apple shazam
App

[ZYRTARE] Apple e Shazam: tani nuk do ndahen me!

Edhe Bashkimi Europian jep OK e saj për bashkimin midis Apple e Shazam. Konfirmimi zyrtar doli sot në faqen zyrtare edhe pse Shtëpia e Teknologjisë e kishte paraprirë që më 12 Dhjetor të vitit të kaluar.

Deklarata e plotë e BE: KLIKO KETU

artikull i shkruar me 12/12/2017

Apple e Shazam

Javën e kaluar, thashethemet rreth blerjes së menjëhershme të Shazam nga Apple, papritmas u bënë më këmbëngulës. Sot, në kundërshtim me operandin klasik, kolossi Cupertino pranoi ekzistencën e operacionit, në të vërtetë ajo ka konfirmuar pothuajse përfundimin e saj.

Zakonisht Apple, kur konfirmon blerjen e suksesshme të një kompanie, përdor një lloj mesazhi standard: “Apple blen kompani të vogla teknologjike kohë pas kohe dhe në përgjithësi nuk diskutojmë propozimet tona apo programet tona“. Shkurtimisht, zakonisht Apple nuk e emëron as kompaninë që konfirmon blerjen.

applewatch shazam

Këtë herë, megjithatë, se kompania në fjalë është Shazam, aplikacioni i njohjes së muzikës që do të blihet për rreth 400 milionë dollarë, Apple ka zgjedhur një gjuhë krejtësisht të ndryshme.

Deklarata e Apple

Sot, në një komunikim zyrtar, Apple tha: “Ne jemi të kënaqur që Shazam dhe ekipi i tij i talentuar do të bashkohen me Apple. Që nga fillimi i App Store, Shazam është paraqitur vazhdimisht si një nga aplikacionet më të njohura të iOS. Aktualisht përdoret nga qindra milion njerëz në mbarë botën, përmes platformave të ndryshme. Apple Music dhe Shazam janë një zgjedhje e natyrshme, duke ndarë një pasion për zbulimin e muzikës dhe për dëshirën për të ofruar një përvojë të kënaqshme muzikore për përdoruesit tanë. Ne kemi projekte emocionuese dhe shpresojmë të bashkohemi me Shazamin pas miratimit të marrëveshjes së sotme.apple e shazam Prandaj, Apple flet për “miratimin e marrëveshjes“. Kjo shprehje, e pazakontë për kompaninë Cupertino, tregon se Apple konsideron një lloj autorizimi të nevojshëm për përfundimin e operacionit. Kjo ndoshta varet nga fakti se Shazami ka bazen në Mbretërinë e Bashkuar.

Shazam gjithashtu komentoi mbi operacionin: “Jemi të lumtur të njoftojmë se Shazam ka arritur një marrëveshje për t’u bërë pjesë e Apple. Shazam është një nga aplikacionet më të njohura në botë, të dashur nga qindra miliona përdorues dhe nuk mund të imagjinonim një shtëpi më të mirë për Shazam, e cila na lejon të vazhdojmë të sjellim risitë tek përdoruesit tanë. “

Një vëzhgim duhet bërë për Shazam: aplikacioni, me kalimin e kohës, është pasuruar me karakteristika të tjera, si “Shazam vizual” që përdor kamerën dhe ju lejon të dalloni objektin. Megjithatë, ndoshta Apple është kryesisht i interesuar për tiparin kryesor të aplikacionit.

Apple e Shazam: Qëllimi mund të jetë integrimi më i mirë i funksionit të njohjes së muzikës në iOS, ndoshta në të njëjtën mënyrë sikurse Google, me Play Now në bordin e Pixel 2 dhe 2 XL.

ose.al – shtepia e teknologjise

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

2 thoughts on “[ZYRTARE] Apple e Shazam: tani nuk do ndahen me!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.