cmimi iphone dhe samsung
Editorial

Cmimi iPhone dhe Samsung – Ja sa do rriten

Kaloi një javë që administrata Trump ngriti tarifat nga 10 përqind në 25 përqind për 200 miliardë dollarë eksporte kineze, dhe kompanitë e teknologjisë janë ende duke u ballafaquar me pasojat. Taksat e tarifave amerikane munden të shkojnë edhe për një vlerë shtesë prej 300 miliardë dollarësh dhe kundërpërgjigja e Kinës për eksportin e SHBA nuk do vonoj. Duke vëzhguar këtë luftë patjeter që tani do kemi një rritje te konsidueshme te cmimeve. Por sa do iki cmimi iPhone dhe Samung?

Tarifat ekzistuese mbulojnë një gamë të gjerë të mallrave, por pak kanë pprekur elektronikën e konsumit. Raundi tjetër mund të përfshijë laptopë dhe smartphones, të referuara si “makina automatike të përpunimit të të dhënave” në propozimin e qeverisë. Por edhe nëse elektronika e përfunduar mund të mos taksohet, tarifat ekzistuese për komponentët e kompjuterit siç janë furnizimi me energji elektrike dhe bordet e qarqeve të shtypura mund të rrisin kostot për konsumatorët.

Efektet mund të shkojnë përtej çmimeve më të larta të konsumit dhe patjeter do kemi rritje tek cmimi iPhone dhe Samsung!  Për vite, SHBA dhe Kina kanë qenë të lidhur ngushtë, veçanërisht nëpërmjet zinxhirit të furnizimit për elektronikë, shumë prej të cilave janë mbledhur në Kinë. Lufta tregtare kërcënon të prishë atë marrëdhënie. Pekini ka njoftuar tashmë rritjen e tarifave të veta për mallrat e SHBA, gjë që i jep kompanive në vendet e tjera një avantazh në shitjen e konsumatorëve kinezë.

Lufta SHBA – Kinë

Është ende e mundur që SHBA dhe Kina të mund të zhvillojnë një marrëveshje që në masë të madhe ruan status quo-në. Por Brian Keare, një ekzekutiv në kompaninë analitike të biznesit Incorta, thotë se dështimi për të arritur një marrëveshje javën e shkuar çoi në një frikë në rritje midis kompanive me të cilat punon, me ç’rast tarifat mund të vazhdojnë prej vitesh. Ndërkohë, SHBA vazhdon të përplasë me Kinën lidhur me çështjet e sigurisë. SHBA ka kohë që ka shqetësuar se gjiganti kinez i telekomunikacionit Huawei, i cili përdor pajisjet që përdoren nga rrjetet e telekomit në mbarë botën, mund të ndihmojnë në përpjekjet kineze të spiunimit.

 

SHBA gjithashtu ka akuzuar kompaninë për vjedhje të pronës intelektuale dhe shkelje të sanksioneve kundër Iranit. Këtë javë Departamenti Amerikan i Tregtisë shtoi Huawei në një listë të kompanive që përbëjnë një kërcënim të sigurisë kombëtare, që do të thotë se do të duhet të kërkojë leje nga qeveria amerikane përpara përdorimit të teknologjive të bëra nga SHBA, përfshirë chip-et nga kompanitë amerikane si Qualcomm ose sistem operativ software nga Google.

 

Është shumë herët të thuhet se sa drastike do të jenë rezultatet e konfliktit. Keare thotë se kompanitë me të cilat punon janë ende duke vlerësuar ndikimet e rritjes së tarifave në bizneset e tyre. “Dhjetra dhe dhjetra veprime mund të ndikojnë në rezultatin”. Për shembull, disa kompani duhet t’u japin konsumatorëve njoftimin paraprak të rritjes së çmimeve, duke kufizuar aftësinë e tyre për të rritur çmimet në afat të shkurtër.

