si te mbrojme syte nga celulari
Guida

[GUIDA] Si te mbrojme syte nga celulari – 5 keshilla

Sa herë kemi degjuar fjalinë “Përdorimi për një kohë të gjatë i celularit vë shikimin në rrezik.” Shumë studime të ndryshme kan konfirmuar ne fakt që përdorimi masiv i “smartphone”-ve për të kontrolluar “e-mail”-n, qëndrimi për kohë të gjatë duke përdorur rrjete sociale, faqe webi, lojra etj dëmton shikimin. Me kete artikull do perpiqemi te […]

dy browser
App Guida Lajmet e fundit

#GUIDA: dy browser-at me te shpejte ne bote Android & iOS!

Nëse pyesim veten se cilat janë dy problemet kryesore që ngadalësojnë eksperiencën e përdoruesve në përdorimin e internetit me anë te smartfonë-ve, përgjigja është: interneti i ngadaltë dhe smartfoni i ngadaltë. Ajo që shumë përdorues nuk dine, ose me saktë nuk marrin parasysh, është fakti që egzistojnë disa faktorë të tjerë që mund të përmirësojnë ndjeshem […]

nga android ne iphone
App Guida Lajmet e fundit

#GUIDA: si te kalojme te dhenat nga Android ne iPhone

Keni ndryshuar së fundi telefonin tuaj Andorid duke blerë një iPhone të ri ? Pra duke ndryshuar totalisht sistemin operativ. Problemi që krijohet gjithnjë është nëse do të jeni në gjendje të migroni të gjitha të dhënat nga terminali juaj i vjetër Android tek iPhone i ri. Nuk duhet të shqetësoheni sepse në ketë artikull […]

telegram 1
App Celulare Lajmet e fundit Tutorial

ZYRTARE: krijohet rrjeti i pare ne Shqiperi ne platformen TELEGRAM!

Te dashur miq te faqes ose.al, te apasionuar te teknologjise, perdorues te perditshem te smartphone / tablet / PC / PS4, fansa te sportit ne pergjithesi apo te futbollit ne veçanti. Prezantojme sot rrjetin “community” me te madh ne Shqiperi te zhvilluar nga ose.al ne platformen TELEGRAM, e cila po revolucionon boten e “social network & messaging” ne […]

antivirus android
Guida

[SHKURT 2019] Antivirus Android: lista e plotë

[Shkurt 2019] Ja dhe klasifikimi mujor i TOP 5 Antivirus Android më të mirë për tu shkarkuar! Që në momentin kur kompjuterat u shpikën ekzistojnë edhe kode të dëmshme që mund ti dëmtojnë ato ose të rrezikojnë sigurinë e të dhënave brenda tyre. Viruset dhe malware gjithmonë kanë qenë në agjendë së bashku me shumë rreziqe […]

google
Guida

Si te pershpejtoni procesin e ngarkimit te faqeve ne Chrome !

Testimi  “Ngarkim i ngadalte” nga Google Chrome per shpejtuar procesin e ngarkimit ne rrjet. Duke qene se interneti eshte bere nje rutine e zakonshme ne perditshmerine e gjithesecilit prej nesh, krijuesit e internetit dhe krijuesit e shfletuesve po perpiqen ta bejne punen tuaj akoma me te shpejte. Google Chrome, ne vecanti, po punon shume fort […]