antivirus android
Guida

[Korrik 2019] Shkarko Antivirus Android FALAS: lista e plotë

[Korrik 2019] Ja dhe klasifikimi mujor i TOP 5 Antivirus Android më të mirë për tu shkarkuar! Që në momentin kur kompjuterat u shpikën ekzistojnë edhe kode të dëmshme që mund ti dëmtojnë ato ose të rrezikojnë sigurinë e të dhënave brenda tyre. Viruset dhe malware gjithmonë kanë qenë në agjendë së bashku me shumë rreziqe të tjera të sigurisë dhe me ardhjen e celularëve këto janë përhapur edhe më shumë.

Në telefonin celular sot, ka të dhëna përgjithësisht edhe më të ndjeshme se në kompjuter, por edhe në sasi më të mëdha.

Kjo është arsyeja pse një antivirus Android mund të jetë shumë i dobishëm për të mbrojtur smartfonin nga sulmet e jashtme, të cilat vijnë kryesisht nga interneti.

Siç ndodh në PC, çdo aplikacion për mbrojtjen e të dhënave ofron një nivel sigurie të ndryshme, dhe kurrë nuk do të jetë në gjendje të bllokojë çdo kërcënim. Sot do provojmë të ju paraqesim listën më të mirë të antivirus android për të ekspozuar sa më pak smartfonin tuaj ndaj rreziqeve të sigurisë. Por, para se të paraqesim aplikacionet më të mira, le të bëjmë pak qartësi për këtë. Në një kompjuter ne kemi pasoja të rënda si vjedhja e të dhënave tona dhe llogarive tona në ndonjë faqe. Po a mund të jetë kështu në një smartphone Android ose në një iPhone? Le të zbulojmë së bashku!

Çfarë është një antivirus Android?

Ka shumë probleme potenciale që një antivirus Android mund të ndalojë. Para së gjithash ka padyshim viruse, sulme hacker, ransomware dhe ndonjë kod me qëllim të keq që mund të rrezikojë sigurinë e pajisjeve tona portative me sistemin operativ Android. Por një aplikacion antivirus i vetëdijshëm nuk bën vetëm këtë: mund të ketë edhe shumë funksione të tjera. Për shembull, gjithnjë në siguri, ai mund të veprojë si një alarm dhe të ndihmojë në vendndodhjen e një smartphone të vjedhur ose të humbur, si dhe në bllokimin total në rast të vjedhjes.

android-malware

Funksionet kryesore të një antivirusi android

Një antivirus Android mund të jetë në gjendje të bllokojë aplikacionet vetëm duke i lejuar pronarit të hyjë në to, dhe shumë prej tyre gjithashtu kanë një veçori për pastrimin e skedarëve të panevojshëm që e bëjnë sistemin dhe kujtesën më të lehtë duke shkaktuar më pak ngadalësime. Dhe këto janë vetëm disa nga veçoritë shtesë që një antivirus Android mund të ketë.

Shumë prej personave që njohim ngurrojnë të instalojnë një antivirus Android, sepse, megjithëse mund të jetë e lehtë në MB, ende ndikon në përdorimin e vetë pajisjes.

Nëse celulari është i fashës së mesme “<400€” mund të shkaktojë një rënie të dukshme të performancës.

Kjo është për shkak se rrit ngarkesën në procesorin dhe gjithashtu zë një sasi të caktuar të memories RAM. Gjithmonë ai mbetet i hapur si aplikacion sfondi dhe mund të zvogëlojë jetëgjatësinë e baterisë dhe ne të gjithë e dimë tani se sa të vogla janë bateritë e smartfonëve të sotëm. Disavantazhet e antivirusit Android janë për këtë arsye shumë më serioze se ato të versioneve relative të PC.

A është e nevojshme të instaloni një antivirus Android?

Por a është e domosdoshme të shkarkosh një anti-malware nga Play Store që ndikon në performancën dhe baterinë apo mund të bësh pa të?

Të jemi të sinqertë: nëse ju nuk jemi shumë ekspert të sistemit Android dhe shkarkoni vetëm nga Play Store atëhere një antivirus Android është i kotë.

Thjesht dini cilat janë vendet virtuale ku jeni veçanërisht të ekspozuar ndaj rreziqeve të sigurisë për të mos pasur nevojë për antivirus Android.

