Hard disk SSD
Guida

Hard Disk: SSD më i mirë në treg [Nëntor 2017]

Hard Disk: SSD vs. HDD

SSD apo HDD? Ky i fundit eshte shkurtimi i “Hard Disk Drive”, pra disku i memories qe kompjuteri juaj ka ne kete moment. Ai perben nje nga parametrat kryesor te nje kompjuteri dhe ju vendoset cilin PC te blini edhe duke u bazuar ne kapacitetin e memories. HDD eshte disku i memories me i perdorur ne treg sepse ka kapacitet te larte memorie dhe nje kosto te ulet. Kjo eshte arsyeja qe kompjuteri juaj eshte prodhuar me nje HDD. Por a eshte HDD sistemi me i mire per memorien e PC tuaj ? Absolutisht Jo, dhe ja perse: Pergjigja eshte e thjeshte: nuk eshte me i miri sepse sot egziston mundesia e zevendesimit te HDD me nje SSD (Solid Disk Drive). Ky hardware mundeson nje memorie flash solide, pa patur nevojen e perdorimit te magneteve, disqeve apo motoreve te memories (si ne rastin e HDD). Mungesa totale e pjeseve mekanike qe mundesojne memorien ka nje sere vantazhesh qe do ti karakterizojme me poshte. Ne qofte se kompjuteri juaj eshte bere super i ngadalte, i vjeteruar, i rende, zhurmues dhe nxehet shpejt, atehere keni mundesi ta rivitalizoni duke instaluar nje SSD te ri. Kostoja e SSD tashme ka rene ne vlere rreth nga 70 € ne 500 € ne baze te kapaciteteve qe deshirohen. Por nje SSD i thjeshte per nje kompjuter personal mund te gjendet me çmim nga € 70 ne € 130.

Hard disk: Samsung SDD

hard disk-samsung 850 pro

Karakteristikat teknike:

  • Samsung 850 Pro – Shruajtja 550 MB/sek e 100.000 IOPS – Leximi 520 MB/sek e 90.000 IOPS (operacione në sek)
  • Samsung 850 Evo – Shruajtja 540 MB/sek e 98.000 IOPS – Leximi 520 MB/sek e 90.000 IOPS (operacione në sek)
Emri   Çmimi Zbritje Çmimi aktual  
Samsung 850 Pro 1 TB   582,99€ 27% 424,99€
Samsung 850 Pro 512 GB   303,99€ 28% 218,62€
Samsung 850 Pro 256 GB   169,99€ 26% 124,63€
Samsung 850 Pro 128 GB   120,00€   126,91€
Samsung 850 Evo 1 TB   428,99€ 28% 306,41€
Samsung 850 Evo 500 GB   220,99€ 30% 149,63€
Samsung 850 Evo 250 GB   121,99€ 26% 89,98€

 

Hard disk: Kingston SDD

hard disk-kingston Karakteristikat teknike:

  • Kingston HyperX  Savage SSD – Shruajtja 560 MB/sek e 22.000 IOPS – Leximi 530 MB/sek e 41.000 IOPS (operacione në sek)
  • Kingston HyperX  Fury SSD – Shruajtja 500 MB/sek e 22.000 IOPS – Leximi 500 MB/sek e 41.000 IOPS (operacione në sek)
  • Kingston HyperX  V300 SSD – Shruajtja 450 MB/sek e 85.000 IOPS – Leximi 450 MB/sek e 60.000 IOPS (operacione në sek)
Emri   Çmimi Zbritje Çmimi aktual  
Kingston HyperX Savage SSD 960 GB   488,14€ 26% 356,39€
Kingston HyperX Savage SSD 480 GB   224,42€ 15% 189,96€
Kingston HyperX Savage SSD 240 GB   118,36€ 2% 115,15€
Kingston HyperX Savage SSD 120 GB   80,33€   109,19€
Kingston HyperX Fury SSD 240 GB   120,00€ 19% 93,81€
Kingston HyperX Fury SSD 120 GB   72,00€   65,89€
Kingston V300 SSD 480 GB   220,00€ 23% 169,99€
Kingston V300 SSD 240 GB   113,00€ 15% 91,79€
Kingston V300 SSD 120 GB   68,00€   69,99€
Kingston V300 SSD 60 GB   56,50€   91,89€

