website te bllokuara ne shqiperi
Editorial

Website te bllokuara ne Shqiperi? Ja si mund ti hapni!

Jeni duke u perpjekur per te hapur website te bllokuara ne Shqiperi? Po kerkoni VPN falas ne internet? Deshironi te mos keni limit ne internetin tuaj? Hidhini nje sy artikullit te meposhtem dhe mesoni se si mund te aktivizoni VPN ne menyre qe te gjitha dyert e internetit te jene te hapura 😜😝

Browser Opera

Opera është një nga shfletuesit (browser) historik të kompjuterëve, gjithmonë një alternativë e shkëlqyeshme për Firefox dhe Internet Explorer, e rënë pak për sa i përket reputacionit dhe popullaritetit, vitet e fundit për shkak të zgjedhjes që të bazohej në Chromium, duke u bërë shumë i ngjashëm me Chrome.

Një ndryshim i fundit tani e bën Operën një shfletues tërheqës përsëri, për tu shkarkuar dhe përdorur, të paktën në rrethana të caktuara, kur dëshironi të hapni faqe që mund të jenë të errësuar apo censuruar në Shqiperi ose të kamuflojnë origjinën e lidhjes në internet, pa u identifikuar dhe duke shfletuar më sigurt.

VPN
Funksioni i ri është mundësia për të aktivizuar në Opera një lidhje VPN, që është një tunel midis dy lidhjeve në internet që lejon të mbulojë origjinën e vërtetë të kompjuterit të përdorur dhe të shifrojë transmetimin e të dhënave duke e bërë atë jo të përgjueshme.

E thënë thjesht, është e mundur të sigurohemi që vendet që vizitojmë me Opera mendojnë se pozicioni ynë është, për shembull, në SH.B.A., duke vënë në dispozicion ato shërbime që janë vetëm në SH.B.A. Opera është shfletuesi i parë i madh që ka një shërbim të ngjashëm të integruar, i cili është falas dhe i pakufizuar, ndërsa shumica e VPN-ve paguhen ose kufizohen në trafik.

Website te bllokuara – ja zgjidhja

Për të përdorur VPN të Operës, duhet të shkarkoni dhe instaloni versionin më të fundit të Opera-s në një kompjuter Windows, Mac, Linux ose Android. Interesant fakti eshte qe browseri ka edhe nje versioni portable (link ne fund te artikullit), keshtu qe mund ta vendosni ne USB dhe ta hapni ate gjithmone edhe kur jeni ne levizje.

Le ta bejme nje prove direkt brenda ketij artikulli. Ketu mund te shikoni nje banner qe ju drejton direkt tek websiti lojrafationline.com. Nese provoni te klikoni brenda Shqiperise, atehere do jete e pamundur per ju qe ta vizitoni kete website.

lojra fati foto banner

 

Pasi të keni instaluar dhe hapur Opera, mund të aktivizoni VPN duke shtypur butonin menu në pjesën e sipërme të majtë. Pastaj shkoni te Parametrat dhe më pas në skedën Konfidencialiteti dhe Siguria ku do të gjeni opsionin që aktivizon Opera VPN. Pastaj vendosni kryqin në opsionin “Enable VPN“, nën të cilin shkruhet se është një “shërbim i sigurt me përfaqësim i siguruar nga SurfEasy Inc., një kompani me qendër në Kanada”.

VPN i Opera është gjithashtu edhe në shfletuesin Opera për Android.

Këtu mund të futeni në cilësimet (nga butoni me O) për të aktivizuar shërbimin VPN që do të funksionojë kur hapni një website në një kartë konfidenciale.

Website te bllokuara – aktivizoni VPN

Duke shtypur opsionin VPN mund të zgjidhni vendndodhjen virtuale, nëse do ta përdorni atë për të gjitha skedat dhe jo vetëm për ato të rezervuara dhe nëse do të përjashtoni VPN për kërkime. Për të hapur skedën private, shtypni butonin e poshtëm të skedave, trokitni lehtë mbi Rezervuar dhe pastaj në fund +. Duhet të theksohet se versioni Opera nuk raportohet nga Android si një VPN e vërtetë (në këtë rast do të kishim një njoftim). Provoni të hapni një websitin e lojrave te fatit dhe vini re ikonën blu VPN të shkruar në këndin e sipërm të majtë, ngjitur me adresën e faqes.

Duke klikuar në të mund të aktivizoni ose çaktivizoni VPN me një ndërprerës dhe të zgjidhni nëse lidhja jonë të shihet si nga SHBA, Kanada ose Gjermani. Ne kete menyre tani mund te klikoni tek imazhi i meposhtem dhe mund te futeni tek websiti pa asnje problem!

lojra fati foto banner

Në varësi të shtetit të zgjedhur, do të jetë e mundur të shihet se si faqet e internetit ndryshojnë gjuhë, sepse faqja mendon se ne jemi të lidhur nga SHBA ose Gjermania. Nga kutia që shfaqet duke klikuar në ikonën VPN, mund të lexoni edhe grafikun e trafikut mujor të të dhënave duke përdorur shërbimin, i cili siç përmendet aktualisht nuk ka kufij.

Sidoqoftë, mënyra VPN e Opera ka një kufizim sepse nuk mbështet trafikun WebRTC i cili lejon faqet të kuptojnë nëse po përdorim një VPN ose një proxy.

Për mbulimin maksimal të identitetit do të ishte e nevojshme të instaloni një shtrirje në Opera të quajtur WebRTC Leak Prevent. Në opsionet shtesë, aktivizoni të gjitha kryqet dhe zgjidhni able UDP jo të proksifikuar (forcë proxy) në menunë e rradhës.

Vetë shfletuesi Opera tani është gjithashtu një aplikacion VPN Opera për iPhone dhe iPad.

Opera VPN është një nga më të mirët, e shpejtë, e besueshme, ju shfletoni normalisht pa vuajtur ndonjë ngadalësim dhe është plotësisht e lirë pa asnjë kufizim aq shumë sa që mund ta lini atë aktiv gjatë gjithë kohës.

WebRTC dhe TOR Browser

Problemi i VPN-së së Operës është se ai është më shumë se një përfaqësues, i cili në të vërtetë nuk mbulon identitetin e kompjuterit të përdorur dhe se kriptimi nuk e mbulon të gjithë trafikun e internetit (trafiku i gjeneruar nga shtojcat dhe WebRTC nuk është i filtruar) .

Në praktikë, nuk është, për momentin, një shërbim që e bën anonim si TOR Browser, edhe pse mund të përmirësohet para se të futet në versionin e qëndrueshëm të shfletuesit Opera.

Sidoqoftë, VPN mbetet një shërbim shumë i dobishëm për t’u lidhur me faqet e bllokuara, në mënyrë që të mund të shijoni përmbajtjen që në Shqiperi nuk do të lejohej për arsye të të drejtave të autorit, lejeve ose ankesave. Gjithashtu eshte një mënyrë e shkëlqyeshme për të provuar veçorite e reja në faqet si Google dhe Facebook që shpesh ofrojnë shërbime vetëm në SH.B.A. për një provë fillestare. Me poshte adresat ku mund te shkarkoni versionet e browserit Opera.

Website te bllokuara tek celulari? Zgjidh Browser Opera – Android

Opera browser with free VPN
Opera browser with free VPN
Developer: Opera
Price: Free

Browser Opera – Windows

Kliko ketu!

Browser Opera – Mac

Kliko ketu!

Browser Opera – Linux

Kliko ketu!

Browser Opera – Versioni Portable (USB)

Kliko ketu!

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.