microsoft windows 7 ne shqiperi
Editorial

Microsoft Windows 7 – fundi i nje epoke

Microsoft kohët e fundit njoftoi se do të mbylli perditesimet zyrtarisht te Windows 7, më 14 janar të vitit 2020. Në atë ditë, kompania do të ndalojë mbështetjen e Microsoft Windows 7 në laptop dhe desktop, dhe nuk do ta rregullojë më me azhurnimet e sigurisë.

Sigurisht, kjo mund të shkaktojë një komplot për konsumatorët dhe përdoruesit e ndërmarrjeve ashtu. Windows 7 është ende një sistem operativ jashtëzakonisht i popullarizuar, i cili, edhe 10 vjet pas lëshimit të tij, është ende i besuar nga miliona në të gjithë globin. Dhe, aq sa Microsoft mund të përpiqet t’i shtyjë njerëzit në Windows 10, nuk do të jetë aq e lehtë sa të mund të shpresojë kjo kompani.

Telefona ne shitje
Jeni duke kerkuar telefona ne shitje? Nxitoni dhe perfitoni nga ofertat me te mira te momentit, deri ne 50% ulje cmimi. Klikoni tek butoni i meposhtem per tu drejtuar tek artikulli qe permban te gjithe ofertat :)!  

Por – mjerisht – të gjitha gjërat e mira duhet të marrin fund. Dhe së shpejti, Windows 7 do të vihet në kullotë, duke i lënë ata që rrinë me sistemin operativ në rrezik potencialisht më të lartë për t’u synuar nga hakerat.

Pra, për të ju qetësuar  dhe për t’iu përgjigjur disa prej pyetjeve që mund të keni në lidhje me fundin e jetës 7 të Windows 7, ne kemi përpiluar pyetjet e mëposhtme.

Cili është fundi i jetës së Windows 7?

Fundi i jetës është termi që përdor Microsoft për të identifikuar periudhën kur kompania nuk do të mbështesë më një sistem operativ ose aplikacion.

Në këtë rast, do të thotë që, nga janari 14, 2020, Microsoft do të lëvizë nga Windows 7 dhe nuk do të ketë më perditesimet e sigurisë në sistemin operativ. Dhe nëse gjërat shkojnë keq dhe gabimet zhvillohen, nuk do të jeni në gjendje t’i telefononi Microsoft-it për të zgjidhur problemin.

Në një botë ku Windows 7 është ende mjaft popullor, ekziston një shans që shumë njerëz të mos e pëlqejnë idenë e Microsoft që ti kthejnë shpinën sistemit operativ një dekadë pas lëshimit të tij.

Sa njerëz janë duke përdorur Windows 7?

Ju mund të habiteni kur mësoni se Windows 10 u bë vetëm versioni më i përdorur në botë në fund të tremujorit të katërt të 2018, duke marrë kurorën nga Windows 7. Në atë kohë, Windows 10 kapi 39% të pjesës së tregut, krahasuar me 37% për Windows 7, sipas aplikacioneve neto.

Për ta parë atë në perspektivë, ka më shumë se 1 miliard përdorues të Windows në të gjithë botën. Pra, qindra miliona njerëz do të preken nga ky ndryshim.

Çfarë do të thotë fundi i Windows 7 për sigurinë time?

Epo, këtu janë gjërat vështirësuar. Një nga gjërat e këndshme për të mos qenë në fund të jetës është se sistemi operativ ose paketa e softuerit është plotësisht e mbështetur dhe patched. Në Windows 7, e gjithë ajo mbështetje do të kalojë në anën tjetër pas 14 janarit 2020. Në vitet e kaluara, kur Microsoft ka vënë në përdorim softuerin, kompania ka ofruar disa arna të rënda deri në datën, për të siguruar sistemin operativ sa më shumë që të jetë e mundur. Dhe ndërsa ky ishte një vendim i mirëpritur, do të thoshte gjithashtu se hakerat kishin shume liri veprimi pas fundit te perditesimeve.

Telefona ne shitje
Jeni duke kerkuar telefona ne shitje? Nxitoni dhe perfitoni nga ofertat me te mira te momentit, deri ne 50% ulje cmimi. Klikoni tek butoni i meposhtem per tu drejtuar tek artikulli qe permban te gjithe ofertat :)!  

Në të vërtetë, nuk është e pazakontë që hakerat, duke ditur mbarimin e perditesimeve, të presin deri pas kësaj date për të gjetur mënyra për të shfrytëzuar sistemet e cenueshme dhe te shkatërrojnë gjithcka. Në fund të fundit, nëse Microsoft nuk do të mbështesë sistemin operativ dhe ka ende shumë njerëz që e përdorin atë, pse të mos sulmosh?

Fakti është, sa më shpejt njerëzit të largohen nga Windows 7 dhe të kalojnë në Windows 10, aq më mirë.

A vlen fundi i jetës për të gjitha versionet e Windows 7?

Pra, nëse po flisni për të gjitha Versionet e Windows 7, si Home dhe Pro, atëherë po – data vlen për të gjitha ato.

Por nëse po përdorni sistemet e ngulitura të Windows 7 në terminalet e shitjes dhe pajisjet e tjera, kjo nuk vlen.

