sa kushton iphone 11 pro max shqiperi
Editorial

Sa kushton iPhone 11, Pro dhe Pro Max – Te gjitha informacionet

Apple ka njoftuar para nje jave, me lidhje direkte edhe ne Youtube, linjën e saj të iPhone 2019 në iPhone 11, iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max. IPhone 11 zëvendëson iPhone XR të 2018 megjithëse Apple do të vazhdojë të shesë modelin e vitit të kaluar, ndërsa iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max zënë vendin e iPhone XS dhe XS Max, me të dy modelet e vitit të kaluar janë ndërprerë. Por sa kushton iPhone 11 dhe vellezerit e saj? Le ti hedhim nje sy ne fillim detajeve te tre modeleve, cmimit dhe te mbledhim mendimet duke arsyetuar nese ja vlejne apo jo…

Telefona ne shitje
Jeni duke kerkuar telefona ne shitje? Nxitoni dhe perfitoni nga ofertat me te mira te momentit, deri ne 50% ulje cmimi. Klikoni tek butoni i meposhtem per tu drejtuar tek artikulli qe permban te gjithe ofertat :)!  

Ne kemi krahasuar specifikimet për tre iPhonet 2019 kundër njëri-tjetrit për t’ju ndihmuar të vendosni se cili është i duhuri për ju, gjithmone nese ja vlen te bleni nje model 🤔🤔

Ju gjithashtu mund të lexoni veçoritë tona të veçanta se si iPhone 11 krahason me iPhone XR dhe si krahasohen modelet iPhone 11 Pro me modelet iPhone XS.

Cfare kan te perbashket te gjithe iPhonet e vitit 2019?

 • Procesori
 • Nuk ka Touch 3D
 • Opsionet e ruajtjes
 • Software

Të gjithë Apple iPhone 11, iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max funksionojnë në të njëjtin procesor, siç bëjnë iPhone XR, XS dhe XS Max.

Për vitin 2019, ai procesor është çipi A13 Bionic i gjeneratës së tretë.

Të tre modelet gjithashtu arrijnë në të njëjtat kapacitete ruajtëse – 64 GB, 256GB dhe 512 GB – asnjëra prej të cilave nuk ka microSD.

Admini
Nuk na pelqen aspak taktika e Apple per te nxjerre ne treg akoma celulare me 64GB memorie, kur vetem sistemi iOS dhe aplikacionet kryesore (social/editing foto/lojra) shkojne dhe mbulojne gati 40/50GB… Po fotot dhe videot ku do ti vendosim? 

Asnjë nga pajisjet nuk ka 3D Touch në bord, me të gjitha zgjedh për Haptic Touch si iPhone XR të vitit të kaluar, por të gjitha ofrojnë teknologji True Tone dhe një gamë të gjerë ngjyrash.

Të tre modelet gjithashtu vijnë me një aparat fotografik të përparuar që ofron një lente me 12 megapiksel, Smart HDR të gjeneratës së ardhshme për foto dhe Modaliteti i Portretit, si dhe Portret Ndriçimi.

Face ID është në bord të tre modelet (siç do të prisni) dhe të gjitha lançohen në iOS 13, duke ofruar të njëjtën përvojë të përdoruesit dhe të njëjtat karakteristika të reja.

sa kushton iphone 11 pro max shqiperi1

 

Cfarë ndryshimi ka midis iPhone-ve të rinj 2019?

Ndërsa tre iPhone-et e vitit 2019 ndajnë ngjashmëri të shumta – përfshirë fuqinë, softuerin dhe një dizajn të ngjashëm (megjithëse jo identik), ka disa dallime që duhet të merren parasysh përpara se të bëni zgjedhjen tuaj.

Fotokamera

 • iPhone 11: Kamera e dyfishtë
 • iPhone 11 Pro: Kamera treshe
 • iPhone 11 Pro Max: Kamera treshe

Një nga ndryshimet kryesore midis iPhone-ve 2019 është aftësia e kamerave të tyre. IPhone 11 vjen me një aparat fotografik të dyfishtë, ndërsa modelet e iPhone 11 Pro vijnë me një kamerë të trefishtë të pasme.

