bateria e celularit
Guida Tutorial

Bateria e celularit mbaron shumĂ« shpejt? Ja çfarĂ« duhet tĂ« bĂ«ni…

Na ndodh shumĂ« shpesh qĂ« kur celulari na nevojitet shikojmĂ« qĂ« bateria e celularit po mbaron dhe direkt na fiket. NĂ« atĂ« moment Ă«shtĂ« sikur humbasim njĂ« pjesĂ« nga vetja jonĂ« 😂. Historia pĂ«rsĂ«ritet shumĂ« shpesh edhe pse betohemi se nuk do futemi shumĂ« nĂ«pĂ«r social, etj.

Por cilat janë veprimet që harxhojnë më tepër bateri? Kush janë shkaqet kryesore që rëndojnë tek bateria e celularit?

Fakti që harxhon më tepër baterinë tonë është keqpërdorimi i telefonit. Fatmirësisht, kemi mundësi ta zgjasim jetëgjatësinë e baterisë përmes disa veprimeve të shkurtra.

Bateria dhe ndriçimi i ekranit

  • Duhet tĂ« ulim ndriçimin e ekranit deri nĂ« masĂ«n kur nuk na bezdis dhe nuk bĂ«het shumĂ« e errĂ«t. FatmirĂ«sisht shumica e celularĂ«ve tĂ« fundit nĂ« menunĂ« e tyre kan opcionin e dritĂ«s 24 orĂ«. Celulari ndryshon automatikisht ndriçimin e ekranit nĂ« bazĂ« tĂ« orĂ«s.

Telefoni aktiv

  • Ndryshoni kohĂ«zgjatjen e telefonit aktiv. NĂ« mĂ«nyrĂ« automatike Ă«shtĂ« i vendosur tek 1 min, por ne kĂ«shillojmĂ« maksimum 20 sekonda. Pas kalimit tĂ« kĂ«saj kohe celulari bllokohet dhe ekrani fiket.

Lidhjet

  • Mbylleni Bluetooth-in dhe NFC. Ky veprim bĂ«n qĂ« bateria tĂ« zgjasĂ« rreth njĂ« orĂ« mĂ« tepĂ«r. NĂ«se kĂ«to funksione do jenĂ« gjithmonĂ« aktive celulari pĂ«rpiqet nĂ« çdo moment tĂ« lidhet me njĂ« smatphone/dispozitiv elektronike tjetĂ«r. Duke i çaktivizuar ju do kurseni bateri.

Bateria dhe GPS

  • Çaktivizoni “check-ins” automatike nĂ«pĂ«r rrjetet sociale. Ne shqiptaret vdesim per tĂ« treguar se ku jemi por duhet tĂ« kemi parasysh se çdo “check-in” aktivizon GPS-in dhe konsumon bateri.

Sfondi

  • PĂ«rdor imazhe tĂ« errta pĂ«r sfond nĂ«se keni celular AMOLED. 

Widget

  • Mos pĂ«rdorni widget tĂ« kota nĂ« celular. PĂ«rveç se rĂ«ndojnĂ« kot celularin me RAM ato harxhojnĂ« edhe shumĂ« bateri.

Aplikacione të kota

  • Evitoni programet e quajtura “task killers”, tĂ« cilat mbyllin me forcĂ« aplikacionet qĂ« pĂ«rdorni. Shumica e tyre harxhojnĂ« mĂ« tepĂ«r bateri se sa e ruajnĂ« atĂ«.

©ose.al ‱ ShtĂ«pia e teknologjisĂ«

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

4 thoughts on “Bateria e celularit mbaron shumĂ« shpejt? Ja çfarĂ« duhet tĂ« bĂ«ni…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do tĂ« bĂ«het publike. Fushat e domosdoshme janĂ« shĂ«nuar me njĂ« *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.