App

Netflix nuk ju lejon tashme te regjistroheni nepermjet iOS App

Ju nuk mund te regjistroheni tashme ne Netflix nepermjet iOS App


Netflix
nuk po i lejon njerezit te regjistrohen per sherbimet e ofruara nepermjet aplikacionit te saj per iPhone dhe iPad. Aplikacioni per iOS gjithashtu nuk u lejon njerezve te hyjne me llogarite ku abonimi ka kaluar dhe asnje karte krediti ose debiti nuk eshte e lidhur me llogarine Netflix. Kjo do te thote qe aktualisht nuk ka asnje menyre per perdoruesit e pajisjeve te iOS te paguajne sherbimin vetem nepermjet Apple ID se tyre, vetem nese kane nenshkruar ne te kaluaren per ta bere kete.

 

U perpoqem te regjistroheshim ne nje llogari te re Netflix ne 5 paisje te ndryshme te iPhone dhe iPad, por hasem  nje tabele identifikimi, ku mungonte opsioni i regjistrimit. Te vetmet opsione te disponueshme jane ai ‘keni haruar fjalekalimin’ , ‘help section’ si dhe nje opsion per ti ardhur ne ndihme dhe pyetjeve te klienteve te platformes.

 

Gjithashtu u perpoqem te identifikohemi me nje llogari ekzistuese Netflix qe nuk disponon nje abonim te vazhdueshem dhe thuhej qe regjistrimin mund ta benim jashte iOS App . Netflix kerkon nje karte krediti ose debiti kur te regjistroheni ne faqen e internetit, gje qe me pas do tju perjashtoje nga afishimi ne iTunes. Kjo u konfirmua duke hyre ne nje llogari ekzistuese Netflix me nje abonim ne vazhdim dhe duke u perpjekur te ndryshojme detajet e pageses, me aplikacionin iOS i cili na dergoi ne faqen e internetit ne Safari.

 

netflix

Iu kerkua nje perfaqesuesi te mbeshtetjes se klienteve te platformes, i cili siguroi se afishimi i iTunes eshte i disponueshem ne Indi, por nuk ishte ne gjendje te kuptonte se pse opsioni i regjistrimit ishte i padisponueshem dhe pse aplikacioni nuk na lejonte te hynim me nje llogari ekzistuese Netflix qe nuk ka nje parapagim te vazhdueshem dhe te dhenat e pageses jane te ruajtura.

 

Gadgets 360 ka arritur ne Netflix per te kuptuar pse opsioni i regjistrimit nuk eshte i disponueshem ne aplikacionin Netflix iOS, perse perdoruesit ekzistues qe nuk kane nje abonim aktiv dhe informacion per pagesen nepermjet iOS , dhe nese afishimi i iTunes eshte lene jashte kesaj ceshtjeje. 

 

Ne maj, Netflix hoqi mbeshtetjen e afishimit te Google Play per klientet e rinj dhe at ate cilet iu rikthyen aplikacionit. Vetem ata qe tashme ishin vazhdonin ta perdornin kete e kishin lejen. Eshte e mundur qe Netflix po merr nje hap te ngjashem edhe me iOS, duke pasur parasysh qe Apple dhe Google ngarkojne sipermarresit 30 % ne vitin e pare te nje abonimi dhe 15 % pas kesaj.

 

Netflix zgjodhi ta pervetesoje kete gje , por eshte akoma e mundur qe te kete ndryshuar mendjen, ashtu si beri Spotify. Natyrisht, sipermarresit mund te zgjedhin nese do ta kompensojne koston e abonimit per klientet: Spotify beri te nejten gje para se te ndalonte afishimin e iTunes, ndersa Saavn ende vendos nje cmim per ata qe regjistrohen nepermjet aplikacionit iOS. Heqja prej 30 % eshte gjithashtu arsyeja pse Amazon Comixology nuk ju lejon te blini komike ose te perdorni abonimin e saj te pakufizuar  brenda aplikacionit.

 

Po ju cfare mendoni ne lidhje me kete situate ? Ju ftojme te komentoni ! 

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.