Lajmet e fundit

Me Firefox mund te mesoni nese ju kan vjedhur password

Firefox ,tashme ju mundeson te dini nese ju kan vjedhur password -in Duke perfunduar ne shkelje te panumerta te te dhenave qe ndodhin cdo vit nuk eshte tashme nje ceshtje nese do te behet, por kur do behet. Shkeljet e sigurise e drejtojne gamen nga agjencia e vleresimit te kredive e quajtur Equifax, pra update me […]

google
Guida

Si te pershpejtoni procesin e ngarkimit te faqeve ne Chrome !

Testimi  “Ngarkim i ngadalte” nga Google Chrome per shpejtuar procesin e ngarkimit ne rrjet. Duke qene se interneti eshte bere nje rutine e zakonshme ne perditshmerine e gjithesecilit prej nesh, krijuesit e internetit dhe krijuesit e shfletuesve po perpiqen ta bejne punen tuaj akoma me te shpejte. Google Chrome, ne vecanti, po punon shume fort […]

DARPA
Lajmet e fundit

Ju prezantojmë mikrorobotët e destinuar për operacione të veçanta

Robotet qe matin vetem nje pjese te nje inc ne gjatesi mund te perdoren ne operacionet e kerkim-shpetimit pas fatkeqesive kombetare ose per te inspektuar mjedise te rrezikshme. Ky eshte skenari i propozuar nga Agjencia per Mbrojtjen e Avancuar kerkimore (DARPA- Defense Advanced Research Projects Agency), u shprehen perfaqesuesit ne nje deklarate. Grupi po kerkon […]

messeger
Lajmet e fundit

Messenger do mundesoje opsionin “Unsend” per cdo bisede tuajen

  Messenger ne Facebook shume shpejt do ju lejoje te fshini mesazhin ,brenda 10 minutash pasi e keni derguar   Facebook po planifikon te nxjerre nje update te ri per Messenger qe do t’i lejoje perdoruesit te fshijne mesazhet e derguara nga biseda brenda 10 minutave nga dergimi i tyre. Sipas Verge, diten e merkure […]

facebook
Lajmet e fundit

Arsyeja pse Facebook humbi shume perdorues ne SHBA

Pas skandalit Facebook humbet shume perdorues ne SHBA  !   Nje numer i madh amerikane po terhiqen nga Facebook pas skandaleve te fundit mbi trajtimin e te dhenave private te rrjetit social, tregoi nje studim te bere javen e kaluar.   Raporti i Qendres Kerkimore Pew zbuloi se 42 % e perdoruesve te Facebook ne SHBA […]

nasa
Lajmet e fundit

NASA konfirmon riaktivizimin e teleskopit hapsinor i mbijetuar per 9 vite ne hapsire

NASA deklaron se teleskopi vezhgues i planeteve, Kepler eshte “zgjuar“ perseri! Teleskopi hapesinor Kepler i NASA-s eshte riaktivizuar dhe filloi mbledhjen e te dhenave te shkences perseri, u shpreh Agjencia Amerikane e hapesires.  Mbledhja e te dhenave te shkences filloi me 29 gusht per fushaten e saj te vezhgimit te 19-te.  “Pasi u nxorr nga […]

Lajmet e fundit

Samsung S10 nuk do te jete telefoni i pare qe do te vije me 5G

Behet e ditur tashme qe Samsung Galaxy S10 nuk do te jete telefoni i pare qe do te kete ne perdorim 5G , shprehet CEO DJ Koh. Te gjithe prodhuesit jane duke u pergatitur shperndarjen me  te madhe  telefonike, madje disa kane konfirmuar edhe ardhjen e pajisjeve 5G vitin e ardhshem. Samsung eshte bashkuar me […]

messenger
App

Tashme Facebook Messenger per femijet!

Facebook Messenger per femije tashme ben te mundur qe femijet te shtojne miq me vete ! Facebook ka shtuar nje detaj te ri per aplikacionin e tij te chat-it nen 13 vjec, Messenger Kids, gje qe e ben me te lehte per femijet te shtojne miqte e tyre ne platforme. “Prinderit duhet te aktivizojne nje […]

undo send
Lajmet e fundit

Gmail vjen per perdoruesit e Android me funksionin e “UNDO SEND”

Funksionimi i “UNDO SEND” te Gmail-it arrin me ne fund dhe per perdoruesit e Android !   Google eshte me ne fund ne perfundimin e karakteristikave te Gmail-it, te cilat ishin ne fillim vetem ne Web. Nje nga karakteristikat me te medha qe mberriti ne vitin 2015, pas shume vitesh  testim, ishte Undo Send – […]

App

Netflix nuk ju lejon tashme te regjistroheni nepermjet iOS App

Ju nuk mund te regjistroheni tashme ne Netflix nepermjet iOS App Netflix nuk po i lejon njerezit te regjistrohen per sherbimet e ofruara nepermjet aplikacionit te saj per iPhone dhe iPad. Aplikacioni per iOS gjithashtu nuk u lejon njerezve te hyjne me llogarite ku abonimi ka kaluar dhe asnje karte krediti ose debiti nuk eshte […]