Ju mund të merrni malware duke instaluar aplikacione përmes skedarëve APK (të ashtuquajturat burime të panjohura dhe të pabesueshme) në tregjet alternative të Play Store dhe nga faqet e internetit. Megjithatë, nëse gjithmonë shkarkoni aplikacione nga dyqani Play Store, rreziku i infektimit është afër zeros. Google në fakt gjithmonë i dorëzon aplikacionet nën testime të rrepta para se ti fusi ato dhe softweri Google Play Protect i integruar në sistemin operativ ndihmon edhe më shumë për të mos instaluar aplikacione të infektuara tek përdoruesit.

antivirus android-google play protect

Mos hapni asnjë link nga personat që nuk i njihni!

Ne gjithashtu duhet të shmangim gjithmonë lidhjet në WhatsApp, në email ose mesazhe kur nuk njohim origjinën ose nëse ato duken se vijnë nga burime të pa-akredituara. Këto mesazhe në të vërtetë janë maskuar me qëllim të keq për ti lejuar të hyni në llogarinë ose llogaritë bankare tuaja dhe të ju vjedhin kredencialet login me fjalëkalimin.

Përveç këtyre, nuk ka shumë rreziqe të tjera të sigurisë që mund të shmangen me një antivirus Android. Por nëse keni të dhëna të ndjeshme në telefonin tuaj dhe doni të jeni gjithnjë të sigurt, të keni një të tillë është ende një garanci e madhe. Për të mos përmendur veçoritë shtesë që mund të kenë dhe që përmendëm në pjesën e mëparshme të këtij udhëzuesi.

Antivirus Android: Lista e plotë

Aplikacionet që do të gjeni në renditjen e mëposhtme janë të gjithë antivirus të lirë, por përveç versionit të lirë ata gjithashtu kanë një tarifë që shërben për të shtuar veçoritë më të përparuara ose për tu bërë pa reklamime. Atëherë do të jetë në dorën tuaj për të zgjedhur nëse keni nevojë vetëm për versionin falas ose nëse dëshironi të shkarkoni versionin e paguar.

Avast Mobile Security – antivirus android

Një nga antiviruset më të përdorura të Android, e cila në versionin e PC është antivirusi më i famshëm ndonjëherë. Motori i skanimit të virusit është me të vërtetë shumë i fuqishëm dhe i përditësuar. Miliona dhe miliona përdorues kanë zgjedhur këtë aplikacion dhe e kanë shqyrtuar atë pozitivisht për efektivitetin e saj dhe ndikimin e ulët në performancën. Përveç mbrojtjes nga malware, ky softuer ka gjithashtu shumë veçori të tjera që do të bëjnë të bëni pa shumë aplikacione shtesë.

Ai arrin të bllokojë thirrjet e padëshiruara, të veprojë si anti-vjedhje dhe të ketë një regjim të kursimit të energjisë. Ajo mund të mbrojë imazhet dhe aplikacionet në mënyrë që të hyjë vetëm pronari i smartphonit, dhe gjithashtu integron një firewall, edhe pse vetëm në përputhje me pajisje që kanë lejet “root”. Avast Mobile Security, si antivirus Android, gjithashtu vepron si një aplikacion për të pastruar Android nga skedarët e panevojshëm dhe për të liruar RAM-in. Ajo gjithashtu ofron mbrojtje në internet dhe WiFi.

Shkarkoje nga Google Play Store

Kaspersky Mobile Antivirus – antivirus android

Gjithmonë konsiderohet si një nga antiviruset më të mirë ndonjëherë. Kaspersky u provua të ishte një minierë ari edhe në sistemin operativ Android. Ai është shumë i pagabueshëm për të qenë një antivirus i thjeshtë falas. Ai mund të gjejë gjithçka, dhe madje mund të skanojë në sfond ndërsa ne po bëjmë diçka tjetër. Është në gjendje të bllokojë automatikisht kodin e dëmshëm, pa ndërhyrjen tonë, ashtu si në një kompjuter. Ai është në gjendje të zbulojë vende të rrezikshme dhe të paralajmërojë përdoruesin kur ai është në website të këqija, kështu që ai gjithashtu vepron si një mbrojtje në web.

Përveç këtyre funksioneve si antivirus Android, gjithashtu ka shumë funksione të dobishme të tjera që gjenden zakonisht në aplikacione të ndara. Ndër këto kemi Lock App për të bllokuar aplikacionet me fjalëkalim. Kemi edhe mënyrën anti-vjedhjeje për vendndodhjen e smartphonit në rast se është vjedhur. Dhe ekziston një filtër anti-phishing që parandalon hapjen e faqeve të rreme të krijuara për të vjedhur fjalëkalimet tona. Aplikacioni gjithashtu integron një listë të zezë për të bllokuar numrat e telefonit nga thirrjet dhe SMS.

