probleme apple macbook bateria
Editorial

Probleme Apple – Kini kujdes me keto produkte 😡😡

Probleme Apple – Ka nisur tashmë fushata e tërheqjes për njësitë MacBook Pro 15″ që mund të vuajnë nga një defekt prodhues dhe kanë nevojë për zëvendësimin e baterisë. Administrata Federale e Aviacionit (FAA) nuk ka ndërmend të presë më gjatë dhe kështu ka lëshuar një deklaratë zyrtare për të gjitha linjat ajrore amerikane. Organi rregullator ka ndaluar në mënyrë efektive këto terminale nga fluturimet, saktësisht siç parashikohet për të gjitha pajisjet që janë tërhequr nga prodhuesi për problemet e lidhura me baterinë.

Limiti sapo u fut per te gjithe kompjuterat MacBook Pro edhe ne Australi dhe ne disa shtete te tjera Europiane.

Rreziku i marrjes në bord ose në mbajtjen e “një baterie që mund të nxehet dhe paraqet një rrezik sigurie” është pra e vërtetë dhe kompanitë po adaptohen me shpejtësi. FAA ndjek komunikimin e lëshuar tashmë në Kontinentin e Vjetër nga Agjensia e Sigurisë së Aviacionit të Bashkimit Evropian (EASA) më 1 gusht, megjithëse entiteti në fjalë ka kufizuar veten e tij në informimin e kompanive të linjës në mënyrë që këto MacBook Pro 15 të fiken për tërë kohëzgjatjen të fluturimit.

Zbulohet ZYRTARISHT NE TIRANE Samsung Note 10 dhe 10+

Ky probleme Apple ka të bëjë vetëm me disa pjesë të këtij MacBook Pro 15 të tregtuar në mes të shtatorit 2015 dhe shkurt 2017, pyetja e vërtetë është kështu: si do ta kontrollojnë ata ndonjëherë modelin e saktë që po transportojmë?

Linjat ajrore i marrin këto paralajmërime shumë seriozisht, ju me siguri do të mbani mend rastin historik të Galaxy Note 7, aq sa 4 kompanitë ajrore që kryejnë operacione ngarkesash përmes ekspertizës Total Cargo (përfshirë Air Italinë) tashmë kanë bërë efektive ndalimi. Ky është komunikimi i qarkulluar dhe shpërndarë nga Bloomberg News:

 Ju lutemi vini re se laptopi 15-inç Apple MacBook Pro, i shitur nga mesi i vitit 2015 deri në shkurt 2017, është i ndaluar për të gjithë transportuesit tanë.

Disa kanë vazhduar dhe në mesin e tyre TUI Group Airlines, e cila, së shpejti, do të fillojë të bëjë njoftime të dedikuara në aeroport dhe aeroplan në lidhje me çështjen, në mënyrë që të zbulojë praninë e çdo “paditur” MacBook Pro.

Shkurt, situata është serioze: Apple ka njoftuar se njësitë e prekura nga tërheqja e shitura në SH.B.A. janë 432 mijë, 26 mijë të tjera në vend të kësaj përfunduan në Kanada dhe një numër i panjohur në Evropë. Incidentet e raportuara zyrtarisht dhe të lidhura me një dështim kritik të baterisë nën ekzaminim janë deri tani 26, nga të cilat vetëm në 5 raste u raportuan djegie të vogla që çuan në djegien e baterisë.

Apple ka muaj që po krijon një faqe mbështetëse të veçantë, riparimi është padyshim falas për të gjithë.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.