celular samsung ja cfare te zgjidhni
Editorial

Celular Samsung: Cilin model te zgjedhim❓

Linja e smartfonëve të Samsung-ut ishte e komplikuar dhe deri diku qesharake, por vitet e fundit është përmirësuar në një mënyrë që njerëzit e thjeshtë tani janë në gjendje të bëjnë kuptim. Ekzistojnë seritë më të ulëta të M-it, seritë mesatare A dhe seri premium S dhe Note. Për t’ju ndihmuar të vendosni se cili model është i përshtatshëm për ju, ne kemi vënë së bashku një listë të zgjedhjeve tona kryesore për 2019. Prandaj nese po kerkoni nje celular Samsung atehere ky eshte artikulli i duhur per ju…

Kerkoni vetëm bazat: Galaxy M

Nëse buxheti juaj ka një baze të ulët, ose thjesht nuk keni nevoja më shumë se detyra themelore në telefonin tuaj, seria Galaxy M është vendi i parë që duhet të shikoni. Dhe, megjithëse disa modele të vjetra J ende mund të gjenden në raftet, Samsung ka ndërprerë linjën e famshme të hyrjes së saj J (kliko ketu per lajmin e fundit) dhe e inkorporoi atë në serinë A të saj. Kur është fjala për smartfonët e nivelit të hyrjes dhe të mesit, është më mirë që të merrni modelin më të ri në mënyrë që hardueri të jetë në gjendje të mbajë ritmin.

Me këtë në mendje, ne kemi parë lirimin e dy pretendentëve të rinj të serisë M, M10 dhe Samsung Galaxy M20. M20 është zgjedhja jonë për ata që kërkojnë përvojën e Samsung në një buxhet. Ajo përmban një ekran 6.3-inç Infinity-V dhe një bateri masive 5.000 mAh. Ajo shet për vetëm 229 euro në Evropë. Disponueshmëria në Shqiperi është akoma e limituar, por telefoni është gjerësisht i disponueshëm në internet.

samsung galaxy m20 data1

Nëse doni një pajisje të përballueshme pa zhgënjim apo surpriza të këqija, duhet të shkoni për Galaxy A20e (2019).

Celulari i këtij viti Sammy ka një ekran 5.8 inçësh Infinity-V Display, një ExCon ​​7884 octa-core SoC, një bateri 3,000 mAh, 3 GB RAM dhe 32 GB hapësirë ​​të zgjerueshme nëpërmjet MicroSD deri në 1 TB.

Është gjithashtu duke përdorur Android 9.0 Pie, dhe ka një kamera të dyfishtë 13MP në pjesën e prapme, së bashku me një skaner përpara gjurmëve të gishtave. Për dikë që vetëm dëshiron të bëjë thirrje, kontrolloni mediat sociale dhe shikoni videot, ky konfigurim duhet të jetë perfekt. Cmimi eshte me pak se 200€.

Cmimi Samsung Galaxy A40, nga ana tjetër, është pak më i madh, por për këtë ju merrni ekranin e famshëm Samsung Super AMOLED. SoC është vetëm një octa-core Exynos 7885, dhe skaneri i gjurmëve të gishtave është në të njëjtin vend. Kamera e pasme e dyfishtë është gjithashtu pak më e mirë në 16 MP. Ajo gjithashtu ka pak më shumë RAM se A20e në 4 GB. Nëse keni pak para për të shpenzuar ose jeni në një qytet ku M20 dhe A20 nuk shitet, A40 mund të jetë zgjidhja juaj më e mirë.

Celular Samsung Mid-range: Galaxy A

Ju shpesh nuk do të gjeni celularet më të fundit të Samsung në serinë A në dyqanin tuaj, por ju mund ti bleni në internet, ku çmimet do të ndryshojnë. Yjet e rreshtit të serialit 2019 A janë A30 dhe A50, dhe ato mbushin më shumë energji dhe stilin se sa telefonët e vjetër të serive J.

A50 ka kuadra të hollë dhe një ekran të shkëlqyer AMOLED prej 6.4 inçësh. SoC që drejton telefonin është Exynos 9610 dhe vjen me 4 GB ose 6 GB RAM. Mundësitë e brendshme të ruajtjes prej 64 GB ose 128 GB janë në dispozicion, të cilat mund të zgjerohen deri në 1 TB nëpërmjet një karte microSD. Përsa i përket kamerave, ju jeni duke marre një setup te trefishtë pasme me një lente kryesore 25 MP. Sistemi operativ eshte Android 9 Pie. Hidhini nje sy se sa kushton Samsung Galaxy A50. Nuk është aspak keq.

sa kushton samsung galaxy a50 foto render

A8 dhe A8 + nga 2018 do të apelojnë për ata që i pëlqen A6 e vjetër, por duan një performancë pak më shumë. Ajo vjen me një SoC më të mirë, Exynos 7885, dhe jo më pak se 4 GB RAM. Gjithashtu paketon një aparat fotografik dualie 8 + 16 MP. Prandaj nese kerkoni celular Samsung me raport cmim kualitet atehere seria A eshte zgjidhja.

Celular Samsung Premium: Galaxy S dhe seria Note

Galaxy S10, S10 + dhe S10e kanë ardhur të gjithë, dhe ju mund të pyesni se cilat janë dallimet midis smartfonëve më të rinj të Samsung. S10 dhe S10 + ndryshojnë në madhësinë e ekranit (6.1 vs 6.4 inç), kapaciteti i baterisë (më i madh ka 700 mAh më shumë kapacitet), por RAM këtë vit (8 GB për të dyja) dhe kamera e pasme është e njëjtë edhe këtë vit ( të dy kanë një aparat të trefishtë). S10e është një version më i vogël, më i lirë dhe më i zhveshur i S10 të rregullt. Kliko ketu: sa kushton galaxy S10 nese doni te dini cmimin e celularet me te fundit nga Samsung.

 

Ndërsa nuk mund të gaboni me ndonjë prej këtyre opsioneve, zgjedhja juaj përfundimtare duhet të zbresë në preferencën personale dhe nëse mendoni se dallimet e vogla ndërmjet secilit model justifikojnë dallimet e çmimeve.

Per te gjitha videot mbi Galaxy S10, S10 dhe S10e: KLIKO KETU – KANALI NE YOUTUBE. Mos harroni te beni SUBSCRIBE 

Një tjetër gjë për t’u mbajtur mend është se celularet e vitit të kaluar S9 dhe Note 9 janë ende të përkryer në gjendje, dhe ato ende duken moderne krahasuar me modelet më të reja që nuk kanë pasur shumë ndryshime në dizajn.

Nëse dëshironi të ruani disa lekë dhe të keni një pajisje premium, merrni parasysh edhe celularet e vitit 2018.

bateria e samsung galaxy s10+

Cilën smartphone Samsung jeni më të interesuar për tani?

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.