celular huawei-ban-nga-shba-google
Editorial

Keni celular Huawei / Honor?

Ndër komentet e shumta që kemi lexuar në lidhje me “ndalimin e Huawei dhe Google“, vërejmë një shqetësim të caktuar nga ana e lexuesve për të ardhmen e celulareve Huawei që sapo janë blerë, ndoshta edhe në këste 30-mujore, javët e fundit. Nese keni celular Huawei ose Honor, keto jane gjerat qe duhet te dini patjeter pas luftes qe SHBA i shpalli kolosit kinez Huawei.

Duke pasur parasysh se në këtë moment nuk ka një përgjigje zyrtare të qartë, skenari më realist është si më poshtë.

Kam blerë një celular Huawei /Honor : A do punoj akoma?

Përgjigjja është shumë e thjeshtë dhe e sigurt: PO, smartphoni do të vazhdojë të funksionojë si sot. Të gjitha celularet që janë paraqitur deri më tani, do të vazhdojnë të kenë qasje të plotë në shërbimet Play Store dhe Play Protect.

Kjo do të thotë se do të jetë e mundur të përditësohen aplikacionet e Google (Gmail, Hartat dhe të tjerët) dhe të kenë qasje në aplikacione të reja ose të vjetra.

Gjithashtu do të jetë e mundur të përdoren aplikacione të palëve të treta që përdorin shërbimet e Google. Për shembull, aplikacionet që kanë integruar Hartat, shërbimet e identifikimit në Google ose më shumë. Prandaj, në anën e funksionalitetit, nuk do të keni probleme ose dallime nga sot.

Përditësimet e sigurisë do dalin sërisht?

Përgjigja në këtë rast nuk është e thjeshtë. Teknikisht arna e sigurisë krijohet nga Google dhe certifikon ato në bazë të përditësimeve që lëshojnë prodhuesit (të cilat nuk janë domosdoshmërisht mujore). Google bisedoi vetëm për Play Store dhe Play Protect dhe arna të sigurisë nuk duhet të jenë pjesë e qasjes në shërbimet e Mbrojtjes.

Huawei ende mund të azhornojë smartfonët e saj me arna të përditësuara, pa kaluar përmes certifikimit të Google. Në këtë rast koha mund të jetë shumë më e gjatë.

Deklarata e CEO te Huawei
Huawei do të vazhdojë të ofrojë përditësime të sigurisë dhe shërbime pas shitjes për të gjithë smartfonët dhe tabletët ekzistuese Huawei dhe Honor, ato që tashmë janë shitur apo ende në dispozicion në mbarë botën. Ne do të vazhdojmë të ndërtojmë një ekosistem të sigurt dhe të qëndrueshëm të softuerit në mënyrë që të sigurojmë përvojën më të mirë të përdoruesve për të gjithë përdoruesit në nivel global.

Hipoteza tjetër, duke qenë se përditësimet e sigurisë janë ende “të sigurta”, është se marrëveshja me Google mbetet e vlefshme për të gjitha smartphones tashmë të paraqitura dhe të tregtuara.

Android Q do vij per celular Huawei /Honor?

Edhe në këtë rast nuk ka përgjigje të thatë. Mate 20 Pro eshte tek lista e perditesimi Android 10 Q , një produkt i cili u zgjodh nga Google si “beta tester” për shpërndarjen e re që do të mbërrijë në rreth shtator.

Mundësitë janë kryesisht dy:

  • Të gjitha produktet e tregtuara do të vazhdojnë të përditësohen, madje edhe me shpërndarje të reja, nëse janë të disponueshme dhe të pajtueshme pa pasur asnjë ndryshim krahasuar me “dje”.
  • Huawei mund të përmirësojë në Android Q edhe nëse nuk është e mundur ta vërtetojë atë nëpërmjet Google. Në këtë rast do të flasim për një përditësim të bazuar në AOSP ose në kodin burimor të Android i cili është Open Source dhe me customization Huawei Emui. Për momentin është e vështirë të thuhet nëse, në rast të përditësimit të shpërndarjes, shërbimet Google dhe shërbimet Google Play do të mbeten të arritshme, ndoshta me shkarkime pas instalimit.

Nëse blej një smartphone Huawei ose Honor pas disa muajsh do kem probleme?

Përgjigjja duhet të ndahet në dy pjesë:

  • Blerja e një smartphone të ri Huawei / Honor para 20 Majit 2019. Në këtë rast vlen çdo gjë e përmendur më lartë në pyetjet / përgjigjet e mëparshme. Prandaj nuk ka ndonjë kundërindikacion të veçantë nëse nuk është pasiguria se kush do të lëshojë patch-et, kohën dhe përditësimet e mundshme të shpërndarjes.
  • Blej një smartphone Huawei / Honor pas 20 majit 2019. Në këtë rast përgjigja është e pasigurt për momentin, sepse, teorikisht, sipas deklaratave aktuale, nuk ka garanci për praninë e aplikacioneve të Google brenda pajisjeve të reja, menaxhimin e sigurisë së sigurisë dhe qasjen në shërbimet e Google. Ajo që mund të supozojmë është se nuk do të ketë aplikacione paraprake G.

 

Megjithatë, duhet të thuhet se, duke iu referuar pikes së fundit, Huawei dhe Google mund të kenë certifikuar tashmë disa produkte të reja të kompanisë dhe nuk është e sigurtë se prezantimi dhe marketingu i tij pas 20 majit është domosdoshmërisht ekuivalent me mungesën e shërbimeve dhe programeve të Google .

Ajo që është e sigurt është se midis Honor 20 Pro, Mate X, P20 lite 2019 dhe produkteve të tjera të ardhshme, pasiguria është sot dhe është më se e kuptueshme. Megjithatë, ne presim informacion nga Google dhe Huawei për këtë pjesë të fundit.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.