i famshëm i Apple iMac i ri)
 • FUHD: 7680 x 4320 pixels (e ardhmja 8K)
 • QUHD: 15360 x 8640 pixels (rizolucion më i lartë i testuar deri më tani, i identifikuar si 16K)

Për tu njohur me rizolucionin e celularit/tabletit tuaj shkarkoni:

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.