Një shqetësim është se tarifat do të ndihmojnë konkurrentët e huaj. “Samsung bën fabrikimin e saj të çipave dhe asamblenë e telefonit më të lartë në Kore, me telefona të ulët në Vietnam,” thotë Jason Dedrick, profesor në Shkollën e Studimeve të Informacionit në Universitetin e Syracuse.

“Pra, në afat të shkurtër, Samsung është lënduar më pak se Apple me tarifa në smartphones të mbledhur, që do të thotë se politika amerikane mund të dëmtojë një kompani amerikane në krahasim me konkurrentin e saj jo më të madh amerikan”.

Edhe kompanitë që prodhojnë në SHBA mund të preken nga tarifat. Intel, për shembull, bën shumë chip në SHBA. Por nëse tarifat amerikane çojnë në çmime më të larta për telefonat, laptopët dhe pajisjet e tjera që përdorin këto chip, shitjet e Intel mund të vuajnë.

Cmimi iPhone pas rritjes te taksave

Analistët në JP Morgan vlerësojnë se Apple do të duhet të rrisë koston e iPhone me 14 për qind për të kompensuar tarifat, edhe pse mund të zgjedhë për të absorbuar disa nga shpenzimet, së paku për tani.

Kjo duhet, në teori, të jetë një nxitje për Apple për të ndërtuar telefonat e saj në SHBA, siç ka thënë Trump-i që duhet të bëjë. Por kompanitë e teknologjisë si Apple për të zhvendosur prodhimin e tyre në SHBA nuk eshte kurrë realiste. Dedrick dhe studiues të tjerë thonë se prodhuesit amerikanë nuk kanë pajisje dhe ekspertizë për të ndërtuar iPhone. Edhe duke supozuar se Apple mund të lëvizë prodhimin e iPhone në SHBA, Banka e Amerikës vlerëson se Apple do të duhet të paguajë një shtesë prej 20 për qind për të kompensuar koston më të lartë të prodhimit vendas. Mund të jetë më e lirë për Apple thjesht për t’i mbajtur ato në Kinë dhe për të paguar tarifat.

Cmimi iPhone – Cfare po ndodh per te mos rritur cmimin per konsumatorin final

Ka një mundësi tjetër. Në vend që të lëvizin prodhimet nga Kina në SHBA, kompanitë po shohin vende të reja për të bërë biznes. Kontratat dhe prodhimet e furnitorëve që përndryshe do të kishin shkuar në kompanitë kineze do të shkonin në kompanitë në Indi, Tajlandë dhe Vietnam, thotë Naomi Wilson, drejtor i lartë i politikës në grupin e tregtisë Information Industry Industry Council. Vitin e kaluar, Apple njoftoi se do të lëvizte disa nga kuvendet e saj të lartë të iPhone nga ndërmarrjet prodhuese të Tajvanit Foxconn në Kinë në objektet e saj në Indi. Ndërkohë, një program qeveritar në Tajvan për të inkurajuar kompanitë Taiwanese për të zhvendosur prodhimin në ishull, ka bindur 52 kompani që të investojnë 9 miliardë dollarë në Tajvan, raporton Bloomberg.

Kina ka punuar për të ulur varësinë nga teknologjitë e prodhuara nga kompanitë e huaja. Vendi, i cili importon rreth gjysmën e chip-eve nga kompanitë amerikane, po përpiqet të bëhet një lojtar në industrinë globale të gjysmëpërçuesve, duke përfshirë një fond prej 20 miliardë dollarësh të kontrolluar nga qeveria.

REZULTATI FINAL
Rezultati mund të jetë një shkëputje graduale e ekonomive të të dy vendeve. Nuk do të ndodhë shpejt. Por të dy vendet tashmë po ndahen. E vetmja gjë se secili prej nesh duhet te kete parasysh: CMIMET E CELULAREVE / PC / TABLET etl do rriten!

Burimi: Wired

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.