iOS eshte me i mire se Android
Guida

iOS eshte me i mire se Android – 🔟 Motive

Shume fansa na kan pyetur nese iOS eshte me i mire se Android ose e kunderta. Dje u perpoqem te shpjegojme 10 motive perse Android eshte me i mire se iOS, ndersa sot po publikojme 10 arsye perse iOS eshte me i mire se Android. Keshtu qe lexoni artikullin dhe komentoni me poshte se cfare mendoni. Këtu janë 10 arsye pse iOS është më i mirë se Android.

1. iPhone janë më të shpejtë

Nëse jeni duke menduar për blerjen e një iPhone më të ri, e dini se chipi i ri Bionic mundet çdo gjë nga kampi i Android. Për shembull, iPhone XS mundi Galaxy S10 Plus ‘Snapdragon 855’ chip në Geekbench 4, i cili mat performancën e përgjithshme. Hendeku është më i ngushtë sesa ka qenë në të kaluarën, në sajë të procesorit Snapdragon 855 që do të fuqizojë celularët kryesorë të këtij viti, por iPhone XS shënoi 11,420 pikë me Galaxy S10 Plus me proçesorin 855 vetëm 10,732 pikë.

Gjithashtu kemi zbuluar se iPhone i fundit mund të transkodojë video më shpejt. Ne iPhone XS që merr vetëm 39 sekonda, krahasuar me gati 2.5 minuta për Galaxy S10. Ky ndryshim i shpejtësisë gjithashtu është perfekt për aplikacione me Virtual Reality për një përvojë më të mirë.

2. Integrimi më i mirë hardware dhe software

Tjetër vitet, ka pasur shumë shembuj të avantazhit që Apple ka të posedojë të gjithë widget-in, që do të thotë se ekzistojnë disa gjëra që vetëm mund të largohen. Ose të paktën tërhiqeni mirë para kujtdo tjetër.

Shembulli më i fundit është Face ID, i cili sigurisht ju fut në iPhone duke përdorur një skanim 3D të fytyrës tuaj nëpërmjet një sensori TrueDepth. Kompani të tjera kanë tentuar të kopjojnë Face ID, por asnjë nuk ka pasur sukses.

Animoji dhe Memoji janë shembuj të tjerë të pajisjeve dhe programeve të Apple që funksionojnë në mënyrë të përsosur së bashku. Ekuivalenti i Samsung, AR Emoji, ka akoma disa hapa të vogla për ta arritur.

 

3. Telefoni më i lehtë për t’u përdorur

Përkundër të gjitha premtimeve nga krijuesit e telefonave Android për të përmirësuar përdorimin, iPhone mbetet telefoni më i lehtë për t’u përdorur deri tani. Disa mund të ankohen për mungesën e ndryshimit në pamjen dhe ndjenjën e IOS-it gjatë viteve, por mund ta konsiderojmë një veçori që punon shumë më shumë njësoj si në vitin 2007. Merrni, rrotulloni, prekni aplikacionin te hapesh.

Sigurisht, Apple është palosur në përmirësime gjatë viteve, si Siri dhe Qendra e Kontrollit. Me iOS 11, Apple ka shtuar aftësinë për të redaktuar fotot e drejtpërdrejta, për të dërguar pagesa për miqtë në aplikacionin Mesazhet dhe për të organizuar skedarët përmes një aplikacioni të duhur të Dosjeve (që është shumë vonë, duke pasur parasysh se Android ka pasur qasje në skedarë që nga fillimi). Dhe në iOS 12, përdoruesit morën Siri Shortcuts and Suggestions, performancë më të shpejtë, FaceTime Group dhe përmirësime të tjera. Prisni përmirësimet për të vazhduar me iOS 13 këtë vjeshtë.

4. Përditësimet e OS kur doni

Që nga shkurti i vitit 2019, 83 për qind e të gjitha pajisjeve iOS të prezantuara gjatë 4 viteve të fundit po përdorin iOS 12, sipas Apple. Google nuk ka publikuar madje numrin e normave të adoptimit për Android Pie të fundit që nga prilli i vitit 2019. Dhe u desh rreth një vit për Android Oreo më të vjetër për të arritur në vetëm 19 për qind të tregut.

Problemi është ky: Me përjashtim të telefonave të pastër Android si Pixel 3, Samsung-ut dhe LG-së duhet të shpresoni shumë që t’ju vij versioni më i fundit i Sistemit Operativ të Google. Plus, krijuesit e telefonave zakonisht i zvarritin këmbët në përditësimin e telefonave të vjetër. Situata po bëhet më e mirë, por jo aq e shpejtë.

Nëse zotëroni një iPhon, mund të përditësoni versionin më të fundit të iOS-it në ditën kur është lëshuar (ose afër saj, në varësi të serverave Apple). Kjo dinamikë nuk do të ndryshojë asnjëherë.

5. Aplikacionet më të mira së pari

Tani që të dy iOS dhe Android kanë miliona aplikacione në dyqanet e tyre, lufta ka mbaruar, apo jo? Jo ne te vertete. IPhone është ende e favorizuar nga zhvilluesit si platforma e nisjes e zgjedhjes për aplikacionet më të nxehta të reja.

 

Dyqani i Google Play është si Netflix i dyqaneve të aplikacioneve; ajo merr hits, por zakonisht pasi ata shohin drejtimin e tyre të parë në iOS. Një shembull kryesor është Fortnite, i cili zgjati disa muaj për të kaluar nga iOS në Android, dhe madje edhe atëherë ishte një ekskluzivitet i Samsung. Aplikacione të tjera, të tilla si Super Mario Run dhe HQ Trivia gjithashtu zgjati disa muaj për të shkuar në Android. Parada e aplikacioneve që goditën iPhone më herët se Android përfshijnë Monument Valley 2, Affinity Photo dhe Snapchat.