Si mund të kaloj në Windows 10 nga Windows 7?

Pëlqeni ose jo, edhe nëse fillimisht nuk dëshironi të transferoheni në Windows 10, përfundimisht do të keni pak zgjedhje. Prodhuesit e kompjuterave do të bashkojnë Windows 10 në makinat e tyre, pa asnjë mundësi për të zbritur në Windows 7. Gjithashtu, nuk do të gjeni Windows 7 askund për blerje përveç eBay dhe vendeve të tjera jashtë kanaleve standarde të shitjes me pakicë.

Nëse dëshironi të azhornoni në Windows 10, mund ta bëni këtë falas dhe me një licencë të plotë Windows 10, për sa kohë që keni një PC që plotëson të gjitha kërkesat e nevojshme për të drejtuar sistemin operativ. Kjo nuk duhet të jetë shumë e vështirë, por ja një vështrim se çfarë do t’ju duhet të merrni per Windows 10 në makinën tuaj.

Specifikimet minimale të Windows 10

  • Procesori: Procesi 1GHz ose më i shpejtë
  • Memoria: 1 GB RAM për një instalim 32-bit dhe RAM 2 GB për një instalim 64-bit
  • Hapësira e diskut të vështirë: Deri në 20 GB hapësirë
  • Karta Grafike: Një ekran me rezolucion prej 800 në 600 ose më i lartë, dhe një çip grafikësh DirectX 9
  • Lidhshmëria: Akses në Internet

A mund të vazhdoj të përdor Microsoft Windows 7 nëse më pëlqen?

Askush nuk ju ndalon të qëndroni me Windows 7 nëse vërtet ju pëlqen, por, siç kemi diskutuar, do të përdorni një sistem operativ që nuk mbështetet më, as me azhurnime të sigurisë.

Windows 7 Home dhe paketa e softuerit profesional Windows 7 do të funksionojnë pas datës së përfundimit të jetës ashtu si vepron tani, kështu që nuk duhet të shihni ndonjë problem me funksionalitetin e kompjuterit tuaj. Sidoqoftë, me kalimin e kohës, mund të filloni të shihni më shumë probleme sigurie.

Telefona ne shitje
Jeni duke kerkuar telefona ne shitje? Nxitoni dhe perfitoni nga ofertat me te mira te momentit, deri ne 50% ulje cmimi. Klikoni tek butoni i meposhtem per tu drejtuar tek artikulli qe permban te gjithe ofertat :)!  

Përveç Windows, është e mundur që zhvilluesit e palës së tretë mund te mos zhvillojne me aplikacione per Win 7. Microsoft nuk do t’i detyrojë zhvilluesit të ndalojnë mbështetjen e aplikacioneve të tyre në Windows 7 por shanset janë, nëse nuk ekziston një bazë e mjaftueshme përdoruesish, ata do ta ndalojnë mbështetjen. Por me kalimin e kohës, ndërsa gjërat ndryshojnë dhe përdoruesit gjithnjë e më shumë kthehen në platforma të tjera, zhvilluesit janë të detyruar të ndalojnë mbështetjen e azhurnimeve të Windows 7 në aplikacionet e tyre, gjithashtu.

A do të jem në gjendje të instaloj dhe aktivizoj Microsoft Windows 7 në të ardhmen?

Nëse jeni vërtet serioz për të qëndruar me Windows 7 dhe nuk doni ta hiqni dorë, akoma mund ta vendosni atë. Në fakt, Microsoft ka bërë të qartë që ju akoma mund ta instaloni dhe aktivizoni atë në pajisjen tuaj të zgjedhur.

Po në Internet Explorer?

Që kur Microsoft u zhvendos në shfletuesin Edge në Windows 10, kompania ka shikuar mundësinë për të hequr dorë nga Internet Explorer. Dhe më në fund, mund ta bëjë këtë. Microsoft tha që Internet Explorer konsiderohet një “komponent i sistemit operativ Windows”, i cili e bën atë të ndjeshëm ndaj ecurisë kohore të fundit të jetës.

Pra, si Windows 7, Internet Explorer mund të goditet fort nga hakerat që përpiqen të synojnë shfletuesin. Për fat të mirë, shfletuesi i ri i Microsoft me bazë Chromium Edge është duke marrë një modalitet Internet Explorer, kështu që përdoruesit e Windows 10 që u mbështetën në IE për funksione të caktuara të trashëgimisë ende mund të përfitojnë prej tyre.

A mund të marr një shtesë në mbështetjen time të Windows 7?

Besojeni apo jo, mundeni. Nëse mendoni se nuk doni akoma të transferoheni në Windows 10 ose thjesht nuk keni kohë të largoheni nga Windows 7, Microsoft do t’u lejojë përdoruesve të Windows 7 Professional dhe Windows 7 Enterprise të zgjasin azhurnimet e tyre të sigurisë Windows 7 deri në janar 2023. Ju do paguani për një mbështetje të zgjeruar, por nuk ka treguar (në një dokument në lidhje me veçorinë) sa do të kushtojë.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do tĂ« bĂ«het publike. Fushat e domosdoshme janĂ« shĂ«nuar me njĂ« *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.