 

Hard disk: Sandisk SDD

hard disk-sandisk Karakteristikat teknike:

  • Sandisk Extreme Pro – Shruajtja 550 MB/sek e 100.000 IOPS – Leximi 520 MB/sek e 90.000 IOPS (operacione në sek)
  • Sandisk Ultra II – Shruajtja 540 MB/sek e 99.000 IOPS – Leximi 500 MB/sek e 90.000 IOPS (operacione në sek)
  • Sandisk SSD – Shruajtja475 MB/sek e 81.000 IOPS – Leximi 375 MB/sek e 54.000 IOPS (operacione në sek)
Emri   Çmimi Zbritje Çmimi aktual  
Sandisk Extreme Pro 960 GB   728,99€   585,95€
Sandisk Extreme Pro 480 GB   432,99€ 37% 272,28€
Sandisk Extreme Pro 240 GB   ——-   ———-
Sandisk Ultra II 1 TB   317,99€   317,99€
Sandisk Ultra II 480 GB   179,99€ 14% 153,99€
Sandisk Ultra II 240 GB   151,99€ 37% 95,99€

 

Vantazhet kryesore te instalimit te SSD ne kompjuterin tuaj te vjeter:

1. Koha e hapjes se programeve

Nje SSD ka nje kohe aksesi ne programe prej 35 – 100 mikro sekonda. Eshte nje kohe thuajse 100 here me e shpejte se sa ajo e nje HDD, te cilit i duhen 5.000 – 10.000 mikro sekonda. Kjo do te thote se shpejtesia e hapjes se nje programi rritet me 100 here dhe puna e tij shpejtohet 100 here me shume se sa ajo aktuale.

2. Besueshmeria

SSD nuk ka asnje pjese mekanike. Nuk ka disqe, magnete apo motorr. Perdor memorien flash, e cila eshte me performante dhe me e besueshme sesa memoria e nje HDD. Mendoni sa here eshte prishur nje HDD sepse digjet disku apo prishet motorri. Nje SSD eshte thuajse e pamundur te prishet nga aktiviteti normal apo i sforcuar. Te dhenat tuaja jane te sigurta.

3. Harxhimi i energjise

SSD perdor me pak energji sesa nje hard disk HDD standart. Kjo do te thote qe perdoruesi kursen ne fature energjie. Por mbi te gjitha do te thote qe kohezgjatja e baterise te pakten dyfishohet.

4. Zhurma

Duke mos patur asnje pjese mekanike. Asnje disk, magnet apo motorr, SSD ben shume pak zhurme. Funksion ne menyre fluide pa u sforcuar dhe nuk degjohet kur punon me kapacitet te plote ndryshe nga nje hard disk HDD.

5. Permasat

Ne pergjithesi permasat e nje SSD jane shume here me te vogla se ato te nje har disk HDD. Zakonisht ne treg gjehen SSD me permasa 2.5”, 1.8” ose 1.0”.

6. Nxehja

Mungesa e pjeseve mekanike, dhe per rrjedhoje pjeseve levizese mundeson mos nxehjen e SSD. Ajo gjeneron pak nxehtesi dhe ne kete menyre rrit jeten e kompjuterit dhe te “motherboard”. Kjo sepse temperaturat e ulta nuk lejojne shkrirjen apo demtimin e elementeve  kompjuterike.

7. Magnetizmi

SSD nuk ka pjese magnetike. Keshtu nuk mund te jete e influencuar nga fushat magnetike te Tokes. Gjithashtu nuk influencohet nga fusha magnetike artificiale, qe ne rastin e HDD zakonisht perdoren per te vjedhur te dhena. Per tu theksuar se keto avantazhe jane ato me kryesoret, sepse perdorimi i nje SSD ka shume avantazhe te tjera te kuptueshme per tekniket ose personat e mire informuar.

copyright © ose.al

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

9 thoughts on “Hard Disk: SSD më i mirë në treg [Nëntor 2017]

  1. Inxhinjer po çne ky krahasim me red bull apo ti beson se se vertete te ben me krah.Je mire te elektronika mos u ngatrro andej nga mercollogjia apo kimia…haha shaka thjesht me boni pershtypje krahasimi per çdo info je ok flm

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.