Android eshte me i mire se iOS foto cover1
Guida

Android eshte me i mire se iOS – 🔟 Motive

Shume fansa na kan pyetur nese Android eshte me i mire se iOS ose e kunderta. Ne kete artikull do perpiqemi te shpjegojme 10 motive perse Android eshte me i mire se iOS, ndersa me nje artikull te ngjashem neser do publikojme 10 arsye perse iOS eshte me i mire. Keshtu qe na ndiqni ne website dhe komentoni me poshte se cfare mendoni. Ja 10 motivet tona:

Hapni aplikacione të shumëfishta në të njëjtën kohë

Funksioni i ndarjes së ekranit erdhi në pajisjet Android me versionin 7.0 Nougat. Ky funksion lejon përdoruesit të hapin dy aplikacione në regjimin e ndarjes së ekranit. Edhe pse me iOS 11, Apple e solli atë në iPad, ky funksionalitet mungon ne iPhone.

 

Mundësia e personalizimit

Përdoruesit e Android mund të zgjedhin nga miliona aplikacione të disponueshme në Dyqanin e Play Store në Google që ofrojnë mundësi të personalizimit si temat, lëshuesit dhe sfondet live. Nga ana tjetër, iPhone janë të kufizuara vetëm në një ekran tek “Home” dhe në ekranin e kyçjes.

Menaxhoni memorien e brendshme të telefonit

Hapni, lëvizni, riemëroni, kopjoni, fshini dhe ndani skedarët tek memoria e celularit. Edhe pse menaxher i skedarëve ka qenë i pranishëm në një smartphone Android që prej Android 6.0 Marshmallow, por me përditësimin e Android 8.0 Oreo, menaxher i skedarëve tani është përfshirë në aplikacionin Android të shkarkimeve. Në menunë e aplikacionit, do të gjeni opsionin “Trego ruajtjen e brendshme” që do t’u japë përdoruesve qasje në ruajtjen e plotë të brendshme të telefonit.

 

Mbështetja për modalitetin Picture-in-Picture

Modeli Picture-in-Picture është një lloj i veçantë i mënyrës multi-dritare që kryesisht përdoret për riprodhimin e videos. I lejon përdoruesit të shikojnë një video në një dritare të vogël të mbështetur në një cep të ekranit ndërsa navigohen midis aplikacioneve ose duke shfletuar përmbajtjen në ekranin kryesor.

Zgjedhja e zgjuar e tekstit

Një tjetër veçori që erdhi me Oreo është përzgjedhja e zgjuar e tekstit. Kjo veçori përdor teknikat e avancuara të mësimit të Google, për të njohur tekstin si adresë, ID e postës elektronike ose një numër kontakti. Përdoruesit duhet të seleksionojnë një tekst dhe automatikisht shfaqen opsionet e lidhura.

Llogaria e mysafirëve

Një tjetër veçori që mungon në një iPhone është mënyra për personat e tjerë. Modeli “mysafir” lejon përdoruesit të hyjnë në një profil të veçantë, duke u dhënë atyre një mundësi për të fshehur të dhënat e tyre personale, në rast se ata duhet të ndajnë pajisjen me dikë tjetër. Kjo eshte nje arsye thelbesore perse Android eshte me i mire se iOS.

 

Regjistro thirrje telefonike

Falë UI-ve të përshtatur të smartfonëve Android të ndryshëm, opsioni për regjistrimin e një thirrjeje është i pranishëm vetëm në tastierën dial. Por për përdoruesit e Android, ekziston një mundësi për të shkarkuar aplikacione të palëve të treta.

‘Zgjidhni’ aplikacionet e parazgjedhur

Sistemi operativ Android i jep përdoruesve fleksibilitetin për të zgjedhur një aplikacion për të kryer një veprim specifik. Për shembull, nëse dëshiron të hapësh lidhje në Opera në vend të Chrome, mund ta bësh lehtë atë në cilësimet e aplikacionit të celularit tënd.

Vendosja e alarmeve të kufizimeve të të dhënave

Në opsionin e cilësimeve të telefonit inteligjent tuaj Android, përdoruesit kanë mundësinë të vendosin kufirin e të dhënave me një modalitet të quajtur Modaliteti i Ruajtjes së të Dhënave. Kjo i lejon përdoruesit të kufizojnë konsumin e të dhënave të sfondit në rast se ka mungesë të të dhënave në dispozicion.

Aplikacione të menjëhershme: Provoni aplikacionet para shkarkimit

Ky funksion lejon përdoruesit të testojnë aplikacionet para se të vendosin të shkarkojnë. Kompatibil me të gjitha pajisjet Android që veprojnë nga Jelly Bean ose më të lartë (4.1+), kjo veçori ende mungon për iPhone.

Android eshte me i mire se iOS – Ju mbushem mendjen?

Cfare mendoni tani? A kemi te drejte? Neser do provojme te ju shpjegojme pse iOS eshte me i mire se Android. Stay tuned…

© ose.al – Shtëpia e Teknologjisë

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.