Mesazhi është i qartë: Për ata që nuk duan të trajtohen si qytetarë të aplikacioneve të klasit të dytë, iPhone është ende mbreti.

6. Asnjë bloatware!

Samsung dhe të tjerët kanë përfituar më shumë në zvogëlimin e dhimbjeve për përdoruesit duke i hedhur të gjitha bllokuesit e bartësve në një dosje të vetme, por ende është thjesht një karrem që merr hapësirën në telefonin tuaj.

Ju nuk do të gjeni një pjesë të vetme të programeve të bartësve të paratuar në një iPhone, duke bërë për një përvojë të pastër nga-kutia. Apple ka disa aplikacione që nuk mund të dëshironi ose nuk keni nevojë, si Apple Watch, por ka kufizim shumë më të madh se prodhuesit e tjerë kur është fjala për paketimin e gjërave të veta. Në iOS 12, të paktën mund të çaktivizoni aplikacionet e ndërtuara që nuk ju nevojiten.

7. Punon bukur me Mac

Nëse nuk e keni provuar një Mac në një kohë, mund të befasoheni të dini se sa mirë funksionojnë iPhones me ta. Për shembull, me funksionin e Vazhdimit në MacOS, ju mund të përdorni MacBook tuaj për të dërguar dhe marrë mesazhe tekstesh dhe madje edhe për të marrë dhe vendosur telefonata. Të gjithë ju duhet të bëni është të mbani iPhone tuaj afër.

Tipari im i preferuar është AirDrop, i cili ju lejon të transferoni lehtë fotot dhe videot mbi Wi-Fi nga iPhone tuaj në një MacBook. Me macOS Mojave dhe iOS 12, funksioni i ri i Kamerës së Vazhdimit ju lejon që menjëherë të futni një foto në një dokument, postë ose shënim.

Kerkoni telefona ne shitje? Cmime marramendese! Kliko KETU!

 

Dhe falë iCloud-it që mban gjithçka në sinkronizim, gjithashtu ju keni akses të lehtë në Mac tuaj për fotot që merrni në iPhone tuaj, si dhe për shënimet ose dokumentet që krijoni.

8. Apple Pay

Midis Android Pay dhe Samsung Pay, Apple ka shumë rivalë, por tani, Apple Pay është metoda më e popullarizuar për të bërë pagesa mobile. Është gjithashtu e thjeshtë për t’u përdorur. Të gjitha që duhet të bëni për të përdorur Apple Pay është të sjellni iPhone tuaj afër terminalit të pagesave dhe pastaj shtypni gishtin në sensorin Touch ID të telefonit tuaj.

iOS mbështet dërgimin dhe marrjen e parave nga miqtë dhe familjarë nga brenda aplikacionit Mesazhet. Po, ka aplikacione të palëve të treta që e bëjnë këtë, por me iPhone, është ndërtuar në të vërtetë.

Apple është duke hapur edhe kartën e vet të kreditit të quajtur Apple Card, e cila premton të përmirësojë jetën tuaj financiare duke e bërë të thjeshtë të përcillni se ku po shpenzoni. Nuk ka edhe pagesa të fshehura dhe shpërblime të përditshme të parasë së gatshme.

9. Ndarja e familjes

Një familje Apple që luan së bashku shpëton së bashku. Me Family Sharing në iPhone, mami, babi dhe fëmijët mund të ndajnë blerjet nga App Store, iTunes dhe iBooks me deri në gjashtë persona. Ju ende mund të mbani vetë llogaritë tuaja iTunes. Kur femija dëshiron të bëjë një blerje, ju merrni një paralajmërim nëpërmjet funksionit Pyetni për të blerë, kështu që ju mund të mbani skedat më të mira për atë që ai po shkarkon dhe gjithashtu të parandaloni një faturë të lartë.

Karakteristika të tjera për Shpërndarjen e Familjes përfshijnë albume të ndara, një kalendar të përbashkët dhe aftësinë për të parë se ku fëmijët tuaj janë në një hartë në çdo kohë. Google nuk ofron ndarje të lehtë të familjes në pajisjet Android, por Android përfiton nga një përzgjedhje shumë më e mirë e aplikacioneve të kontrollit prindëror.

10. Mbështetja më e mirë dhe ndihma

Kur ke një problem me telefonin tënd Android, mund të provosh të gjesh një zgjidhje në forumet në internet ose të telefonosh me dyqanin tënd. Por me iPhone, ju mund të prekni një bazë të dhënash të gjerë të artikujve të dobishme të ndihmës në faqen e internetit të Apple, të merrni ndihmë përmes bisedave të drejtpërdrejta ose të caktoni një takim në një dyqan Apple.

Me përjashtim të linjës Pixel, Google nuk e ka këtë lloj marrëdhënie direkte me klientët e saj. Për telefonat e tjerë Android, duhet të kaloni përmes transportuesit ose krijuesit të telefonit dhe nuk do të shihni të njëjtin nivel shërbimi.

iOS eshte me i mire se Android – Ju mbushem mendjen?

Cfare mendoni tani? A kemi te drejte? Presim komentet tuaja se kush eshte me i miri dhe stay tuned per me shume artikuj…

© ose.al – Shtëpia e Teknologjisë

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.