bateria e celularit-foto
Guida

Bateria e celularit – ja çfarë duhet të dini patjetër [Guida në 🇦🇱]

Ndoshta një nga problemet me të cilat ballafaqohet shumica prej nesh sot në botën e celularëve është bateria e celularit. Përkundër shumë përparimeve në teknologji që kanë sjellë sistemet e dyfishtë të kamerave, korniza më të vogla, si dhe për integrimin e pajisjeve të inteligjencës artificiale, industria që nuk është zhvilluar mjaftueshëm është ajo e baterive. Minimumi që kërkohet është mundësia e një dite të plotë përdorimi me një ngarkim.

Edhe nëse bateria e celularit është 100%, ka vend për një karikim të vogël shtesë? (Vërtetë)

Ka më shumë energji në baterinë tuaj të celularit se sa tregon përqindja, por nëse e përdorni të gjithë, ju do të reduktoni në mënyrë të konsiderueshme jetën e baterisë. Rritja e rrymës në dispozicion brenda baterisë, çon në një reduktim në numrin e kohës që mund të ngarkohet dhe dëmton jetën e brendshme të baterisë. Në mënyrë që bateritë të zgjasin për cikle më të shumta ngarkimi, prodhuesit kufizojnë sasinë e energjisë që mund të karikohet nga bateria. 

Duke pasur hapur Wi-Fi dhe Bluetooth harxhohet më shumë bateria e celularit? (Vërtetë)

Përveç ekranit, konsumi i baterive është gjithashtu fakti që pajisja po përpiqet të lidhet me rrjetet WiFi ose mobile. Për shembull, nëse keni vërejtur se bateria e smartfonit tuaj është konsumuar gjatë lëvizjes në makinë, sepse përpiqeni të lidheni me një rrjet celular.

Reduktimi i ndriçimit të ekranit dhe koha që telefoni hyn në modalitetin e fjetjes janë disa mënyra për të rritur jetëgjatësinë e baterisë.

Bateria e celularit shkatërrohet nga përdorimi i një ngarkuesi jozyrtar? (Vërtetë)

Jo të gjithë ngarkuesit janë krijuar në të njëjtën mënyrë dhe kjo mund të shkaktojë dëme në bateri. Ngarkuesit zyrtarë kanë pajisje të veçanta sigurie që zvogëlojnë sasinë e energjisë kur bateria është plotësisht e ngarkuar, por disa nga ato jozyrtare nuk i kanë këto aftësi. Kjo nënkupton një zbrazje të shpejtë të kohëzgjatjes së saj.

Kliko këtu: iOS vs Android – KUSH FITON?

Prishet bateria e celularit nëse ngarkohet nëpërmjet një PC ose laptopë? (Jo e vërtetë)

Ngarkesa pak e ngadalshme është e mirë për baterinë. Ngadalësia e ngarkesës me më pak “presion” që marrin jonet e litiumit, rezulton në një ndikim më të vogël në shkatërrimin e tij. Kjo është arsyeja pse prodhuesit po vënë kufizime në pajisjet kështu që ata nuk mund të ngarkohen në mënyrë të shpejtë.

Fikja e pajisjes në kohë të rastësishme ndihmon në rritjen e jetës të baterisë? (Nuk aplikohet)

Ky është një mit, natyrisht. Para se bateritë e litium-jonit të ishin bateri me lloj-nikel-metal hidride, ishte e pamundur të merrej një tregues i vlefshëm i nivelit të ngarkimit pa shkarkimin dhe rimbushjen plotësisht. Në të kundërt, në bateri litium-jon, kjo nuk është më kështu. Ata mund të na tregojnë statusin e tyre pavarësisht nga niveli i ngarkimit.

Bateria e celularit sillet më keq kur është ftohtë? (Jo e vërtetë)

Në të vërtetë, është e kundërta. Tentimi për të mbajtur baterinë në temperatura të ulëta është shumë më mirë për jetën e tij. Ekspozimi i baterisë në temperatura të larta është diçka që ndikon shumë në jetën e saj dhe çon në përkeqësimin e saj. Por pse bateritë e urrejnë aq shumë temperaturë? Arsyeja është elektrolite. Në temperatura të larta, këto elektrolite “dëmtojnë” diçka që çon në dëmtime të baterisë.

Duhet ta lini baterinë të arrijë 0% para rimbushjes? (Jo e vërtetë)

Për disa arsye të çuditshme, bateritë marrin presionin maksimal kur plotësisht ngarkohen dhe shkarkohen tërësisht.

Gjëja më e mirë për të bërë është që bateria të arrijë 50% dhe pastaj ta karikoni

Karikimi i baterisë më shumë se 100% e shkatërron? (Po, por jo për arsyen që mendon)

Kur lini baterinë e celularit të lidhur me ngarkuesin dhe ngarkoni atë në 100%, ngarkimi ndalon për shkak të arsyeve të sigurisë. Dhe ajo rimbush përsëri kur bie pak. Sidoqoftë, nuk është mirë ta mbash 100%, siç thamë më parë.

ose.al – Shtëpia e teknologjisë

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.