Shkarkoje nga Google Play Store

ESET – antivirus android

“ESET” është një nga emrat më të mëdhenj në sigurinë kompjuterike. Shpesh në podium të versionit të kompjuterit, ai gjithashtu bëri një antivirus Android që nuk ka asgjë më pak se homologu i tij për desktop. Kontrolli anti-malware i këtij antivirus Android është shumë efektiv, i cili siguron një raport të detajuar të sigurisë që na informon në thellësi rreth kërcënimeve. Ekziston një filtër phishing për të njohur faqet e internetit që duan të vjedhin të dhënat tona, dhe ka veçori të lokalizimit në rast të vjedhjes.

Ky antivirus Android gjithashtu mund të shkarkohet në një version të paguar që ka karakteristika të pabesueshme. Versioni Premium ofron mundësinë e kontrollit të telefonit në distancë nëpërmjet një ndërfaqeje të internetit, dhe ndër veprimet e ndryshme ju mund të fotografoni, dërgoni mesazhe ose të fshini të dhëna. Me versionin e paguar gjithashtu mund të planifikoni skanimet dhe të përdorni aplikacionin në 5 pajisje përmes një llogarie të vetme.

Shkarkoje nga Google Play Store

ESET Mobile Security & Antivirus
ESET Mobile Security & Antivirus
Developer: ESET
Price: Free+

Dr. Web Security Space – antivirus android

Ky nuk është një antivirus Android FALAS por me tarifë, por konsiderohet nga shumë njerëz që të jetë më i miri dhe pa ndonjë rivalë. Çmimi i saj është i lartë, kushton sa një antivirus për PC (nëse ju bleni versionin desktop keni antivirus Android falas), por është me të vërtetë e pagabueshme. Ai është në gjendje të futet në të gjithë sistemin operativ, duke përfshirë sistemin e skedarëve, me mundësinë për të kontrolluar të gjitha dosjet në sfond. Ajo parandalon sulmet ransomware dhe çdo lloj kërcënimi, dhe arrin të parandalojë ato edhe nëse nuk janë të pranishme në definicionet antivirus Android.

Ai arrin të izolojë malware dhe madje të rivendosë skedarët që janë dëmtuar prej tyre. Në të gjithë aktivitetin e tij ai tregon raporte shumë të detajuara që lejojnë përdoruesin të mbajë gjithçka nën kontroll. Sa i përket vetëm mbrojtjes së virusit, ajo është e lartë. Dhe e gjithë kjo bëhet me ndikim pothuajse zero në performancë, konsumim shumë të vogël të baterisë dhe kursimin e trafikut të të dhënave, falë përditësimeve shumë të ulëta. Është gjithashtu e mundur të futni një widget të aplikacionit në Ekranin kryesor për të pasur një sy në të edhe pa e hapur.

Shkarkoje nga Google Play Store

Dr.Web Security Space Life
Dr.Web Security Space Life
Developer: Doctor Web, Ltd
Price: $89.00

AVG – antivirus android

Në fund ne rekomandojmë AVG, një suitë tjetër që doli si antivirus Android dhe na la me të vërtetë të habitur. Ajo mund të skanojë jo vetëm aplikacionet, por edhe çdo lloj skedari dhe cilësime për të zbuluar praninë e kodit keqdashës. Eliminimi i përmbajtjes së dëmshme është automatik dhe i shpejtë. Një funksion për skanimin e rrjeteve Wi-Fi është gjithashtu në dispozicion për të verifikuar sigurinë e tyre. Ky antivirus Android arrin të kontrollojë faqet e internetit për të zbuluar kërcënimet edhe brenda tyre.

Megjithatë, kjo veçori është në dispozicion vetëm me shfletuesin Android stock dhe Google Chrome. AVG është një antivirus që është i dobishëm edhe në fushën e performancës duke hequr dosjet e panevojshme, procese që nuk janë të nevojshëm dhe kursimin e energjisë. Ekziston edhe një seksion privatësie për të mbrojtur skedarët dhe aplikacionet nga përdorimi i njerëzve të tjerë duke i bllokuar ose fshehur ato në pajisje. Një antivirus Android që bën gjithçka dhe e bën atë shumë mirë.

Shkarkoje nga Google Play Store

Çfarë mendoni mbi këtë TOP 5? Po ju a përdorni ndonjë antivirus android? Shkruani tek komentet antivirusin android tuajin të preferuar.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.