IPhone 11 ka dy kamera ultra të gjera me 12 megapiksel ultra të gjerë dhe lente ultra të gjera që ofrojnë një hapje prej f / 2.4, ndërsa lentet e gjera kanë një hapje prej f / 1.8.

Modelet e iPhone 11 Pro kanë një konfigurim të trefishtë të sensorit 12 megapiksel, me të njëjtat dy lente si iPhone 11, së bashku me një lente telefoto me një hapje f / 2.0.

Të gjitha modelet kanë modalitetin e natës, rregullimet automatike, modalitetin e portreteve me kontroll të avancuar dhe kontrollin e thellësisë, ndriçimin e portreteve me gjashtë efekte dhe HDR të zgjuar për foto.

IPhone 11 ka zmadhim optik 2x, zmadhim dixhital deri në 5x, ndërsa modelet iPhone 11 Pro kanë zmadhim optik 2x dhe zmadhim dixhital 10x. Modelet Pro gjithashtu kanë stabilizim të dyfishtë optik të imazhit, ndërsa iPhone 11 ka një stabilizim standard të imazhit optik.

Ekrani

 • iPhone 11: 6.1 inç, LCD, 1792 x 828, 625nits
 • iPhone 11 Pro: 5.8-inç, OLED, HDR, 2436 x 1125, 800nits
 • iPhone 11 Pro Max: 6.5 inç, OLED, HDR, 2688 x 1242, 800nits

Madhësitë e ekranit ndryshojnë midis tre modeleve të reja të iPhone, siç bënë për iPhone XR, XS dhe XS Max të vitit 2018 dhe rezolucionet ndryshojnë shumë me iPhone 11 që ofrojnë një densitet pikseli prej 326ppi dhe modelet e iPhone 11 Pro që ofrojnë dendësi pixel prej 458ppi. Modelet Pro janë gjithashtu më të ndritshme.

IPhone 11 Pro ka një ekran 5.8 inç si iPhone XS, iPhone 11 ka një ekran 6.1 inç si iPhone XR dhe iPhone 11 Pro Max ka një ekran 6.5 inç si iPhone XS Max.

Telefona ne shitje
Jeni duke kerkuar telefona ne shitje? Nxitoni dhe perfitoni nga ofertat me te mira te momentit, deri ne 50% ulje cmimi. Klikoni tek butoni i meposhtem per tu drejtuar tek artikulli qe permban te gjithe ofertat :)!  

Modelet Pro gjithashtu kanë ekrane OLED si paraardhësit e tyre, së bashku me mbështetjen HDR, ndërsa iPhone standard del me LCD pa mbështetje HDR (si ka mundesi akoma nje gje e tille ne 2019 dhe qe kushton kaq shume!!??). Të gjitha modelet kanë teknologji True Tone dhe Haptic Touch.

Përmasat fizike

 • iPhone 11 Pro: 144 x 71.4 x 8.1 mm, 188g
 • iPhone 11: 150.9 x 75.7 x 8.3 mm, 194g
 • iPhone 11 Pro Max: 158 x 77.8 x 8.1 mm, 226g

Ashtu si me madhësitë e ekranit, permasatt fizike midis tre iPhone-ave 2019 ndryshojnë. IPhone 11 Pro është më i vogël dhe më i lehtë, i ndjekur nga iPhone 11 dhe më pas iPhone 11 Pro Max.

Dizajni

 • iPhone 11: Kamerë e dyfishtë, kornizë alumini
 • Modelet iPhone 11 Pro: Kamera treshe, kornizë çeliku inox

Ndërsa dizajni është i ngjashëm në të tre iPhone-të e rinj, me të gjithë ofrimin e një niveli në pjesën e  sipërme të ekranit, ka dallime në pjesët e para, si dhe zgjedhja e materialit.

Modelet iPhone 11 Pro kanë një hapësirë ​​kamerash katrore me tre lente kamerash, ndërsa iPhone 11 ka një aparat fotografik të dyfishtë. Të gjitha modelet kanë një vlerësim të rezistencës ndaj ujit dhe pluhurit IP68, por modelet Pro mund të zhyten deri në katër metra për 30 minuta, ndërsa iPhone 11 mund të zhyten vetëm në dy metra për 30 minuta.

Modelet Pro gjithashtu jan prej çelik inox, ndërsa iPhone 11 është bërë në formë alumini dhe xhami standardi.

Kapacitetet e baterisë

 • iPhone 11: Karikim edhe wireless, kohezgjatja deri në 17 orë
 • iPhone 11 Pro: Karikim edhe wireless, kohezgjatja deri në 18 orë
 • iPhone 11 Pro Max: Karikim edhe wireless, kohezgjatja deri në 20 orë

Bateritë pretendohet se janë përmirësuar për modelet më të fundit të iPhone, megjithëse Apple nuk detajon kapacitetet specifike. IPhone 11 thuhet se zgjat deri në 17-orë, ndërsa iPhone 11 Pro thuhet se zgjat deri në 18-orë dhe iPhone 11 Pro Max thuhet se zgjat deri në 20 orë.

Të tre modelet ofrojnë karikim wireless, por asnjëra nuk ka ngarkim të kundërt wireless në bord. Të tre modelet janë gjithashtu të afta për t’u ngarkuar, por vetëm modelet Pro vijnë me karikues të shpejtë 18W në kuti.

Opsionet e ngjyrave

 • iPhone 11: 6 ngjyra
 • Modelet iPhone 11 Pro: 3 ngjyra

Opsionet e ngjyrave ndryshojnë midis modeleve standarde iPhone 11 dhe modeleve iPhone 11 Pro. IPhone 11 është në dispozicion në Purple, Yellow, Yellow, Black, White dhe Product (RED). Modelet e iPhone 11 Pro janë në dispozicion në Midnight Green, Silver, Grey Space dhe Gold.

Sa kushton iPhone 11 dhe versionet e tjera?

Ja sa kushton iPhone 11 dhe vellezerit e tij…

 • iPhone 11: Nga 839 euro deri 1009
 • Modelet e iPhone 11 Pro: Nga 1189 dollarë deri ne 1689

Cmimet midis modeleve iPhone 11 dhe iPhone 11 Pro çuditërisht ndryshojne. IPhone 11 do të fillojë me 839 euro deri me 1009, iPhone Pro do të fillojë me 1189 euro deri me 1589 dhe iPhone Pro Max do të fillojë me 1289 euro deri me 1689. CMIME THJESHT MARRAMENDESE EDHE PA KUPTIM!!!! 

Përfundim

Apple iPhone 11 është opsioni më i lirë, ofron më shumë ngjyra, ulet në mes në aspektin e madhësisë dhe mungon në disa karakteristika në krahasim me modelet Pro, si dhe merr një fotokamera me cilesi me te ulet.

Modelet iPhone 11 Pro ndërkohë, ofrojnë të gjitha tiparet më të fundit dhe më të mëdhenj të Apple, konkretisht aftësitë e kamerave dhe materialet e dizajnit, por ato janë gjithashtu opsionet më të kushtueshme, duke filluar nga 1189.

Opinioni yne:
Pervec sistemit operativ, ku mund te diskutohet nese iOS eshte me i mire apo jo se Android, nuk gjejme me asnje arsye pse duhet te blejme versionin e fundit te iPhone 11. I vetmi qe mund te kishte kuptim eshte versioni iPhone 11, por me ekran LCD eshte thjesht tallje per klientet. Nese shifra e ketij te fundit afrohet rreth 500€ atehere mund te jete nje celular i mire ndyshe mund te rrije dhe te marri pluhur per ne!
Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

One thought on “Sa kushton iPhone 11, Pro dhe Pro Max – Te gjitha informacionet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.